15.11.2018 - 16.11.2018

65-lecie Koła PTTK nr 1 przy KUL

Zarząd Koła PTTK nr 1 przy KUL zaprasza na jubileusz 65-lecia istnienia koła. Obchody jubileuszowe odbędą się w piątek 16 listopada 2018 r. Rozpoczną się o godz. 12.30 Mszą św. w Kościele Akademickim. O godz. 14.00 zaplanowane zostało spotkanie z władzami uczelni i przedstawicielami PTTK, połączone z promocją jubileuszowej książki pt. „Studenci i turystyka. PTTK na KUL 1953-2018. Historia i wspomnienia” (sala 114 Centrum Transferu Wiedzy, I piętro). Historię koła przedstawią Paweł Sygowski, Katarzyna Zagdańska-Dudek i Piotr Kieraciński. Na zakończenie o swoich podróżach opowiedzą: dr Jan Kamiński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL - Krajobrazy Gruzji; Zygmunt Cywiński – Opowieść o Kolumbii; dr Marek Okoń – Rio de Janerio – miasto marzeń.

Sympozjum KatechetyczneZapraszamy na XXXIX Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne, które odbędzie się 16-17 listopada 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-408.

Dzieje chrześcijaństwaWydział Nauk Humanistycznych KUL, Instytut Historii KUL oraz Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL zapraszają na konferencję naukową „Dzieje chrześcijaństwa na ziemiach polskich”, która odbędzie się 16-17 listopada 2018 r. w Gmachu Głównym, sala GG-208.

Zapraszamy na otwarte seminarium „Agateizm, agateologia, etyka agatologiczna: ku pluralistycznej koncepcji moralności i religii”. Podczas spotkania referat wprowadzający do dyskusji wygłosi prof. Janusz Salamon (Uniwersytet Karola w Pradze). Seminarium rozpocznie się 16 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 15.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-220.

Seminarium organizowane jest przez Katedrę Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej KUL w ramach grantu "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej kierowanego przez prof. Piotra Gutowskiego.

Pierwsza lepszaTeatr Enigmatic zaprasza na spektakl przedstawiający „Pierwszą lepszą” Aleksandra Fredry. Przedstawienie będzie można obejrzeć 14 i 21 listopada 2018 r. o godz. 20.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02 (poziom -1). Wstęp wolny.

Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Świadkowie tamtych chwil, polskie relacje prasowe z lat 1914-1918 ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Kalendarium drogi do Niepodległej”. Otwarcie wystawy odbędzie się 9 listopada 2018 r. o godz. 13.00 w holu przed Czytelnią Ogólną, ul. Chopina 27 (IV piętro).

Wykład towarzyszący pt. „Lublin, Niepodległość Polska. Cud roku osiemnastego”, wygłosi dr hab. Tomasz Panfil, adiunkt w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii KUL, p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie. Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2018 r.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

Odpoczynek tancerzyMuzeum KUL zaprasza na kolejną odsłonę wystawy dzieł sztuki „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”z kolekcji sztuki polskiej zgromadzonej przez Krzysztofa Musiała. Wystawę, która będzie czynna do 21 grudnia 2018 r., opuściło kilka obrazów, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Ekspozycja w Muzeum KUL liczy ponad 70 prac – wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

14.10.2018 - 03.12.2018

XIX Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

„Ex thesauro Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy z okazji 100-lecia Biblioteki „Ex thesauro Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”, które odbędzie się 12 grudnia 2018 r. o godz. 12.00. Na wystawie zostaną zaprezentowane najstarsze i najcenniejsze obiekty zgromadzone w Oddziale Zbiorów Specjalnych: rękopisy, stare druki, zbiory graficzne, kartograficzne i muzyczne. Po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie jednocześnie tak wiele oryginalnych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów. Wystawę będzie można zwiedzać do 21 grudnia 2018 r.

Wydział Nauk Humanistycznych KUL zaprasza na spotkanie z konsul Stanów Zjednoczonych Panią  Dacią Liddle, które odbędzie się 18 grudnia 2018 r. o godz. 12.30 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-113. Pani Konsul opowie o wymianie kulturalnej i akademickiej z USA i możliwościach wyjazdów wakacyjnych dla studentów.