Fulvio Di Blasi

Thomas Aquinas’ Theory of Action

Jacek Woroniecki Memorial Lectures 2017

The John Paul II Catholic University of Lublin

Prof. Fulvio Di Blasi – jest filozofem, ekspertem w dziedzinie etyki, teorii prawa naturalnego oraz filozofii tomistycznej. Jest także prawnikiem i mediatorem. Kieruje kancelarią prawną we Włoszech (‘Di Blasi Law Firm’). Jest także współwłaścicielem firmy ‘ADR Forum’, w której pełni funkcję koordynatora naukowego, profesjonalnego mediatora z ramienia włoskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest założycielem i przewodniczącym ‘Thomas International Project’, prezesem ‘Międzynarodowego Stowarzyszenia Tomistycznego’ we Włoszech i dyrektorem ‘Thomas International Center in Raleigh’, NC.

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet w Mediolanie, otrzymał doktorat z filozofii prawa na Uniwersytecie w Palermo. Prowadził badania w Internationale Akademie für Philosophie w Księstwie Liechtenstein. Komitet dyplomowy w imieniu Uniwersytetu w Mediolanie przyznał mu szczególne wyróżnienie za publikację jego pracy doktorskiej ‘Teoria prawa naturalnego w myśli J. M. Finnisa’.

Od 2004 roku jest dyrektorem Centro Ricerche Tommaso d’Aquino z Collegio universitario Arces. Był konsultantem w kilku firmach zajmujących się mediacjami, organizatorem międzynarodowych konferencji na temat etyki, prowadził wykłady w kilku czołowych uniwersytetach w Europie i USA, w tym w Oxfordzie i Sorbonie. Jest redaktorem czasopism dotyczących zagadnień z obszaru bioetyki i mediacji, pełni funkcję recenzenta, redaktora i członka zarządu w kilku filozoficznych czasopismach i seriach książek. Jest autorem ponad 100 publikacji, w tym książek, esejów, artykułów oraz haseł encyklopedycznych związanych z etyką, biznesem, prawem i filozofią.

Wybrane publikacje:

• From Aristotle to Thomas Aquinas: Natural Law, Practical Knowledge, and the Person (St. Augustine’s Press: South Bend 2016);
  • God and the Natural Law: A Rereading of Thomas Aquinas (St. Augustine’s Press: South Bend 2003);
  • Questioni di legge naturale(Edizioni Phronesis: Palermo, 2009);

Ritorno al diritto: miti e leggende della scienza giuridica contemporanea (Edizioni Phronesis: Palermo, 2009);

• John Finnis(Phronesis: Palermo, 2008);
  • Conoscenza pratica, teoria dell’azione e bene politico (Rubbettino: Soveria Mannelli 2006);
  • La vitalità del diritto naturale (coeditor with P. Heritier) (Phronesis: Palermo, 2008);
  • Ethics Without God? The Divine in Contemporary Moral and Political Thought (coeditor with J. Hochschild and J. Langan) (St. Augustine’s Press: South Bend 2008);
  • Virtue’s End: God in the Moral Philosophy of Aristotle and Aquinas (coeditor with J. Hochschild and J. Langan) (St. Augustine’s Press: South Bend 2008);
  • “The Role of God in the New Natural Law Theory”, w: The National Catholic Bioethics Quarterly, Spring 2013;
  • “Natural Law and Natural Rights”, w: A.C. Grayling and Andrew Pyle (eds.), Encyclopedia of British Philosophy, (Thoemmes Continuum: Bristol 2006);
  • Dio e la legge naturale. Una rilettura di Tommaso d’Aquino, ETS: Pisa 1999;
  • “John Mitchell Finnis”, w: E. Ancona and G. De Anna (eds.), Il Tomismo Giuridico del XX Secolo(Giappichelli: Torino, 2015);
  • “Love, Intellect and will in Thomas Aquinas”, w: G. De Anna (ed.), Willing good. Empirical challenges to the explanation of human behavior(Cambridge scholars Publishing: Cambridge, 2012);
  • “Rhonheimer, la legge naturale e l’ateo buono: breve replica”, w: E. Ancona and G. De Anna (eds.), Il Tomismo Giuridico del XX Secolo(Giappichelli: Torino, 2015).

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017, godz. 06:44 - Andrzej Zykubek