OPUS MAGNUM 9.04Rektor KUL serdecznie zaprasza w niedzielę 9 kwietnia 2017 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. Z okazji 156. rocznicy urodzin Anieli hr. Potulickiej, fundatorki fundacji wspierającej KUL, z Nadzwyczajnym koncertem kameralnym wystąpi Kwartet Akademos w składzie:

 • Anna Szabelka - I skrzypce;
 • Joanna Cogiel  -  II skrzypce;
 • Aleksandra Batog - altówka;
 • Danuta Sobik-Ptok - wiolonczela.
   
  Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

 

W programie:

 • Ludwig van Beethoven - Kwartet F-dur op. 135
 • Karol Szymanowski - II Kwartet smyczkowy
 • Franz Schubert - Kwartet G-dur op. posth. D 887

 

 

Słowo o muzyce: Teresa Księska - Falger

 

 

__________________________________________________________________

 

kwartet_akademos

 

Kwartet Akademos - założony w 1997 roku od początku swojego istnienia prowadził bardzo intensywną działalność koncertową występując w ośrodkach muzycznych Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Finlandii, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.
Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem I nagrody na 16. Concorso Internationale di Esecuzione Musicale "Provincia di Caltanisetta" Musica da Camera" we Włoszech, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Beethovena w Hradec (Czechy), nagrody Radia Katowice za najlepsze wykonanie utworu kompozytora śląskiego oraz nagrody PWM na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Katowicach. Otrzymał również stypendium twórcze Ministra Kultury.
Kwartet Akademos  brał udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych m.in: w Łańcucie, Warszawie (Warszawska Jesień), Central European Festival w Zilinie, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth i inne. W maju 2007 roku zespół został zaproszony do Carnegie Hall w Nowym Jorku na elitarny kurs „The ESQ Workshop: Beethoven Quartets”, który był prowadzony przez członków The Emerson String Quartet i wystąpił dwukrotnie w Carnegie Hall w ramach: Emerson String Quartet Young Artists Concerts.
W repertuarze koncertowym zespołu znajduje się ponad dwieście pozycji wśród których są arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX, klasyka XX wieku oraz dzieła najnowsze. Kwartet ma swoim dorobku liczne prawykonania utworów współczesnych. Brał również udział projektach interdyscyplinarnych współpracując m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca i Orkiestrą Muzyki Nowej.
Akademos realizuje również własne projekty artystyczne. W związku z Rokiem Beethovena zespół przygotował wszystkie kwartety smyczkowe L.v Beethovena i zaprezentował  je w sezonach  w ramach cyklu pt. Nie dla Elizy – Beethoven i arcydzieła XX wieku, był także głównym wykonawcą monograficznych Festiwali Arcydzieł Kameralistyki, a w latach ubiegłych autorskich cykli koncertowych Aleksandry Batog " W pałacu księcia Razumowskiego – Beethoven w towarzystwie Haydna i Mozarta", "Schubert i Mandelsztam – moje pieśni na zawsze zachowaj" i "Estrema bellezza".
Dorobek nagraniowy kwartetu obejmuje liczne rejestracje archiwalne dzieł współczesnych zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia oraz dla kilku zagranicznych rozgłośni radiowych. Zespół nagrał również kilka płyt CD z dziełami: Beethovena, Lasonia, Szymanowskiego, Szostakowicza, Schnittke'go, Szymańskiego i Vivaldiego, które zostały wydane przez Polskie Radio Katowice, Śląskie Towarzystwo Muzyczne oraz Acte Prealable.

Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017, godz. 09:00 - Liliana Kycia