Aktualności

37. edycja letnich kursów języka polskiego na KUL

W tym roku po raz trzydziesty siódmy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbywają się zajęcia Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Uczestnicy tegorocznych letnich kursów prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej KULLetnie programy językowe rozpoczęły się 5 lipca i potrwają do końca sierpnia. Coraz większa grupa osób wybiera programy najdłuższe: sześcio-, siedmio- i ośmiotygodniowe oraz najbardziej intensywne - do ośmiu godzin dziennie. W tym roku będziemy gościć prawie 120 osób z całego świata. Jak zwykle najwięcej osób przyjeżdża z USA, ale także z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady. Naszymi słuchaczami będą często osoby z prestiżowych środowisk akademickich np.: Yale University, Harvard University, Stanford University, Columbia University, Princeton University,  North Carolina State University. W grupach nie większych niż dziesięcioosobowe będą się uczyć języka polskiego i poznawać polską kulturę. Każdego dnia, poza zajęciami języka polskiego, odbywa się wykład wygłaszany najpierw po angielsku, a później po polsku. Wysoki poziom gwarantują wykładowcy zapraszani z naszego i innych uniwersytetów. Oferujemy wykłady na takie tematy jak: Kultura i sztuka współczesna Polski; Historia Polski; Miejsce Polski w Europie; Jan Paweł II; Ekonomiczne uwarunkowania zmian społecznych w Polsce; Historia Żydów w Polsce; Scena polityczna; Tradycje tolerancji i pluralizmu religijnego w Polsce; Sztuka Polska; Literatura polska.
Studenci mogą dopasować program do swoich potrzeb wybierając właściwą dla siebie intensywność kursu – od 5 do 8 godzin zajęć dziennie. Bogaty program turystyczny i kulturalny wypełni nieliczne wolne od nauki chwile. Zaplanowane są wycieczki: Lublin; Kazimierz; Kraków; Warszawa; Zamość; Białowieża, Kozłówka. Programy przybliżają uczestnikom obraz Polski, regionu, Lublina. Prezentujemy bogactwo naszej kultury, historii, zabytków, pokazujemy Polskę współczesną. Dla większości przyjeżdżających na kursy osób jest to pierwszy kontakt z naszym krajem. Miło jest obserwować jak przełamywane są, czasami niestety negatywne, stereotypy, oraz jak wyobrażenia o naszym kraju zmieniają się w prawdziwą sympatię do Polski, języka polskiego i Polaków. 
Mimo dużej konkurencji na rynku, Szkoła Języka i Kultury  Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II cieszy się zainteresowaniem słuchaczy. W tym roku odwiedzą ją słuchacze z 23 krajów. Jakie są atuty Szkoły KUL? Otóż przede wszystkim:  profesjonalny zespół nauczycieli, co roku uzupełniany o nowe osoby, bogata oferta programowa dostosowana do różnych oczekiwań słuchaczy, sprawdzone i ciągle unowocześniane metody nauczania, unikalne wykłady wygłaszane przez wybitnych specjalistów, imprezy towarzyszące, takie jak wycieczki, spektakle, projekcje filmowe, koncerty, spotkania... No i fantastyczna atmosfera pracy i kontaktu z ludźmi różnych kultur i środowisk.
Każdego roku w programach letnich i całorocznych Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób głównie z USA i Zachodniej Europy. Dla wielu z nich obraz Polski zostaje ukształtowany poprzez wrażenia z Lublina. Bardzo często wracają w następnych latach rozwijając kontakty zawodowe, naukowe i towarzyskie. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję.



autor informacji: Cezary Ruta, Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej