SEKCJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

Sekcja ''osoby niepełnosprawne" koncentruje się nie tylko na osobach niepełnosprawnych fizycznie, ale również umysłowo. Pomoc osoby, która chciałaby się zaangażować w tego rodzaju wolontariat polega głownie na dotrzymywaniu towarzystwa oraz rozmowie, ale też w niektórych przypadkach pomoc przy odbrabianiu lekcji. Jednak głównym ''zadaniem'' wolontariusza jest rozmowa z osobą niepełnosprawną, przbywanie z nią, gdyż w większości przypadków  są to osoby młode, które często czują sie samotne. Nagroda na jaką liczyć może wolontariusz to życzliwość oraz uśmiech osoby, której się pomaga, co według mnie jest bezcenne.

Marta Cichocka, 784-633-139

 

SEKCJA SPERO

Magiczna nazwa sekcji pochodzi po prostu od tego, że podopieczni, których tam mamy są: Serdeczni, Pełni Entuzjazmu, Radośni i Otwarci! Może nie potrafią chodzić, ruszać rękami na wszystkie strony, czy wyraźnie mówić, ale z całą pewnością potrafią pokochać swojego Wolontariusza, cieszyć się każdą zabawą i oddawać nad wyraz to, co otrzymują. SuPEROwe dzieci mają w większości dziecięce porażenie mózgowe, więc zabawa z nimi wygląda trochę inaczej niż ze zdrowymi dziećmi. Natomiast, mają swoje ulubione zabawy, filmy, rozrywki, więc jedyne co trzeba zrobić, to się ich nauczyć i być razem z nimi :) 

Serdecznie polecam.

Aleksandra Wroczyńska, 510-698-948

 

SEKCJA OSOBY STARSZE

Bycie wolontariuszem w sekcji osób starszych jest jakby "adoptowaniem" sobie babci lub dziadka i polega na pomocy w zakupach, porządkach, wspólnym wyjściu do kina, kościoła czy lekarza lub po prostu wspólnym spędzeniu czasu. Kto się do tego nadaje? Każdy, kto jest czyimś wnukiem. Tak naprawdę najważniejszą cechą wolontariusza osoby starszej jest sama chęć pomocy, rozmowy i zrozumienia, czyli najkrócej rzecz ujmując obecność. Liczy się to, aby po prostu być dla tej drugiej osoby!

Aneta Kozioł, 667-923-717

 

SEKCJA RODZINY WIELODZIETNE

Sekcja zajmuje się pomocą rodzinom wielodzietnym, w których rodzicom jest potrzebne wsparcie w sprawowaniu opieki nad dziećmi i prowadzeniu domu. Zaspokojenie potrzeb rodziny, w której niekiedy znajduje się 7 czy 8 osób jest bardzo trudnym zadaniem. Praca wolontariuszy w takich rodzinach polega głównie na pomocy w nauce, odrabianiu lekcji, wychodzeniu z dziećmi na spacer i zabawie oraz opiece nad nimi. Jeżeli chodzi o wolontariuszy jakich szukamy: jedynym warunkiem jest czerpanie przyjemności z pomagania i zachowanie momentami cierpliwości do dzieciaków. Spróbujcie, a na pewno nie pożałujecie i spędzicie mnóstwo wspaniałych chwil z dzieciakami. 

Karol Walczuk, 793-426-100

 

SEKCJA DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ

Wolontariat w Domu Pomocy Społecznej to po prostu spotkanie z drugą osobą. Podopiecznymi są przeważnie osoby starsze, ale również osoby niepełnosprawne umysłowo, w zależności od DPSu. Spotkanie z wolontariuszem jest dla nich bardzo ważne i często czekają na nie cały tydzień. Wystarczy po prostu być, wysłuchać, porozmawiać, spędzić czas, podarować uśmiech. Dla Ciebie to chwila czasu, a dla osoby samotnej wyjątkowy, bezcenny dar. Możesz się wiele nauczyć, poznać niesamowite historie i wspaniałych ludzi. Jeżeli się zastanawiasz to nie marnuj czasu tylko spróbuj.

Justyna Kuleszko, 695-021-448

SEKCJA ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE

Sekcja "Świetlice środowiskowe" gromadzi wolontariuszy, którzy czują ogromną potrzebę pomagania dzieciom i młodzieży. Wolontariat w świetlicach polega przede na pomocy dzieciom przy odrabianiu lekcji, animacji czasu wolnego, pomocy przy przygotowywaniu posiłków czy też w czasie wyjścia na spacery. Pomoc ta daje dużo radości nie tylko podopiecznym, ale także wolontariuszom. Największą nagrodą za poświęcony czas, jest uśmiech dzieci, dla których bardzo ważna jest obecność wolontariusza-przyjaciela. Polecam!

Urszula Motyka, 507-427-189

 

SEKCJA POTRZEBY INDYWIDUALNE 

Sekcja potrzeby indywidualne zajmuje się dziećmi, młodzieżą szkolną oraz osobami dorosłymi, których potrzeby nie zawierają się w innych sekcjach ze względu na swoją wyjątkowość. Jest to najliczniejsza sekcja i (chyba) najbardziej różnorodna pod względem potrzeb. Głównie są w niej młodzieży w wieku gimnazjalnym trochę mniej jest podopiecznych w wieku dorosłym. Jeśli chodzi o dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły główną potrzebą jest opieka nad nimi bądź odbieranie ich z przedszkola. Najliczniejsza grupa podopiecznych w tej sekcji to młodzież gimnazjalno-licealna. Są to najczęściej osoby potrzebujące pomocy w nauce z języka angielskiego oraz z przedmiotów ścisłych (głownie jest to matematyka, ale zdarza się fizyka, chemia). Dorosłe osoby znajdujące się w tej sekcji potrzebują jedynie Twojego czasu, rozmowy i towarzystwa, czasami jest to również lekka pomoc w domowych obowiązkach czy wyprowadzeniu psa.

Michał Zdunek, 504-834-984

WOLONTARIUSZE I ICH PODOPIECZNI

 

Więcej [+]

 

 

 

Autor: Krzysztof Osewski
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014, godz. 14:57 - Krzysztof Osewski