Monika i Piotr TarcholikRektor KUL serdecznie zaprasza w piątek 23 czerwca 2017 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. W dniu Święta Patronalnego KUL, z Nadzwyczajnym koncertem kameralnym wystąpią Piotr Tarcholik - skrzypce oraz Monika Tarcholik - fortepian.
 
Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

 

W programie:

  • L. van Beethoven - III Sonata Es - dur op. 12
  • A. Dvořák - 4 utwory romantyczne
  • K. Szymanowski - Nokturn i Tarantella op. 28
  • B. Bartok - I Rapsodia na skrzypce i fortepian
  • C. Franck – Sonata A-dur na skrzypce i fortepian

 


Słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger

 

 

 

 _________________________________________________________________

 

m_p_tarcholik_m

 

MONIKA WILIŃSKA-TARCHOLIK - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. T. Żmudzińskiego i E. Wolak–Moszyńskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem R. Buchbindera w Zurychu i A. Torgera w Hitzacker. Laureatka konkursu „Jeunesses Musicales” w Weikersheim (Niemcy) oraz nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Zakopanem.
Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji i Niemczech, Rumunii i Mołdawii, uczestnicząc m.in. w festiwalach: Klarinet - Fest Paris, Międzynarodowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Klarnetowy w Krakowie, Przemyska Jesień Muzyczna. Brała udział w charakterze akompaniatora w szeregu konkursów i kursów muzycznych m.in. w Lusławicach, Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i w Krakowie czy Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu., na których jest również wykładowcą. Na estradzie była partnerem m.in. J. Gadulanki, G. Deplus, Ph. Cupera, M. Niedermayera, B. Bryły, P. Reicherta, J. Reulinga, T. Strahla. Dokonała nagrań płytowych dla Dux, KASP Records oraz PWM.
Monika Wilińska-Tarcholik prowadzi także działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki.

 

PIOTR TARCHOLIK - ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec Ewy Szubry-Jargoń. Następnie swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem Grigorija Zhislina. Jest laureatem konkursu Jeunesses Musicales w Weikersheim oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Występuje w charakterze gościnnego koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. W latach 1998-2004 pełnił funkcję prymariusza Orkiestry Sinfonia Varsovia. Od września 2004 roku jest I koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą dokonał wielu nagrań archiwalnych, w tym II Koncertu skrzypcowego Sergiusza Prokofiewa.
Koncertował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Występował podczas najważniejszych europejskich festiwali muzycznych (m.in. Schiermonnikoog Music Festival w Holandii).
Jako solista współpracował m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Cappella Cracoviensis, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Od 2003 roku związany jest z Przemyską Orkiestrą Kameralną, którą prowadzi od pulpitu koncertmistrza.
Artysta regularnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach kameralnych. Jest prymariuszem sekstetu smyczkowego String Sextet. Wraz z żoną, Moniką Wilińską-Tarcholik, tworzy duet skrzypcowo-fortepianowy specjalizujący się w repertuarze sonatowym; kilka lat temu ukazała się ich debiutancka płyta z utworami Béli Bartóka, Igora Strawińskiego i Witolda Lutosławskiego.
Dokonał wielu nagrań płytowych dla słynnych wytwórni fonograficznych, m.in. dla DUX, CD Accord, Chandos, Virgin Classics.
Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich w Polsce i Holandii.

Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017, godz. 09:15 - Liliana Kycia