W piątek 10 stycznia odbyła się po raz pierwszy na naszym Wydziale NOC BIOLOGÓW, oczywiście nie mogło i nas tam zabraknąć.

Dla uczestników przygotowaliśmy dwa projekty: „Co w wodzie piszczy” oraz „Świat zapachów – ekstrakcja olejków eterycznych”.

Pierwszy z nich był przeznaczony dla najmłodszych uczestników. Podczas tych zajęć dzieci mogły same przebadać próbki wody z jeziora, rzeki oraz wodociągów, a także uzyskać garść informacji m.in. o zanieczyszczeniach wód.

Oznaczanymi parametrami były: zawartość azotanów, fosforanów, żelaza, odczyn wody, twardość węglanową i całkowitą.

"Świat zapachów - ekstrakcja olejków eterycznych"

Natomiast drugi z projektów „Świat zapachów – ekstrakcja olejków eterycznych” skierowany był dla gimnazjalistów, licealistów oraz studentów.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy z naszą małą pomocą ekstrahowali olejki eteryczne ze skórek pomarańczy i mandarynki. Dodatkowo przeprowadziliśmy ekstrakcję chlorofilu z liści. Nasze zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niespodziewanie pojawiła nam się kolejna ‘nadprogramowa’ grupa młodych ‘biologów’, którzy również chcieli uczestniczyć w naszych zajęciach, oczywiście nie mogliśmy odmówić :)

Autor: Angelika Żurawska
Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014, godz. 12:14 - Angelika Żurawska