Nabór na wyjazdy studentów w ramach programu Erasmus+KA103 (z krajami UE) w roku 2018/19

 

erasmus

Dział Współpracy z Zagranicą uprzejmie informuje, że rozpoczął się nabór na wyjazdy studentów na studia (na I semestr roku 2018/19) i na praktyki (do zrealizowania w trakcie roku akademickiego 2018/2019) w ramach programu Erasmus+ z krajami UE. Szczegółowe informacje, w tym formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.kul.pl/Erasmus. Nabór potrwa do 02.03.2018.

Najważniejsze kryteria wyboru kandydatów to średnia ocen uprawniająca do udziału w programie tj. 3,5 oraz znajomość odpowiedniego języka obcego.

Każdy student, który zostanie zakwalifikowany na wyjazd otrzyma stypendium (stawki stypendialne - na stronie  www.kul.pl/Erasmus.)

Studenci mogą uczestniczyć w programie, niezależnie od tego czy już odbywali studia/praktyki Erasmusa na poprzednich etapach studiów.

 

 

Ostatni nabór na wyjazdy na praktykę Erasmus+ w roku akademickim 2017/2018

erasmus

Dział Współpracy z Zagranicą przypomina, że już tylko do 2 marca 2018 można złożyć wniosek o stypendium programu Erasmus+ na odbycie praktyki zagranicznej (w UE) jeszcze w tym roku akademickim, np. w okresie wakacji (minimalny czas trwania praktyki to 3 miesiące). 
Średnia ze studiów wymagana do ubiegania się o wyjazd to tylko 3,5. 
Po szczegółowe informacje zaprasza biuro Sekcji Obsługi Wymian Międzynarodowych (GG pok. 202, 203).

 

 

 

Konkurs języka niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!" - V edycja - 2017/18

 

konkurs

 

Instytut Filologii Germańskie KUL zaprasza Uczniów liceów i techników z województwa lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego do udziału w V edycji konkursu języka niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!". Etap I konkursu planowany jest na 15 grudnia 2017 roku. 

Na zgłoszenia czekamy do 8 grudnia 2017 r.

 

                             

                                                              SZCZEGÓŁY

 

 

 

Student germanistyki KUL laureatem konkursu Centrum Herdera

 

 

Student germanistyki KUL, Pan Michał Gacan, znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu na wypowiedź pisemną na temat "Mein deutscher Lieblingssatz" zorganizowanego przez Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego. Gratulujemy!

 

 

 

Odczyt austriackiej pisarki Irene Prugger

 

Schriftstellerin Irene Prugger

 

17 listopada o godz. 11.30 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza do sali CTW-202 na autorski odczyt austriackiej pisarki Irene Prugger, reprezentantki współczesnej literatury.

 

 

                                                                 GALERIA

 

 

 

Gościnny wykład dr Christiana Heidricha

 

Christian Heidrich

 

W dniach 21-25 października gościem Instytutu będzie dr Christian Heidrich (Heidelberg) - teolog, tłumacz i felietonista czasopisma "Christ in der Gegenwart".
24 października o godz. 11.40 zapraszamy do sali CTW-202 na jego wykład pt. "Von Köln nach Königsberg (Kaliningrad) – eine Wanderung mit Kant und Seume im Gepäck”.

 

                                                               GALERIA

 

 

 

Konferencja "Imago Dei. Der Schöpfer und seine Schöpfung in der deutschen Literatur- und Kulturgeschichte"

 

imago dei

 

Instytut Filologii Germańskiej KUL zaprasza na konferencję naukową ›Imago Dei. Der Schöpfer und seine Schöpfung in der deutschen Literatur- und Kulturgeschichte‹ (›Imago Dei. Stwórca i stworzenie w historii niemieckiej literatury i kultury‹), która odbędzie się w dniach 16-17 października 2017 w sali CTW-113.

 

 

                                                          PROGRAM       GALERIA

 

 

 

Nabór na wyjazdy studentów w ramach programu Erasmus+KA103 (z krajami UE) w roku 2017/18

erasmus

 

Dział Współpracy z Zagranicą informuje, że rozpoczął się nabór na wyjazdy studentów na studia (na II semestr roku 2017/18) i na praktyki (do zrealizowania począwszy od stycznia 2018 w roku 2017/18) w ramach programu Erasmus+ z krajami UE. Szczegółowe informacje, w tym formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.kul.pl/Erasmus. Nabór potrwa do 31.10.2017.
Najważniejsze kryteria wyboru kandydatów to średnia ocen uprawniająca do udziału w programie tj. 3,5 oraz znajomość odpowiedniego języka obcego.
Każdy student, który zostanie zakwalifikowany na wyjazd otrzyma stypendium (stawki stypendialne - na stronie www.kul.pl/Erasmus.
Studenci doktoranci mogą uczestniczyć w programie niezależnie od tego, czy już odbywali studia/praktyki Erasmusa na poprzednich etapach studiów.
11 października (środa) o godz. 12.00 w CTW-114 odbędzie się spotkanie informacyjne dla studentów dotyczące wyjazdów Erasmus+.

 

 

 

Nabór studentów na studia na II semestr roku 2017/18 w ramach programu Erasmus+ z krajami spoza UE

erasmus

Dział Współpracy z Zagranicą informuje, że rozpoczął się nabór na wyjazdy studentów na studia na II semestr roku 2017/18 w ramach programu Erasmus+ z krajami spoza UE. Szczegółowe informacje, w tym formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie:
erasmus-z-krajami-partnerskimi-spoza-eu,17549.html.
Nabór potrwa do 31.10.2017.
Najważniejsze kryteria wyboru kandydatów to średnia ocen uprawniająca do udziału w programie tj. 3,5 oraz znajomość odpowiedniego języka obcego.
Każdy student, który zostanie zakwalifikowany na wyjazd otrzyma stypendium (stawki stypendialne dostępne na stronie).
11 października (środa) o godz. 12.00 w CTW-114 odbędzie się spotkanie informacyjne dla studentów dotyczące wyjazdów Erasmus+.

 

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego 2017/18

 

 

1 października 2017 zapraszamy Studentów I roku studiów I i II stopnia na rozpoczęcie roku akademickiego.
Harmonogram:
9.00 Msza św.w Kościele Akademickim
11.00 Spotkanie z władzami wydziału, sala CTW-408
13.15 Spotkanie I roku studiów I stopnia z Dyrektorem Instytutu, sala CTW-202
14.00 Spotkanie I roku studiów II stopnia z Dyrektorem Instytutu, sala CTW-202

 

 

 

Oferty pracy w międzynarodowej firmie CONVERGYS w Lublinie

convergys

 

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi ofertami pracy dla studentów i absolwentów filologii germańskiej w międzynarodowej firmie CONVERGYS.

Aktualnie firma poszukuje nowych pracowników na następujących stanowiskach:

1. Specjalista ds. Obsługi E-mail w języku niemieckim (tylko pisemna forma pracy).

2. Specjalista ds. Telefonicznej Obsługi Klientów w języku niemieckim.

3. Analityk Biznesowy.

 

                                                               SZCZEGÓŁY

 

 

Oferty pracy i staży PwC dla studentów germanistyki

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy i staży w PwC w Katowicach i Opolu.

 

 

                                                                SZCZEGÓŁY

 

 

 

Dotacja dla Młodych Pracowników i Doktorantów

 

Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych ogłasza konkurs o środki na badania naukowe w ramach dotacji na działalność statutową dla Młodych Pracowników i Doktorantów na rok 2017. Termin składania wniosków - dokumentacji osiągnięć naukowych i projektu badawczego - upływa 31 maja br. Regulamin i wykaz dokumentów znajdują się w załącznikach.

 

 

                                            REGULAMIN               WNIOSEK         

 

 

 

 

Finał konkursu "An der KUL ist Deutsch cool!" edycja 2016/17

 

konkurs

 

Zapraszamy do zapoznania się z listą Uczniów zakwalifikowanych do finału IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych "An der KUL ist Deutsch cool!" IV edycja 2016/2017.

III etap oraz Finał Konkursu odbędzie się 24 marca w godzinach 10.00-13.30 w Gmachu Głównym w sali 137. 

 

                                                   GALERIA       SZCZEGÓŁY

 

 

Bezpłatne szkolenia dla studentów filologii w projekcie LUK II

 

Zapraszamy Studentów III roku studiów licencjackich i II roku studiów magisterskich do udziału w  projekcie „LUK II – Lubelski Uniwersytet Kompetencji. Projekt zakłada realizację bezpłatnych szkoleń podnoszących kompetencje: zawodowe, interpersonalne, z przedsiębiorczości i informatyczne dla studentów/tek ostatniego roku kierunków: filologa angielska, polska, germańska, niderlandzka, słowiańska, romańska oraz sinologia. Projekt realizowany jest od 1 marca 2016 do 30 września 2017. Szczegóły znajdują się na stronie: luk-lubelski-uniwersytet-kompetencji,17296.html .

 

 

 

 

Nabór na wyjazdy na studia i praktyki zagranicą w ramach programu Erasmus+

 

erasmus

 

Trwa nabór na wyjazdy zagraniczne na część studiów w roku akademickim 2017/18 (I semestr) oraz na praktyki zagraniczne w roku akademickim 2016/17 (kwiecień-wrzesień 2017) oraz w roku 2017/18 w ramach programu ERASMUS+. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie erasmus,172.html 

 

 

 

Dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla Koła Naukowego Germanistów

 

 

Koło Naukowe Germanistów KUL otrzymało dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za udział w zorganizowanej w wielu miejscach w Polsce i Niemczech w dniach 1-17 czerwca 2016 akcji dzień.de / der-tag.pl.

 

 

 

Spotkanie z ambasadorem Austrii

 

 

2 grudnia 2016 Instytut Filologii Germańskiej KUL wraz z Kulturforum Österreich Warszawa zaprasza na wykład Pana ambasadora Austrii Jakuba Forst-Battaglia na temat "Zwischen Wien und Galizien, Österreich und Polen. Kalejdoskop kultureller Beziehungen seit dem 18. bis zum 20. Jahrhundert". Wykład odbędzie się o godzinie 11.00 w CTW-202.

 

 

                                                 GALERIA

 

 

Spotkanie z Mają Haderlap

 

maja haderlap

 

25 listopada Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godzinie 11.00 do sali CN-208 na odczyt austriackiej pisarki Maji Haderlap, nagrodzonej w 2011 roku prestiżową nagrodą literacką I. Bachmann-Preis za powieść "Engel des Vergessens". Spotkanie będzie moderowała prof. Małgorzata Dubrowska.

 

 

 

Konkurs "An der KUL ist Deutsch cool!" edycja 2016/17

 

konkurs

 

Zapraszamy do IV edycji Konkursu "An der KUL ist Deutsch cool!" 2016/2017. Przeprowadzenie pierwszego, szkolnego etapu planowane jest na 9 grudnia 2016 roku. Na zgłoszenia czekamy do 2 grudnia 2016.

 

 

                                        SZCZEGÓŁY

 

 

Bezpłatne warsztaty w międzynarodowej firmie CONVERGYS

 

convergys

 

Instytut Filologii Germańskiej i międzynarodowa firma Convergys zapraszają ponownie w roku akademickim 2016/17 na bezpłatne warsztaty, podczas których można będzie zdobyć m. in. wiele uniwersalnych umiejętności przydatnych w każdym zawodzie, wiedzę fachową a także zobaczyć jak wygląda praca w międzynarodowej korporacji. Cykl sześciu warsztatów rozpocznie się w styczniu 2017 roku.

Na zgłoszenia na adres smitko@kul.pl czekamy do 25 listopada.

 

 

                                        SZCZEGÓŁY

 

 

 

Niemiecko-polskie seminarium "Franz Fühmann - ein Dichterleben im 20. Jahrhundert"

 

 

8 listopada 2016 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 10.00 do sali CN-208 na niemiecko-polskie seminarium "Franz Fühmann - ein Dichterleben im 20. Jahrhundert"

 

 

                                             WIĘCEJ

 

 

Rekrutacja do AIESEC

 

 

 

Lubelski Oddział Lokalny organizacji międzynarodowej AIESEC rozpoczął rekrutację nowych członków, która potrwa do 14 października. AIESEC poszukuje aktywnych, dążących do rozwoju oraz pozytywnych zmian w lokalnym środowisku studentów.

 

 

                                            SZCZEGÓŁY

 

 

 

Nabór na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+

 

erasmus

 

Dział Współpracy z Zagranicą informuje, iż rozpoczął się nabór dla studentów na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ Mobilność edukacyjna w sektorze szkolnictwa wyższego z krajami partnerskimi (spoza UE) w II sem. roku akademickiego 2016-17. Ostateczny termin przyjmowania dokumentów upływa 31.10.2016. Szczegółowe informacje i dokumenty aplikacyjne dostępne są na stronie pod linkiem: www.kul.pl/Erasmus_spoza_ue .

Wszystkich zainteresowanych studentów zapraszamy na spotkanie informacyjne 11 października (wtorek) w sali C-623 o godzinie 12.00

 

 

 

 

Stypendia Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) 2017/2018

 

daad

 

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza do zapoznania się z nową oferta stypendialną Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na rok akademicki 2017/2018. Oferta stypendialna DAAD skierowana jest do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców planujących pobyt studyjny lub naukowy w Niemczech.

 

 

                                          SZCZEGÓŁY

 

 

 

Koło Naukowe Germanistów w kampanii #2gether4more

 

der Tag

 

Koło Naukowe Germanistów KUL 7 czerwca 2016 roku przyłączyło się do jubileuszowej kampanii #2gether4more Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Celem kampanii była promocja Niemiec oraz współdziałanie ze społecznością lokalną na rzecz wspólnego dobra. Studenci KNG zorganizowali w ramach tej kampanii "Niemiecki wieczór filmowy", podczas którego pracownicy i studenci Instytutu Filologii Germańskiej wspólnie obejrzeli film "Good bye, Lenin!".

 

                                              ZDJĘCIA

 

 

 

Nasi studenci na warsztatach w Słubicach i Frankfurcie n. O.

 

slubice frankfurt

 

Nasi studenci I roku studiów magisterskich – Kinga Miśkowiec, Lena Tomalak i Dawid Pilch – wzięli udział w warsztatach „Literaturübersetzung im deutsch-polnischen Kulturdialog – T. Różewicz in der Übersetzung ins Deutsche“, jakie odbyły się w Słubicach i Frankfurcie n.O. w dniach 1-3 czerwca br. 

 

 

                                              WIĘCEJ

 

 

Warsztaty z prof. Thomasem Pittrofem

 

 

W dniach 17.05-19.05.2016  prof. Thomas Pittrof z Katholische Universität Eichstätt (Niemcy) prowadził w Instytucie Filologii Germańskiej KUL  gościnnie warsztaty poświęcone liryce i powieści niemieckiego realizmu. 

 

 

 

Wykład "Das deutsche Jahr 1968 in meiner Erinnerung"

 

6 maja 2016 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 10.00 do sali CTW-302 na wykład Pana Christofa Cebulli (Eichstätt) na temat: "Das deutsche Jahr 1968 in meiner Erinnerung".

 

 

 

 

Steffen Möller w Instytucie Filologii Germańskiej

 

Steffen Moeller

 

29 kwietnia 2016 na zaproszenie Studentów Koła Naukowego Germanistów Instytut Filologii Germańskiej odwiedził Steffen Möller. Podczas spotkania z Pracownikami oraz Studentami Pan Möller w bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiadał między innymi o swoim zainteresowaniu Polską, nauce języka polskiego, o swej miłości do Warszawy oraz ulubionych potrawach polskiej kuchni, podpisywał również swoje książki oraz rozdawał autografy.

 

 

                                              ZDJĘCIA

 

 

 

Nasi studenci biorą udział w międzynarodowym projekcie translatorskim

 

różewicz 

 

W semestrze letnim 2016 konwersatorium „Przekład literacki” odbywa się w ramach międzynarodowego projektu „Przekład literacki w polsko-niemieckim dialogu kulturowym – Tadeusz Różewicz w przekładzie na język niemiecki / Deutsch-polnisches Seminar zum Thema: Literaturübersetzung im deutsch-polnischen Kulturdialog – Schwerpunkt: Tadeusz Różewicz in der Übersetzung ins Deutsche”, zainicjowanego przez dr Ilonę Czechowską z Fundacji Archiwum Literackie Karola Dedeciusa w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą.

 

 

                                            WIĘCEJ

 

Konferencja Brückenbauer im deutsch-polnischen Dialog

 

Katedra Kultury Krajów Niemieckojęzycznych i Instytut Filologii Germańskiej zapraszają 6 kwietnia 2016 o godz. 13.00 do sali CN-004 na konferencję Brückenbauer im deutsch-polnischen Dialog.

 

 

                                           PROGRAM        GALERIA

 

 

 

Konkurs Konspektomania 700 lat Lublina

 

 

 

Koło Dydaktyków Polonistów zaprasza Studentów wszystkich lubelskich uczelni i szkół wyższych do udziału w IV edycji konkursu Konspektomania na najlepszy konspekt lekcji dla IV etapu edukacyjnego (szkoły ponadgimnazjalne). W tym roku odbywa się on pod hasłem 700 lat Lublina. Konkurs jest interdyscyplinarny - w sposób szczególny adresowany jest do studentów filologii polskiej, filologii obcych, historii, historii sztuki, kulturoznawstwa i pedagogiki oraz do wszystkim, którym bliska jest dydaktyka szkolna.  

  

                                            SZCZEGÓŁY

 

 

Grant na wspólny projekt KUL i Freie Universität Berlin

 

Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki przyznała międzynarodowemu zespołowi badawczemu grant na realizację projektu Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego oraz trzeciego pokolenia post-Szoa (nr 100350), złożonego wspólnie przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Freie Universität Berlin. W przedsięwzięciu biorą udział również pracownicy Instytutu Filologii Germańskiej KUL: dr hab. Małgorzata Dubrowska, prof. KUL oraz dr hab. Anna Rutka, prof KUL.

 

 

                                               WIĘCEJ

 

Projekt „Erinnerungskultur in Deutschland und bei seinen östlichen Nachbarn”

 

W semestrze letnim roku akademickiego 2015/2016 studentki i studenci I roku studiów II stopnia pod kierunkiem dr hab. Anny Rutki, prof. KUL i dr Lucyny Krzysiak biorą udział w niemiecko-polskim projekcie „Erinnerungskultur in Deutschland und bei seinen östlichen Nachbarn”, który jest realizowany przez Instytut Slawistyki Ruhr-Universität-Bochum w kooperacji z naszym Instytutem.

 

 

                                                WIĘCEJ

 

 

Koło Naukowe Germanistów KUL na Lubelskich Targach Edukacyjnych 2016

targi

 

W dniu 17  marca 2016 studenci Koła Naukowego Germanistów uczestniczyli w Lubelskich Targach Edukacyjnych 2016, opowiadając maturzystom o ofercie edukacyjnej Instytutu Filologii Germańskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i rozdając ulotki. Zainteresowanie było duże a atmosfera rewelacyjna. Dziękujemy :) i zapraszamy na KUL!

 

Uniwersyteckie powtórki przed maturą z języka niemieckiego

książka

 

Instytut Filologii Germańskiej i Uniwersytet Otwarty KUL zapraszają maturzystów na bezpłatne, intensywne powtórki przed maturą z języka niemieckiego. Kurs odbywać się będzie przez pięć kolejnych wiosennych sobót.

 

 

                                                    WIĘCEJ

 

  

III etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!"

konkurs

 

10 marca 2016 (czwartek) w budynku CTW w sali 56-„common room” w Kampusie Głównym KUL przy Alejach Racławickich 14 w godzinach 9.00 - 12.30 odbędzie się III etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!"

Tego samego dnia ok. godziny 13.30 odbędzie się również Finał oraz podsumowanie tegorocznej edycji Konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród Laureatom i Finalistom.

 

 

                                                    SZCZEGÓŁY

 

Nowa oferta pracy w firmie Convergys dla Studentów

convergysconvergys

 

Zapraszamy wszystkich Studentów do zapoznania się z nową ofertą pracy w międzynarodowej firmie Convergys. Aktualna oferta firmy umożliwia podjęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin i tym samym pogodzenie jej z zajęciami na uczelni.

 

 

                                      PLAKAT             SZCZEGÓŁY

 

 

 Dzień ERASMUSA+

erasmus

 

Sekcja Obsługi Wymian Międzynarodowych zaprasza wszystkich studentów na Dzień ERASMUSA+, organizowany 29 lutego 2016 r. od 9.00 do 15.00 w atrium Collegium Norwidianum.

 

 

                                            SZCZEGÓŁY

 

 

Bezpłatne szkolenia dla studentów filologii w projekcie LUK

luk

 

Zapraszamy Studentów III roku studiów licencjackich i II roku studiów magisterskich do udziału w rozpoczynającym się 1 marca 2016 r. projekcie „LUK II – Lubelski Uniwersytet Kompetencji. Projekt zakłada realizację bezpłatnych szkoleń podnoszących kompetencje: zawodowe, interpersonalne, z przedsiębiorczości i informatyczne dla studentów/tek ostatniego roku kierunków: filologa angielska, polska, germańska, niderlandzka, słowiańska, romańska oraz sinologia. Szczegóły i ankieta zgłoszeniowa znajdują się w rozwinięciu.

                                                       SZCZEGÓŁY 

 

Nabór na wyjazdy na studia oraz na praktyki Erasmus+ w roku 2016/2017

erasmus

 

Dział Współpracy z Zagranicą informuje, że rozpoczął się nabór na wyjazdy na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+: Szkolnictwo wyższe (Mobilność edukacyjna: KA1-HE) w roku 2016/2017.

Szczegółowe informacje a także formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.kul.pl/Erasmus. Nabór potrwa do 7.03.2016. Równocześnie prowadzony jest ostatni nabór na wyjazdy na praktyki w roku 2015/16 (wyjazdy możliwe w terminie od 15. 04 do 15.09. 2016).
18 stycznia o godz. 11.30 w Auli Instytutu Muzykologii (Collegium JPII, sala 1031, piętro X) odbędzie się spotkanie informacyjne dla studentów dotyczące wyjazdów Erasmus+ .

 

 

II etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!"

konkurs

 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami I etapu konkursu i listą Osób zakwalifikowanych do etapu II, który odbędzie się 14 stycznia w godzinach 10.00-13.30 w budynku Centrum Transferu Wiedzy w Kampusie Głównym KUL przy Alejach Racławickich 14.

 

 

                                                SZCZEGÓŁY

 

 

 

Spotkanie Opłatkowe

 

weihnachten15

 

Studenci II roku filologii germańskiej i Koło Naukowe Germanistów zapraszają wszystkich Pracowników i Studentów Instytutu na Spotkanie Opłatkowe, które odbędzie się w dniu 17 grudnia o godz. 18.30 w sali GG-110.

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego

"An der KUL ist Deutsch cool!" - Edycja 2015/16 (etap I)

 

konkurs

 

Instytut Filologii Germańskiej serdecznie zaprasza wszystkich Uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool!". I etap szkolny konkursu odbędzie się 10 grudnia 2015 r., zgłoszenia prosimy nadsyłać do 4 grudnia 2015 r. 

Wszelkie informacje i formularz zgłoszeniowy znajdują się w rozwinięciu aktualności.

 

 

                                              SZCZEGÓŁY

 

 

 

"Infosys Day at KUL" - warsztaty i szkolenia dla filologów

 

infosys

 

Międzynarodowa firma Infosys i Biuro Karier KUL zapraszają 24 listopada 2015 na "Infosys Day at KUL" - spotkanie z przedstawicielami firmy Infosys Sp. z o.o. Dzień Kariery z Infosys będzie składać się z dwóch 3-godzinnych bezpłatnych szkoleń oraz warsztatu z pisania CV. Ponadto uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat możliwości podjęcia pracy lub stażu w firmie.

 

 

                                               SZCZEGÓŁY

 

 

 

Spotkanie z austriacką pisarką Anną Kim

 

anna kim

 

23 listopada 2015 Instytut Filologii Germańskiej KUL oraz Kulturforum Österreich Warschau zapraszają o godz. 12.00 do sali CN-208 na spotkanie autorskie z austriacką pisarką Anną Kim.

 

                                           

                                              WIĘCEJ        GALERIA

 

 

 

 

Spotkanie informacyjne z lektorem DAAD

 

 

29 października 2015 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza do sali C-01 na spotkanie informacyjne na temat możliwości ubiegania się o stypendia DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst - Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) na semestralne pobyty na uczelniach niemieckich oraz wakacyjne kursy językowe w Niemczech.

 

 

                                                            PLAKAT

 

 

Stammtisch

 

stammtisch

 

Zapraszamy wszystkich Studentów i Pracowników do udziału w cyklicznych spotkaniach lubelskich germanistów pod hasłem “Stammtisch” w “Ugryź Przegryź Bistro” (miasteczko akademickie), podczas których można porozmawiać z innymi osobami po niemiecku na różne tematy. Terminy spotkań w semestrze zimowym znajdują się w rozwinięciu.

 

 

                                                                SZCZEGÓŁY

 

 

 

Nabór na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ do krajów spoza UE

erasmus

 

Dział Współpracy z Zagranicą informuje, że rozpoczął się nabór na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ do krajów spoza Unii Europejskiej. Wyjazdy będą odbywać się w drugim semestrze roku akademickiego 2015/16. Ostateczny termin przyjmowania dokumentów upływa 30.10.2015. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie wyjazdy-na-czesc-studiow,17550.html lub bezpośrednio w Sekcji Obsługi Wymian Międzynarodowych (pok. GG-202).

 

 

 

XI Studenckie Targi Pracy i Praktyk

 

targi pracy kul

 

27 października 2015 Biuro Karier KUL zaprasza na XI Studenckie Targi Pracy i Praktyk. W godz. 10.00-15.00 na parterze i I piętrze Kolegium Jana Pawła II swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 wystawców, w tym wielu pracodawców przedstawiających oferty pracy dla germanistów (Atos, Infosys, Convergys, Genpact Poland, Internationale Jugendgemeinschaftsdienste (ijgd)Landesverein Niedersachsen e.v., Roto).

 

 

 

                                  GALERIA      WIĘCEJ    DLA GERMANISTÓW

 

 

 

Dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla Koła Naukowego Germanistów

 

dyplom

 

Koło Naukowe Germanistów KUL otrzymało dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za udział w zorganizowanej w wielu miejscach w Polsce i Niemczech w dniach 1-17 czerwca 2015 akcji dzień.de / der-tag.pl.

 

 

                                                                  WIĘCEJ

 

 

 

Bezpłatne warsztaty w firmie Convergys „Nowoczesne usługi biznesowe (BPO i Twoja kariera)”

 

convergys

 

13 października o godz. 12.30 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza do sali GG-248 na spotkanie informacyjno-organizacyjne z trenerami międzynarodowej firmy Convergys, którzy w semestrze zimowym roku akademickiego 2015/16 poprowadzą bezpłatne warsztaty/szkolenia pod zbiorczym tytułem „Nowoczesne usługi biznesowe (BPO i Twoja kariera)”. Zapisy trwają do 30 października.

 

 

                                                      WIĘCEJ

 

 

 

 

Gościnny wykład prof. Hartmuta Eggerta (FU Berlin)

 

hartmut eggert

 

8 października 2015 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 12.00 do sali C-01 (Collegium Jana Pawła II) na gościnny wykład prof. Hartmuta Eggerta (Freie Universität Berlin) pt. "70 Jahre Frieden. Politische Erfahrungen eines deutschen Europäers Jahrgang 1937".

 

 

 

Stypendia DAAD

 

daad

 

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza do zapoznania się z nową ofertą stypendialną Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na rok akademicki 2016/2017.
Oferta DAAD skierowana jest do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców planujących pobyt studyjny lub naukowy w Niemczech.

 

 

                                                      WIĘCEJ

 

 

 

Bezpłatne zajęcia firmy CONVERGYS Nowoczesne usługi biznesowe ("BPO i Twoja kariera") - spotkanie informacyjne

 

convergys

 

Convergys                    

 

11 czerwca 2015 o godzinie 12.00 Instytut Filologii Germańskiej i międzynarodowa firma CONVERGYS zapraszają do sali GG-248 na spotkanie informacyjne na temat cyklu bezpłatnych wykładów pod zbiorczym tytułem Nowoczesne usługi biznesowe ("BPO i Twoja kariera"), które w roku akademickim 2015/16 poprowadzą dla studentów germanistyki profesjonalni trenerzy firmy. Do udziału w spotkaniu i zajęciach zapraszamy również studentów innych kierunków znających dobrze język niemiecki.

II spotkanie informacyjne odbędzie się na początku semestru zimowego.

 

                                                                      

          PLAKAT/ZAPROSZENIE                AKTUALNA OFERTA PRACY

 

 

 

Perspektywy zawodowe - inspiracje z kraju sąsiada

 

Perspektywy

 

11 czerwca 2015 roku o godzinie 10.00 Instytut Filologii Germańskiej i Koło Naukowe Germanistów zapraszają do sali GG-248 na spotkanie informacyjno-warsztatowe „Perspektywy zawodowe - inspiracje z kraju sąsiada”.

 

 

                                                                    WIĘCEJ

 

 

 

II nabór na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ w roku 2015/2016

 

Rozpoczął się II nabór na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ w roku 2015/2016  - na studia (wyjazdy tylko w II semestrze) oraz na praktyki (wyjazdy w trakcie całego roku akademickiego 2015/16). Nabór potrwa do 30 czerwca 2015.

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza do zapoznania się z zasadami rekrutacji na wyjazdy na stronach: Erasmus_studia oraz Erasmus_praktyki  .

10 czerwca 2015 o godz. 9.30 w Auli Muzykologii (CJPII, s. 1031) odbędzie się spotkanie informacyjne.

 

 

 

 

Gościnne wykłady prof. Thomasa Pittrofa 

 

TP

 

26 i 27 maja 2015 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza na gościnne wykłady i konwersatorium, które  poprowadzi prof. Thomas Pittrof z Katholische Universität Eichstätt (Niemcy). 

 

 

                                                        PROGRAM     GALERIA

 

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą CONVERGYS

 

convergys

8 maja 2015 o godz. 11.40 zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów germanistyki do sali GG-248 na spotkanie z międzynarodową firmą CONVERGYS. Podczas prezentacji będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat pracy i warunków zatrudnienia w firmie w Lublinie.

   

 

                                                      WIĘCEJ

 

 

 

Spotkanie z pisarzem Cesarem Rosales-Miranda

 

CRM

 

24 kwietnia 2015 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 11.40 do sali CN-107 na gościnny wykład peruwiańskiego pisarza i tłumacza Cesara Rosales-Miranda pt. "Nazis letzter Fluchtsort: Lateinamerika"

 

 

 

Gościnny wykład prof. Haralda Weydta został ODWOŁANY

 

Z przykrością informujemy, iż zaplanowany na dzień 23 kwietnia 2015 gościnny wykład prof. Haralda Weydta został odwołany.

 

 

 

 

Konferencja "Studien zur Sprache. Neue Forschungsherausforderungen im thematischen und paradigmatischen Bereich"

 

konferencja

 

W dniu 27 marca 2015 zapraszamy o godz. 9.00 do sali CN-208 na organizowaną przez Katedrę Językoznawstwa Germańskiego konferencję wewnętrzną "Studien zur Sprache. Neue Forschungsherausforderungen im thematischen und paradigmatischen Bereich".

 

 

                                                      PROGRAM          GALERIA

 

 

 

 

Koło Naukowe Germanistów na Lubelskich Targach Edukacyjnych

 

targi pracy

 

 

W dniach 24 i 25 marca 2015 studenci Koła Naukowego Germanistów uczestniczyli w Lubelskich Targach Edukacyjnych 2015, opowiadając maturzystom o ofercie edukacyjnej Instytutu Filologii Germańskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i rozdając ulotki. Zainteresowanie było duże a atmosfera rewelacyjna. Dziękujemy :) i zapraszamy na KUL!

 

 

 

 

Bezpłatny kurs języka niemieckiego dla maturzystów

 

książka

 

W ramach uniwersyteckich powtórek przed maturą Instytut Filologii Germańskiej i Uniwersytet Otwarty KUL zapraszają tegorocznych maturzystów na bezpłatny kurs języka niemieckiego. Kurs obejmuje 15 godzin lekcyjnych i odbywać się będzie przez pięć kolejnych wiosennych sobót: 21 i 28 marca oraz 11, 18 i 21 kwietnia.

 

 

                                                        WIĘCEJ

 

 

Dzień Otwarty KUL

 

Dzień Otwarty

 

20 marca 2015 zapraszamy na Dzień Otwarty KUL. W tym dniu można będzie zwiedzić uczelnię oraz wziąć udział w licznych wykładach i warsztatach. Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 11.00 do sali GG-248 (Gmach Główny) na wykład dr hab. Maxa Steblera "Szwajcarskie ciekawostki" oraz na prezentację „Instytut Filologii Germańskiej KUL – od podszewki", którą  o godz. 11.45 poprowadzą również w sali GG-248 studenci Koła Naukowego Germanistów i mgr Amelia Szuba-Wenek.

 

 

                                                    WIĘCEJ

 

 

 

Konferencja „Spuren der Erinnerung. Memorialer und postmemorialer Diskurs in der deutschsprachigen Literatur“

 

spuren

 

W dniu 3 marca 2015 r. Instytut Filologii Germańskiej zaprasza o godz. 9.00 do sali CN-208 na literaturoznawczą konferencję naukową "Spuren der Erinnerung. Memorialer und postmemorialer Diskurs in der deutschsprachigen Literatur".

  

                                                             

                                                     PROGRAM           GALERIA

 

 

 

Podpisanie umowy z Polskim Towarzystwem Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS

 

 

Instytut Filologii Germańskiej nawiązał kontakt z Polskim Towarzystwem Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS z siedzibą w Warszawie.

 

 

                                                     WIĘCEJ

 

 

 

Konkurs dla szkół „An der KUL ist Deutsch cool!“ - etap III

 

konkurs

 

W dniu 25 lutego 2015 roku w godzinach od 10.00 do 15.00  w sali GG-116 odbędzie się III etap/finał wojewódzkiego konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „An der KUL ist Deutsch cool, edycja II 2014/2015".

 

 

                                                     WIĘCEJ

 

 

 

Dzień ERASMUSA+ na KUL 

 

Erasmus

 

23 lutego 2015 r. w atrium Collegium Norwidianum w godz. 9.00 - 15.00 odbędzie się na KUL Dzień Erasmusa+.

 

 

                                                    WIĘCEJ

 

 

 

convergys 

 

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy dla studentów i absolwentów germanistyki w międzynarodowej firmie Convergys.

 

                                                             

                                                                 SZCZEGÓŁY

 

 

 

Nabór na wyjazdy na studia oraz na praktyki w ramach programu Erasmus+

 

Erasmus

 

Rozpoczął się nabór na wyjazdy na studia i praktyki w roku akademickim 2015/16 w ramach programu Erasmus+: Szkolnictwo wyższe (Mobilność edukacyjna: KA1-HE).

Nabór potrwa do 6 marca.

Szczegółowe informacje a także formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronach: www.kul.pl/Erasmus_studia oraz www.kul.pl/Erasmus_praktyki.

21 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego (Gmach Główny KUL) odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne.

  

 

 

 

Konkurs dla szkół „An der KUL ist Deutsch cool!“ - etap II

 

konkurs

 

Zapraszamy Uczestników konkursu do zapoznania się z wynikami etapu szkolnego oraz informacjami na temat etapu II, który odbędzie się 15 stycznia 2015 roku (czwartek) w godzinach 10.00 - 13.00 w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Gmachu Głównym KUL.

 

 

                                                 WIĘCEJ            GALERIA

 

 

Opłatek Instytutu Filologii Germańskiej

 

Oplatek

 

Studenci Instytutu Filologii Germańskiej zapraszają 17 grudnia 2014 o godz. 18.30 na Spotkanie Opłatkowe Pracowników i Studentów Instytutu. 

Spotkanie odbędzie się w sali GG-110.

 

 

                                                  GALERIA

 

 

 

Konkurs dla szkół „An der KUL ist Deutsch cool!“ - II edycja (2014/15)

 

Konkurs

 

Instytut Filologii Germańskiej zaprasza uczniów szkół województwa lubelskiego do wzięcia udziału w II edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool!“

 

 

                                                WIĘCEJ

 

 

X Studenckie Targi Pracy i Praktyk

 

targi pracy

 

26 listopada 2014 Biuro Karier KUL zaprasza studentów I i II roku studiów II stopnia na X Studenckie Targi Pracy i Praktyk. Targi odbędą się w godz. 10.00-14.00 na parterze Collegium Jana Pawła II przy Al. Racławickich 14.

 

                                                     

                                                              WIĘCEJ

 

 

 

Dyplom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla Koła Naukowego Germanistów

 

Dyplom

 

Koło Naukowe Germanistów KUL otrzymało dyplom fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za przygotowanie prezentacji "Na drodze ku wolności" w ramach zorganizowanej w Polsce i Niemczech akcji Dzień Wolności.de/Tag der Freiheit.pl w dniu 9 czerwca.

 

                                                   WIĘCEJ

 

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą Roto Frank

 

 

Roto Frank

 

Zapraszamy studentów II roku studiów II stopnia na spotkanie z niemiecką firmą ROTO FRANK w dniu 10 października 2014 o godz. 10.00 do sali GG-248. Podczas spotkania firma zaprezentuje swoją ofertę dla Państwa oraz warunki zatrudnienia.

 

                                                 WIĘCEJ

 

 

  

Spotkanie z pracodawcą: firmą Convergys

 

 

Convergys

 

10 czerwca 2014 o godz. 10.15 zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów germanistyki do sali GG-248 na kolejne spotkanie z międzynarodową firmą Convergys i prezentację jej oferty oraz warunków zatrudnienia.

 

                                             WIĘCEJ

 

 

 

Na drodze ku wolności

 

Tag der Freiheit

 

Koło Naukowe Germanistów zaprasza 9 czerwca 2014 o godz. 12.30 do sali CN-004 na prezentację Na drodze ku wolności przygotowaną w ramach polsko-niemieckiej akcji Dzień Wolności.de / Tag der Freiheit.pl.

 

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą HCL

 

HCL
 
Zapraszamy studentów germanistyki oraz niderlandystyki na spotkanie ze znaną międzynarodową firmą HCL 3 czerwca 2014 o godz. 11.40 w sali GG-248. Będzie to prezentacja oferty i warunków zatrudnienia w firmie.
 
                                                WIĘCEJ

 

 

Freiheit in Europa - Wo stehen wir 25 Jahre nach Beginn des deutsch-polnischen Studierendenaustausches?

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Fundacja „Nowy Staw“ zapraszają do udziału w programie wymiany studenckiej oraz wyjazdu do Trewiru i Aachen w dn. 26 czerwca -5 lipca 2014 r.

 

                                                  SZCZEGÓŁY

 

 

 

„Reise in die Tiefe der Zeit und des Traums“ - (Re-)Lektüren des ostmitteleuropäischen Raumes aus österreichischer, deutscher, polnischer und ukrainischer Sicht

 

Konferencja plakat

 

Instytut Filologii Germańskiej zaprasza w dniach 29-30 maja 2014 na międzynarodową konferencję naukową na temat: „Reise in die Tiefe der Zeit und des Traums“ - (Re-)Lektüren des ostmitteleuropäischen Raumes aus österreichischer, deutscher, polnischer und ukrainischer Sicht („Podróż w głąb czasu i snu“ – (Re)lektura wschodnioeuropejskiej przestrzeni kulturowej z austriackiej, niemieckiej, polskiej i ukraińskiej perspektywy).

W konferencji wezmą udział naukowcy z Austrii, Niemiec, Ukrainy i Polski.

 

 

                                         PROGRAM       WIĘCEJ     GALERIA

 

 

 

Spotkanie w cztery oczy z rekruterem firmy CONVERGYS

 

Convergys

 

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na spotkanie z rekruterem międzynarodowej firmy CONVERGYS 13 maja 2014 przy stoisku informacyjnym firmy w holu Gmachu Głównego KUL (parter) w godzinach 10.00-13.00. Będzie to możliwość indywidualnego spotkania z rekruterem firmy i zadania wszelkich pytań dotyczących zatrudnienia oraz procesu rekrutacji.

 

                                                 WIĘCEJ

 

 

KULturotwórcza rola przekładu literatury polskiej na język niemiecki

 

Plakat sesja Dedecius

 

Instytut Filologii Germańskiej, Biblioteka Uniwersytecka KUL, Deutsches Polen Institut oraz Robert Bosch Stiftung zapraszają na sesję translatorską pt. KULturotwórcza rola przekładu literatury polskiej na język niemiecki z udziałem Laureata Nagrody im. Karla Dedeciusa, dr Tadeusza Zatorskiego, która odbędzie się 12 maja 2014 o godz. 10.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

Sesja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Nagroda im. Karla Dedeciusa” z okazji 90. urodzin Tłumacza i Krzewiciela kultury i literatury polskiej w Niemczech.

 

                                                   WIĘCEJ       GALERIA

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą HCL

 

HCL

 

Zapraszamy studentów II roku studiów II stopnia oraz absolwentów germanistyki na spotkanie ze znaną międzynarodową firmą HCL 7 maja 2014 o godz. 15.00 w sali C-220 (Collegium Jana Pawła II). Podczas spotkania możliwe będzie złożenie aplikacji do firmy.

 

                                                     WIĘCEJ

 

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą INFOSYS

 

Infosys

 

Zapraszamy studentów i absolwentów germanistyki na spotkanie z przedstawicielami międzynarodowej firmy INFOSYS i prezentację ofert pracy oraz warunków zatrudnienia w firmie we środę, 7 maja 2014, o godz.11.00 w sali CN-004.

 

                                                                    WIĘCEJ

 

 

 

Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Filologii Germańskiej

 

 

Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Filologii Germańskiej 25 kwietnia 2014 do Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Gmach Główny) w godz. 10.00-13.00 połączony z uroczystym zakończeniem konkursu "An der KUL ist Deutsch cool!".

 

                                                      SZCZEGÓŁY

 

 

 

Spotkanie z pracodawcą: firmą CONVERGYS

 

 Convergys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy studentów germanistyki I i II roku studiów II stopnia, III roku studiów I stopnia oraz absolwentów na spotkanie z przedstawicielami międzynarodowej firmy CONVERGYS i prezentację oferty oraz warunków pracy w jej nowym oddziale w Lublinie we wtorek, 8 kwietnia 2014, o godz. 11.30 w sali GG-248

 

 

                                                         WIĘCEJ

 

 

Drzwi Otwarte firmy ATOS dla studentów germanistyki KUL

 

Atos

 

26 marca 2014 firma Atos, międzynarodowy lider w branży IT, zaprasza studentów germanistyki na dzień Otwartych Drzwi w swojej siedzibie w Bydgoszczy.

 

                                                           SZCZEGÓŁY

 

 

 

Konkurs „An der KUL ist Deutsch cool!“ - III etap

 

DACHL

 

25 marca 2014 odbył się finałowy III etap wojewódzkiego konkursu języka niemieckiego dla szkół, zorganizowanego przez Instytut Filologii Germańskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz szczegółami na temat wręczenia nagród.

 

 

                                                           SZCZEGÓŁY

 

 

 

Gościnny wykład prof. Thomasa Pittrofa

 

prof. Pittrof

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Filologii Germańskiej zaprasza 18 marca 2014 o godz. 10.00 do  sali GG-243 na gościnny wykład prof. Thomasa Pittrofa (Katholische  Universität Eichstätt) zatytułowany Poetische Religiosität um 1900: Rilke.

 

                                                            GALERIAKonkurs „An der KUL ist Deutsch cool!“ - wyniki II etapu.

 

 

DACHL

 

25 lutego 2014 odbył się II etap konkursu Instytutu Filologii Germańskiej dla szkół. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz listą uczestników zakwalifikowanych do finału.

 

                                  SZCZEGÓŁY           GALERIA

 

 

 

Publikacja tłumaczenia opowiadania Franza Fühmanna autorstwa studentek germanistyki KUL!

 

foto

 

Na oficjalnej stronie internetowej FF-Freundeskreis opublikowane zostało polskie tłumaczenie opowiadania Franza Fühmanna "Baubo" autorstwa dwóch studentek filologii germańskiej KUL: pani Elżbiety Kasiczak oraz pani Agaty Sołtan.

Wydawnictwo Hinstorff udostępniło prawa autorskie do tekstu.
Tłumaczenie dostępne jest na stronie www.franz-fuehmann.de w zakładce Übersetzungen.

 

 

 

 

Internationale Jugendbegegnung COME TOGETHER in Rulle

 

 

Jak co roku studenci Instytutu Filologii Germańskiej KUL zaproszeni są do udziału w letnim międzynarodowym projekcie "Come together" w ośrodku Haus Maria Frieden w Rulle/Osnabrück.

Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt.

 

 

 

 

                                                                WIĘCEJ

 

 

 

 

Konkurs „An der KUL ist Deutsch cool!“ - II etap

 

Bander_DACHLiPL.jpg

 

 

Do II etapu konkursu Instytutu Filologii Germańskiej zakwalifikowało się 189 uczestników. Zapraszamy do zapoznania się z ich listą oraz szczegółowymi informacjami.

 

                                                            SZCZEGÓŁY

 

 

 

Studenci filologii germańskiej w programie ERASMUS

 

eichstaett

 

W roku akademickim 2013/14  dziewięcioro studentów Filologii Germańskiej KUL kontynuuje studia na zagranicznych uczelniach (Matej Bel University, Freie Universität Berlin, Katholische Universität Eichstätt) w ramach programu Erasmus .     

 

 

Opłatek 2013 

 

 

DSC_0080_2_.jpg

 

 

 

 

 Konkurs Instytutu Filologii Germańskiej „An der KUL ist Deutsch cool!“

 

 

Bander_DACHLiPL.jpg

 

Instytut Filologii Germańskiej KUL zaprasza szkoły do udziału w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool!“ (I edycja).

 

                                                               SZCZEGÓŁY

 

 

 

Odczyt austriackiego pisarza Hanno Millesi 

 

 3924_55137.jpg 

 

Instytut Filologii Germańskiej KUL i Austriackie Forum Kultury w Warszawie zapraszają na odczyt austriackiego pisarza Hanno Millesi, który odbędzie się 6.12.2013 w sali CN-208 (Collegium Norwidianum) o godzinie 11.00.

Po odczycie zaplanowana jest dyskusja z pisarzem.

 

                                                                WIĘCEJ

 

 

Publikacja poświęcona IFG KUL w "Tribüne"

 

W 1 numerze wydawanego przez wydawnictwo LIT (Wiedeń, Berlin) czasopisma "Tribüne" ukazał się obszerny artykuł poświęcony Instytutowi Filologii Germańskiej KUL zawierający krótki rys historyczny, opis działalności Instytutu oraz zakres problematyki badawczej podejmowanej w poszczególnych katedrach. 

(Das Institut für Germanische Philologie an der Katholischen Universität Lublin Johannes Paul II., in: tribüne 1 (2013) 11-19.)

 

 

Warsztaty przekładu z Ryszardem Wojnakowskim

 

Ryszard Wojnakowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.10.2013 w Instytucie Filologii Germańskiej odbyły się  warsztaty przekładu prowadzone przez wybitnego tłumacza literatury niemieckojęzycznej Ryszarda Wojnakowskiego.

     

  

                                                                WIĘCEJ

 

 

Absolutorium 2012/13

 

absolutorium 12 13

 

 

 

 

 

 

 

                         WIĘCEJ

 

 

 

 

Deutsch Wagen Tour na KUL-u – „Be KUL speak Deutsch!!!“

 

DWT_KUL_1.JPG                             WIĘCEJ

 

 

 

II Międzyszkolny Przegląd Prezentacji Multimedialnych pt.: „Pokaż swoje miasto znajomym z Niemiec”

 

prezentacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 15 marca 2013 roku w Auli Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu   Lubelskiego Jana Pawła II odbył się II Międzyszkolny Przegląd Prezentacji Multimedialnych pt.: „Pokaż swoje miasto znajomym z Niemiec” 

                                       

                                                                                  WIĘCEJ

 

 

Opłatek 2012

 

opłatek 2012         

 

 

                         

 

 

 

                                GALERIA

 

 

 

Gościnny wykład  dr Evelyne Polt-Heinzl (Literaturhaus Wien)

 

Am 15.11.2012 hält Frau Dr. Evelyne Polt-Heinzl (Literaturhaus Wien) einen Vortrag über Tendenzen der aktuellen österreichischen Literatur zum Thema: Österreichische Literatur im Zeitraffer: 10 Jahre – 11 Bücher Und der Versuch eines thematischen und ästhetischen Rundblicks.
Der Vortrag findet im Raum CN 208 um 13.00 Uhr statt.

 

 

Gościnny wykład prof. Haralda Weydta

 

HW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 maja 2012 o godz. 11.00 w sali GG-109 prof. Harald Weydt wygłosi gościnny wykład pt. "Sprachen wir Ostdeutsch und Westdeutsch? - Und jetzt?".

Prof. Weydt berichtet zunächst anschaulich von sprachlichen Verständigungsschwierigkeiten zwischen West- und Ostdeutschen. Woran merkte man, dass jemand aus dem Osten oder aus dem Westen kam? - Im zweiten Teil bietet er eine Erklärung an, warum sich nach der Wende die Unterschiede schnell wieder auflösten.

 

 

Gościnny wykład prof. Inge Stephan

 

14 maja 2012 o godz. 10.00 w sali CN-208 (C0llegium Norwidianum) prof. Inge Stephan (Berlin) wygłosi gościnny wykład nt. Gender als Kategorie - Perspektiven für die Literaturwissenschaft.

 

 

 

24 kwietnia 2012 o godz. 9.00 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza do sali CN-208 (Collegium Norwidianum) na konferencję "Migration: Gelegenheit für ein neues kreatives Miteinander?"

 

Miteinander

 

                   SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

 

                   GALERIA

 

  

 

 

 

 

 

 

Prof. Harald Weydt jako visiting professor w KUL

 

HW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W semestrze letnim 2012 roku do grona kadry dydaktyczno-naukowej dołączył pan prof. dr Harald Weydt z Berlina, światowej sławy językoznawca, który poprowadzi dwa typy zajęć dydaktycznych dla studentów germanistyki.

 

 

 

Na zaproszenie Instytutu Filologii Germańskiej KUL Marianne Degginger – niemiecko-szwajcarska pisarka żydowskiego pochodzenia czyta fragmenty jej książki Schwieriges Überleben (Trudne ocalenie).


Serdecznie zapraszamy na prelekcję i dyskusję w języku niemieckim 16 kwietnia 2012 o godz. 10.00 w sali CN-208.

 

                                                                               WIĘCEJ

 

 

Konkurs prezentacji szkół partnerskich IFG KUL nt. Deutsche Nobelpreisträger 

 

nobliści

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 16 marca 2012 roku w Nowej Auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbył się Międzyszkolny Przegląd Prezentacji Multimedialnych pt.: „Nobliści z krajów niemieckiego obszaru językowego”.

 

 

                                       

 

 

                                                              WIĘCEJ

 

 

  

Jarmark świąteczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 14 i 15 grudnia 2011r. w holu gmachu głównego KUL pracownicy i studenci Instytutu Filologii Germańskiej zorganizowali charytatywny jarmark świąteczny „Weihnachtsmarkt”. Od samego początku stoisko przyciągało chętnych, którzy kupowali domowe wypieki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroiki i świeczniki. W powietrzu unosiły się zapachy cynamonu i marcepanu, grała świąteczna muzyka z krajów niemieckojęzycznych, a nastroju dodawały palące się lampki i świeczki. Okazały dochód został przeznaczony na potrzeby naszej chorej studentki i koleżanki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i wspierającym naszą akcję.

 

                                                                                                                                                                          GALERIA

 

 

Czytanie Kleista

 

heinrich von kleistZ okazji przypadającej na 21 listopada 2011 roku 200 rocznicy śmierci Henryka von Kleista berlińskie towarzystwo jego imienia (Heinrich-von-Kleist-Gesellschaft) postanowiło uczcić ten dzień poprzez czytanie jego dzieł w różnych ośrodkach akademickich na całym świecie. W wydarzeniu tym, jako pierwszy w Polsce, swoje uczestnictwo zgłosił Instytut Filologii Germańskiej KUL. Był on jedną z czterech placówek polskich, które zorganizowały w tym dniu i o tej samej godzinie odczyt utworów tego wybitnego pisarza. Do czytania wybranych fragmentów takich dzieł jak „Marquise von O…”, „Michael Kolhas”, jego nowel, dramatów i anegdot zgłosili się wykładowcy, asystenci, doktoranci, studenci nie tylko z naszego Instytutu, ale również z IFG UMCS. Przedsięwzięcie udało się, a nasz Instytut na półtorej godziny połączył się z innymi germanistykami na całym świecie, biorącymi udział w tym przedsięwzięciu - od Tokio po Buenos Aires, od Reykjaviku po Kapsztad.

 

 

                                                                GALERIA

 

 

 

 Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Filologii Germańskiej

 

Dzień otwartych drzwi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 27 października 2011r. Instytut Filologii Germańskiej brał udziałw organizacji „Dnia Otwartych Drzwi” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nasze barwne stanowisko wyróżniało się spośród innych stanowisk Wydziału Nauk Humanistycznych, a charakterystyczna muzyka ludowa krajów niemieckojęzycznych przyciągała zainteresowanych gości. Na odwiedzających czekał quiz z wiedzy o kulturze Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu ze słodkimi niemieckimi nagrodami, a obecny przy naszym stanowisku „Bawarczyk” zachęcał do studiowania germanistyki w naszym Instytucie.

 

                                                                                                                                                                                           GALERIA

 

 

Autor: Sylwia Mitko
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018, godz. 15:48 - Sylwia Mitko