Aktualności

V Kongres Kultury Chrześcijańskiej - dzień trzeci (15 października 2016 r.)

prof. hellerPierwszym punktem trzeciego dnia obrad Kongresu było niezwykłe wydarzenie dla społeczności akademickiej KUL. Po 50 latach od uzyskania stopnia doktora przez ks. prof. Michała Hellera miało miejsce uroczyste odnowienie doktoratu.

Ks. prof. Michał Heller to kosmolog, filozof i teolog specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. W roku 1966 uzyskał na KUL doktorat na podstawie rozprawy: „Koncepcja seryjnych modeli wszechświata i jej filozoficzne implikacje”. Habilitował się trzy lata później na podstawie rozprawy: „Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej”. Jest laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za budowanie mostów między religią a nauką.

Uroczyste odnowienie doktoratu jest jedną z najwyższych rangą form uznania dorobku naukowego. Zgodnie ze Statutem KUL może nastąpić  Senat może dokonać uroczystego odnowienia doktoratu uzyskanego w Uniwersytecie wybitnym absolwentom po upływie co najmniej 25 lat od uzyskania stopnia naukowego doktora.

Uzasadniając odnowienie doktoratu ks. prof. Andrzej Szostek mówił w laudacji: "Obfitość nagród i wyróżnień mówi sama za siebie", a abp. Stanisław Budzik podkreślał, że ks. prof. Heller to "niezwykła osobowość, wobec której nikt nie może przejść obojętnie.To człowiek wielkiej nauki i głębokiej, prostej wiary. Wiary w Boga, dzięki któremu wszystko ma sens i wiary w człowieka, który, jak się wydaje, jako jedyny we wszechświecie ma możliwość ten sens ogarnąć".

Podczas uroczystości Laureat wygłosił wykład: „Kosmiczny problem wolności”. Jak podkreślił, wolność w kosmosie była możliwa dzięki powstaniu istot rozumnych i wolnych. Wyjaśniał także istnienie zła moralnego i fizycznego. - "Istnienie moralnego zła jest faktem niezaprzeczalnym. Ale tylko wolność wyboru to zakłada". Fizyczne zło istniało zdaniem ks. prof. Hellera, ale było moralnie neutralne. Natomiast: "Wszechświat stracił swoją neutralność w momencie, gdy zło moralne zostało wybrane zamiast dobra moralnego przez istotę rozumną.

 opera omnia t.7

Kongres był również okazją do uroczystej prezentacji kolejnych tomów Opera Omnia Josepha Ratzingera. KUL jest wydawcą polskiej edycji dzieł zebranych Benedykta XVI, obejmujących jego wszechstronny dorobek filozoficzno-teologiczny. Tomy 7/1 i 7/2 „O nauczaniu II Soboru Watykańskiego. Formułowanie – Przekaz - Interpretacja” stanowią swoiste świadectwo Josepha Ratzingera o pracach Ojców soborowych nad formułowaniem nowego przekazu i nowej interpretacji chrześcijańskiego orędzia o zbawieniu. W tym orędziu jest obecna również refleksja o wolności. Podczas prezentacji pochylił się nad nią ks. prof. Jerzy Szymik (Uś) stawiając pytanie co chrześcijaństwo ma dziś do powiedzenia w kwestii wolności? Natomiast ks. prof. Krzysztof Góźdź (KUL) przedstawił relacje między Kościołem a światem w epoce Soboru w kontekście aggiornamento, które miało pozwolić Kościołowi na nowo być siłą kształtującą otaczający świat.

 

 

 

Fotorelacja z Eucharystii w Kościele Akademickim - Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Homilię wygłosił abp Abel.

 

od konfliktu do komuniiPopołudniowe panele stanowiły okazję do zmierzenia się z aktualnymi problemami Polski i Europy. Uczestnicy pierwszego - prof. Adam Daniel Rotfeld (UW), prof. Andriej Zubow (Moskwa), Antoine Arjakovsky (Paryż) – pod hasłem "Od konfliktu do kumuniii" dyskutowali o „Dialogu Kościoła Katolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną”. Przypominając podpisane w 2012 r. przez abp. Michalika, jako przewodniczącego Episkopatu Polski i patriarchę Cyryla, Patriarchę Moskwy i Całej Rusi „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji” wskazywali, że dziś atmosfera dla dialogu jest znacznie trudniejsza ze względu na sytuację polityczną i konflikt ukraińsko-rosyjski. Mimo tego dialog powinien być kontynuowany, dziś przede wszystkim na poziomie poszczególnych osób i środowisk, aby przygotować w ten sposób płaszczyznę do współpracy na przyszłość. Dobrą okazją do tego może stać się również zaplanowany na przyszły rok w Lublinie Kongres Ekumeniczny.

 

 

Z kolei abp Gintaras Grušas (Wilno), ks. prof. Józef Niewiadomski (Innsbruck), s. Małgorzata Chmielewska (Wspólnota Chleb Życia) podjęli jakże aktualny obecnie temat Kryzysu migracyjny w kontekście dialogu międzyreligijnego”. Ksiądz Arcybiskup Grušas  odwołując się do Biblii przypomniał,kryzys migracyjny że migracja jest wpisana w historię ludzkości odkąd ludzie musieli opuścić Eden. Świadczy o tym choćby historia Abrahama, ale też samego Jezusa uciekającego do Egiptu. Współcześnie prawdziwą przyczyną kryzysu migracyjnego jest problem kryzysu tożsamości Europy, do którego prowadzi spychanie wiary na margines. Siostra Chmielewska zwróciła uwagę, że w Polsce kwestia uchodźców to tak naprawdę kwestia ewangelizacji, a katolik to człowiek dla którego wszyscy ludzie są braćmi – jedni w Chrystusie, inni w człowieczeństwie. Natomiast ks. prof. Niewiadomski podkreślił, że w dialogu międzyreligijnym nie możemy życie duchowepomijać problemu przemocy w imię wiary, a przezwyciężenie tego problemu na płaszczyźnie religii może być wkładem ludzi wierzących w życie społeczne.

 

 

Trzeci dzień Kongresu zakończyło spotkanie autorskie z Adamem Zagajewskim "Czym jest życie duchowe w poezji?".