Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością
dlaciebie

• adaptacja podręczników i innych materiałów dydaktycznych (brajl, wersja cyfrowa, pdf)
  • grafika dotykowa (najnowsze techniki), modele 3D, udźwiękowiona grafika dotykowa
  • grafika dotykowa wykonana metodą termograficzną
  • pracownia komputerowa ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz
    linijkami brajlowskimi
  • nowoczesne laboratorium językowe z dostosowaniami dla osób niewidomych
  • kurs orientacji przestrzennej

wspolpraca ze studentami

Po pierwsze, należy się z nami skontaktować (najlepiej osobiście) w celu ustalenia formy adaptacji materiałów.

Następnie trzeba dostarczyć do Centrum materiały. Często przynoszą je sami studenci, czasami koledzy, rodzina, a nawet wykładowcy. Centrum nie odpowiada za kontakty między studentem a wykładowcą. Polegając na kilkuletnim doświadczeniu, radzimy studentom aby wcześniej ustalili ze swoimi wykładowcami sposób dostarczania materiałów. Trzeba pamiętać o tym, że adaptacja, zwłaszcza książek, zajmuje trochę czasu, więc należy odpowiednio wcześniej zdobyć materiały i dostarczyć je do Centrum.

Zaadaptowane materiały można otrzymać w wersji elektronicznej lub brajlowskiej. Należy to wcześniej ustalić z pracownikiem Centrum.

Materiały powinny być dobrej jakości, najlepiej oryginalne. Ledwo czytelne kserokopie, notatki pisane ręcznie, rozpadające się książki itp. nie nadają się do adaptacji.

Po otrzymaniu adaptacji (wersja elektroniczna - najczęściej drogą mailową, wersja drukowana - osobiście lub przez osobę upoważnioną) należy odebrać przyniesione oryginały.

Pracownicy Centrum nie mają obowiązku oddawania książek do biblioteki.

Adaptacja arkuszy egzaminacyjnych

Arkusze egzaminacyjne dostarczają do Centrum wykładowcy. W ich ręce również trafiają adaptacje. Obowiązkiem studenta (nie Centrum!) jest ustalenie z wykładowcą formy egzaminu oraz poinformowanie o potrzebie adaptacji.
Arkuszy egzaminacyjnych nie udostępniamy studentom.

Uwaga! Studentom z dysfunkcją wzroku przysługuje 50% więcej czasu na egzaminie. (Nie wszyscy o tym wiedzą, więc radzimy porozmawiać o tym z wykładowcą przed egzaminem)

gdziejstesmy

Gmach Główny KUL:

• pokój GG-332 - Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych, prof. Bogusław Marek
  • pokój GG-331 - pracownia dla studentów Tyflodydaktyki Języka Angielskiego
  • pokój GG-330 - pracownia komputerowa dla studentów z dysfunkcją wzroku
  • pokój GG-329 - pracownia adaptacji materiałów dydaktycznych

Telefony kontaktowe:

• 81 445 4332 - Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych, prof. Bogusław Marek
  • 81 445 4331 - pracownia adaptacji materiałów dydaktycznych

• centrum.niewidomi@kul.pl