8 maja 2011 na Polach Mokotowskich w Warszawie miały miejsce obchody Światowego Dnia Ziemi.

8 maja skąpane w słońcu Pola Mokotowskie w Warszawie zmieniły się w wielki przyrodniczo-ekologiczny festyn pod hasłem "Lasy dla ludzi". Na tłumnie przybyłych zwiadzających czekało mnóstwo atrakcji.

Jak co roku w obchodach uczestniczyło wiele instytucji i organizacji pozarządowych. Swoją działalność zaprezentowały m.in.: Lasy Państwowe, 20 parków narodowych, których prezentacje połączone były grą edukacyjną "Lasy pod specjalnym nadzorem". Jak zwykle niezmiennym powodzeniem cieszył się "Stół Darów Ziemi. Polski produkt regionalny i lokalny", z degustacją i sprzedażą potraw wyrabianych metodami tradycyjnymi.

Tradycyjnie podczas Dnia Ziemi przeprowadzona była zbiórka baterii, w tym roku prowadziła ją Reba Organizacja Odzysku S.A, zebrano 1,2 tony baterii. Natomiast Stena Recycling na terenie Klubu Sportowego "Skra" zbierała elektrośmieci, w tym świetlówki oraz makulaturę, w tym roku zebrano 15 ton elektroodpadów i 12 ton makulatury, w zamian za oddany sprzęt i makulaturę rozdano kilkanaście tysięcy sadzonek dębów i cebulek kwiatów. O czystość i porządek dbała Sita Polska, która oprócz tego miała na Polu Mokotowskim swoje stoisko z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych.

Można było zapoznać się również z prezentacjami instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji samorządowych i rządowych zajmujących się ochroną środowiska, w tym Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

źródło: http://kajakowypatrol.pl

Swoje stoiska na festynie miło również wiele organizacji pozarządowych. Wśród nich nie mogło zabraknąć "Kajakowego Patrolu św. Franciszka"

Uczestnicy obchodów mieli okazję zapoznać się z akcją informacyjno-promocyjną kampanii społecznej pt. "Nie pływam w śmieciach". Kampania skierowana jest do wszystkich użytkowników rzek i ma na celu wywołanie pożądanych społecznie zmian – zaprzestanie lub ograniczenie wyrzucania śmieci do rzek.

Przedstawiono ideę projektu i wydawnictwa edukacyjne z nim związane. Stoisko Kajakowego patrolu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nastolatków przyciągała komputerowa gra edukacyjna „Morze śmieci” i warsztaty „o wodzie” – przeprowadzone przez Trenerów z Koła Naukowego Studentów Ochrony Środowiska KUL w Lublinie

Młodsze dzieci miały okazję ułożyć MEGA PUZZLE i zagrać w edukacyjną grę planszową „Kolorowy Świat Odpadów”. Można było zapoznać się również z„wystawą” wyłowionych przez Kajakowy Patrol śmieci – telewizor, opony, rowery, narzędzia budowlane. Przedmioty te często zadziwaiły i szokowały zarówno młodszych jak i starszych uczestników festynu.

więcej na stronie: http://kajakowypatrol.pl

Autor: Weronika Goraj