Sezon ogórkowy na szukanie pracy nie istnieje. W lipcu i sierpniu warto być czujnym, bo konkurencja śpi. O czym jeszcze warto pamiętać? 

 

 

 

 

1.Mniej ofert pracy ale i mniejsza konkurencja

 

Wiele osób myśli tak jak ty – odkłada szukanie pracy na okres powakacyjny, licząc na większą ilość ofert. W efekcie na ogłoszenia publikowane teraz, spływa mniej kandydatur, a co za tym idzie, konkurencja jest mniejsza.


2.Firmy są bardziej zdeterminowane

 

Mniejsza konkurencja to jedno, ale z wakacjami wiążą się też nierzadko niższe oczekiwania pracodawców. Dlaczego? Pracownicy HR wiedzą, że znalezienie pracownika w wakacje jest trudniejsze. Dlatego nie inwestują w proces rekrutacji jeśli naprawdę nie muszą. Wolą poczekać. Jeśli ogłoszenie się pojawia, to najczęściej oznacza to, że ktoś jest naprawdę potrzeby – bo np. inny pracownik złożył wypowiedzenie, pracownika zaszła w ciążę itd. Jeśli potrzeba pracownika jest naprawdę duża, firma jest bardziej skłonna przymknąć oko na część oczekiwań. Zatem nawet jeśli nie spełniasz 100% masz większe szanse na pracę.


3.HR ma więcej czasu

 

Wprawdzie działy HR też się urlopują, ale jednocześnie ktoś zawsze (lub zazwyczaj) zostaje w pracy. Mniejsza ilość zadań oraz mniejsza ilość CV sprawia, że CV jest dokładniej czytane i masz mniejsze szanse, że Twoje CV wpadnie w czarną dziurę.


4.Unikanie boomu powakacyjnego

 

Wrzesień i październik to najgorsze miesiące na szukanie pracy. Dlaczego? Bo osoby będące na wakacjach, po odpoczynku po całorocznej gonitwie, często właśnie wtedy decydują się na zmianę pracy. Od września konkurencja będzie zatem większa niż w innych miesiącach roku. Zatem jeśli już chcesz zmienić pracę, czekanie na kolejny miesiąc tylko obniży Twoje szanse.

 

Źródło: http://weblog.infopraca.pl/2015/08/4-powody-ktorych-warto-szukac-pracy-wakacje/

 

 

*****************

 

Jeśli jesteś tegorocznym absolwentem nie odkładaj poszukiwania pracy na wrzesień! Tym sposobem ryzykujesz konieczność konkurowania z większą liczbą kandydatów o zbliżonych kwalifikacjach i doświadczeniu ubiegających się o podobne stanowiska pracy. W takiej sytuacji wymarzone zatrudnienie otrzymają tylko niektórzy.

 

Polecamy rozpoczęcie poszukiwań już teraz. Aby dobrze się do tego przygotować skorzystaj z bezpłatnych konsultacji CV i listu motywacyjnego w naszym Biurze.

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017, godz. 12:45 - Marta Szymańska-Jarosz