Ludzie, wydarzenia, życie studenckie.... To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie Państwo w naszym cyklu "Sto historii na 100-lecie KUL", w którym zaprezentujemy wspomnienia ciekawych ludzi związanych z Uniwersytetem. Na kolejne odcinki zapraszamy co tydzień....

 

 

Zwykle reżyser decyduje o ostatecznym kształcie spektaklu. Ale nie zawsze, bo czasem pieczołowicie obmyślony finał potrafi lec w gruzach…  Taka właśnie historia przydarzyła się prof. Leszkowi Mądzikowi, scenografowi i reżyserowi teatralnemu, malarzowi i fotografowi, profesowi sztuk plastycznych i twórcy Sceny Plastycznej KUL.

 

 

 

 

 

 

Wcześniejsze:

 

 

Dobro powraca, choć czasem po wielu latach…  Przekonuje nas o tym o. Celestyn Napiórkowski OFMConv - absolwent teologii i wieloletni profesor KUL; laureat nagrody René Laurentina „Pro Ancilla Domini” za rozwijanie mariologii w dialogu ekumenicznym.  

 

 


 

Życie studenckie nie zawsze jest usłane różami, czasem jedyną rzeczą, jaką widać w portfelu, jest dno.. O takim przypadku opowiada Ireneusz Krosny - absolwent teologii; aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. W 1989 r. założył Scenę Pantomimy KUL "Gnoma", którą prowadził przez trzy lata. Dziś, gdyby nie został mimem, byłby pewnie kucharzem-celebrytą, a jego książka "Makaron na sto sposobów" biłaby rekordy popularności...

 

 


 

 Każdy, kto studiował wie, że na niektórych egzaminach przydatna bywa nie tylko wiedza, ale i sposób. I właśnie taką sytuację w wykonaniu swojego kolegi wspomina prof. Przemysław Czarnek, absolwent prawa KUL, nauczyciel akademicki, od 2015 roku wojewoda lubelski.

 

 

 


 

KUL stworzył mnie - mówi dr Dariusz Cupiał, absolwent teologii KUL, pomysłodawca inicjatywy tato.net, która wspiera mężczyzn dążących do świadomego ojcostwa - nie jestem inżynierem, ale jestem po to, aby budować mosty...  Swoją historię z Uniwersytetem opisuje trzema ważnymi słowami: przygoda-mistrz-wizja.

 

 


Prawie pięćset km i kilka godzin jazdy pociągiem z Poznania do Lublina nie przeszkodziło Hannie Suchockiej w pracy na Wydziale Prawa KUL. Przeszkodą nie do pokonania okazała się dopiero polityka, która zakończyła przygodę Pani Premier z naszym Uniwersytetem. I choć przygoda była krótka to „to był dobry czas”

 


 

W pamięć mogą wryć się nie tylko ludzie, ale również miejsca. Miejsca niezwykłe, można by niemal powiedzieć magiczne. Dla Józefa Szopińskiego - absolwenta filologii polskiej, animatora kultury, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, takim miejscem jest dziedziniec: „KUL to niesamowita uczelnia, a jej dziedziniec to dla mnie raj”.

 

 

 


 

Tym razem zapraszamy na spotkanie z o. Wacławem Oszajcą SJ, absolwentem KUL, teologiem, publicystą i poetą, laureatem wielu nagród poetyckich, w którego pamięci wyraziście zapisał się ks. prof. Mieczysław Żywczyński.

 

 

 

 


 

Marcin Wroński - absolwent filologii polskiej KUL, polski pisarz, autor m.in. kryminałów retro o lubelskim komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim, w którego wspomnieniach pojawia się postać prof. Władysława Panasa.