DOŁĄCZ DO NAS! 

--> serwis dla kandydatów

 

 

 

2014-08-29 - List Dyrektora Instytutu do studentów

 

  Szanowni Państwo,


zwracam uwagę na wprowadzoną przez Senat KUL możliwość studiowania na drugim kierunku bez opłat (Uchwała Senatu KUL z dnia 26 września 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad pobierania opłat za świadczone usługi edukacyjne).


  Rekomenduję skorzystanie z tej możliwości, która znacznie poszerzy Państwa szanse na trudnym rynku pracy w Polsce. Zdając sobie sprawę, że dodatkowe studia wiążą się z dużym nakładem pracy proponujemy wybór kierunków uruchamianych w Instytucie Socjologii:
- Analityka społeczna i internetowa
- Gerontologia społeczna

na których wiele z przedmiotów zaliczonych na kierunku Socjologia będzie można przepisać.

 

  O przyjęcie na drugi kierunek może się ubiegać student po ukończeniu I roku studiów I stopnia jeżeli:
 1) osiągnie średnią ocen co najmniej 4,26 oraz w terminie do 10 września złoży wymagane dokumenty w Dziekanacie Wydziału Nauk Społecznych.
    - podanie do Dziekana Wydziału Nauk Społecznych KUL z prośbą o przyjęcie na 2 kierunek studiów;
   - zgoda Dziekana z 1 kierunku na studiowanie w ramach 2 kierunku wraz z potwierdzoną przez Dziekanat średnią ocen.
 2) w trybie rekrutacji - zgodnie z regulaminem Studiów KUL, § 14 ust. 1 pkt 2.

  Jeszcze raz polecam Państwa uwadze tę możliwość, która przy najmniejszych kosztach umożliwi znaczne poszerzenie kompetencji i umiejętności.

   Z poważaniem,
   Dyrektor Instytutu Socjologii
   dr hab. Arkadiusz Jabłoński

 

 

 

2014-06-30 - IS KUL w mediach społecznościowych

 

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia profilów Instytutu Socjologii KUL na Facebooku i Twitterze. Jeśli jeszcze nie lubicie/obserwujecie Socjologii KUL na wspomnianych portalach - zróbcie to koniecznie! Polecamy się!

 

 

2014-06-11 - Uroczyste absolutorium

 

Wszystkich pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół Instytutu Socjologii KUL zapraszamy na konferencję naukową pt. "Socjologia w kształtowaniu postawy obywatelskiej", która połączona będzie z uroczystym zakończeniem studiów. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 czerwca 2014 r., rozpoczynając od godz. 14.00 mszą św. w Kościele Akademickim. Od godz. 15.00 sesja odbywać się będzie w Auli im. Ks. S. Kard. Wyszyńskiego. Zapraszamy serdecznie! 

 

 

2014-06-06 - Kierunki studiów IS KUL - multimedialnie

 

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych o kierunkach studiów, znajdujących się w ofercie Instytutu Socjologii KUL:

  Socjologia I stopnia

  Socjologia II stopnia

  Analityka społeczna i internetowa

  Gerontologia społeczna 

 

 

2014-05-26 - III Lubelskie Spotkania Antropologiczne

 

Rytuał „odkryty na nowo” – performatywny wymiar gestów to tytuł tegorocznego, trzeciego już sympozjum z cyklu "Lubelskie Spotkania Antropologiczne", które odbędzie się 28 maja 2014 r. w Collegium Jana Pawła II, w sali C-608 w godz. 9.30-17.30. Wśród prelegentów naukowcy z całej Polski (program dostępny pod linkiem). Zapraszamy serdecznie!

 

 

2014-05-18 - XLIII Dni Społeczne

 

Koło Studentów Socjologii KUL zaprasza na organizowane już po raz 43. Dni Społeczne, którym w tym roku nadano tytuł: Uwikłani w sieci. Konferencja odbędzie się w dniach 19-21 maja br., a w programie przewidziano wykłady, panele dyskusyjne (poniedziałek, CN-208) i cykl warsztatów (wtorek, środa). Zapraszamy! 

 

 

2014-05-06 - V Chrześcijański Tydzień Społeczny

 

W dniach 8-10 maja 2014 r. Wydział Nauk Społecznych KUL - jako współorganizator - zaprasza na V Chrześcijański Tydzień Społeczny pod hasłem: Jaki rozwój Polski? Wśród zaproszonych prelegentów pojawią się osoby związane z naszym instytutem: o. prof. L. Dyczewski, ks. prof. S. Fel i dr A. Juros. W spotkaniach udział wezmą także inni socjologowie: prof. J. Staniszkis, prof. P. Śpiewak, prof. P. Gliński, prof. K. Jasiecki i dr B. Fedyszak-Radziejowska. Polecamy!

 

 

2014-03-30 - Osiągnięcia pracowników IS KUL

 

Rada Wydziału Nauk Społecznych w marcu br. nadała tytuł doktora habilitowanego dr. Grzegorzowi Adamczykowi, pracownikowi Katedry Socjologii Prawa i Moralności, oraz tytuł doktora mgr. Krzysztofowi Jurkowi, pracownikowi Katedry Socjologii Kultury i Religii. Obu Panom serdecznie gratulujemy!

 

 

 + Zmarł Profesor Adam Rodziński

 

25 lutego 2014 r. zmarł prof. dr hab. Adam Rodziński, oddany Nauczyciel Akademicki, Wspaniały Uczony. Związany z Wydziałem Filozofii i Wydziałem Nauk Społecznych KUL, wieloletni Kierownik Katedry Filozofii Kultury, członek redakcji "Roczników Nauk Społecznych". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 

 

>> Klepsydra       >> Biogram       >> Artykuł o Prof. z "RNS"

 

 

2014-02-25 - Mapa aktywności obywatelskiej

 

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem artykułów prezentujących wyniki badań w Lublinie pt. "Mapa Aktywności Obywatelskiej". Badania zrealizowane zostały przez Instytut Socjologii KUL na zlecenie Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP). Autorami artykułów (i badań) są dr Andrzej Juros i dr Arkadiusz Biały: Liczba organizacji społecznych w LublinieOrganizacje pożytku publicznego w LublinieDynamika rozwoju organizacji pozarządowych w Lublinie /pdf/.

 

 

2014-02-25 - Przyszłość socjologii

 

Socjologia i socjologowie we współczesnej Polsce - pod tym hasłem socjologowie z całej Polski, pod egidą Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, spotkali się 24 stycznia w Warszawie, by debatować o przyszłości polskiej socjologii. W obradach wziął udział reprezentant naszego instytutu dr hab. Krzysztof Motyka, prof. KUL. Dyskusji panelowych z konferencji można odsłuchać w internecie: panel1, panel2, panel3.

 

 

2014-02-01 - Badania zawodowych losów absolwentów /ankieta/

 

Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy prowadzi badania zawodowych losów absolwentów. Krótkie badanie on-line służy porównaniu ścieżek zawodowych respondentów, którzy reprezentują 24 różne grupy kierunków studiów. Umożliwi ono sformułowanie szczegółowych rekomendacji dla instytucji edukacyjnych i wspierających zawodową aktywność. 

                                                               (więcej...

 

 

2014-01-30 - Waldemar Pawlak o służbie publicznej

 

Przed kilkoma dniami, 25 stycznia, wykład gościnny dla słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie służby publicznej, prowadzonych przez Instytut Socjologii, wygłosił dwukrotny Prezes Rady Ministrów RP, a obecnie Poseł na Sejm RP - Waldemar Pawlak.                                  (więcej...)

 

 

2014-01-21 - "Zrozumieć społeczeństwo" - konkurs fotograficzny

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Zrozumieć społeczeństwo” i nadsyłania zdjęć podejmujących szeroko rozumianą problematykę społeczną. Celem konkursu jest ukazanie za pośrednictwem zdjęć i dołączonych do nich komentarzy socjologicznych, istoty przemian społeczno-kulturowych zachodzących w skali lokalnej, regionalnej, narodowej i globalnej. Konkurs zakończy wystawa i wręczenie nagród zwycięzcom. Zdjęcia prosimy nadsyłać do 28.02.2014 roku.

 

>> Szczegółowa informacja dot. konkursu - pobierz (doc).

 

 

2014-01-09 - Socjologia - kierunek z przyszłością

 

logo_kss_small_120.pngW najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. w godz. 9.30-16.00, już po raz 11. odbędzie się konferencja z cyklu "Socjolog na rynku pracy", organizowana przez Koło Studentów Socjologii KUL. Poprzez 4 zróżnicowane tematycznie panele dykusyjne podjęta zostanie refleksja na temat szans zawodowych absolwentów socjologii. W imieniu KSS KUL, zapraszamy serdecznie (materiał Radia Centrumprogram/pdf/)!

 

 

2013-12-20 - Nowy Zarząd Sekcji Socjologii Nauki PTS

 

Po Zjeździe Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w Szczecinie ukonstytuował się nowy Zarząd Sekcji Socjologii Nauki PTS, w skład którego weszli: dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL jako przewodniczący oraz dr hab. Grażyna Woroniecka, prof. UW (wiceceprzewodnicząca) i dr Marcin Jewdokimow (sekretarz).

 

 

2013-12-18 - Lista czasopism punktowanych

 

Roczniki Nauk Społecznych znalazły się w najnowszym wykazie czasopism naukowych (część B) ogłoszonym w komunikacie MNiSW w dniu 17 grudnia 2013 r., uzyskując - jak przed rokiem - 8 punktów (do pobrania: część B wykazu /pdf/).

 

 

2013-12-16 - Krzyż Kawalerski dla prof. Sławomira Partyckiego

 

kawalerski34.jpgMiło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Sławomir Partycki, kierownik Katedry Mikrostruktur Społecznych i Współczesnych Teorii Socjologicznych, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order przyznano na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 11 października 2013 r. o nadaniu orderów i odznaczeń za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, działalności dydaktycznej i organizacyjnej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej. Serdecznie gratulujemy!

 

 

2013-12-13 - Opłatek Instytutu Socjologii KUL

 

Instytut Socjologii KUL oraz Koło Studentów Socjologii KUL serdecznie zapraszają wszystkich pracowników, studentów i przyjaciół instytutu na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 16 grudnia br. o godz. 17:30 w sali GG-205.

 

 

2013-12-10 - XXXI Dni Praw Człowieka

 

W dniach 12-13 grudnia w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędzie się 31. już edycja Dni Praw Człowieka, konferencji naukowej organizowanej przez Katedrę Socjologii Prawa i Praw Człowieka. Tegoroczne obrady zatytułowane Prawa człowieka w perspektywie socjologicznej poświęcone będą pamięci Prof. Hanny Waśkiewicz (1919-1993), która przez ponad 40 lat związana była z naszą uczelnią, a od początku lat 80. organizowała pierwsze Dni Praw Człowieka. Zapraszamy (program, plakat)!

 

 

2013-12-01 - Wolność i odpowiedzialność - konferencja w Sejmie RP

 

fot. Rafał ZambrzyckiDr hab. Krzysztof Motyka, prof. KUL, znalazł się w eksperckim gronie prelegentów konferencji Wolność i odpowiedzialność, która 27 listopada br. odbyła się w Sejmie RP. Jej organizatorem była sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Dziecka. Sympozjum patronatem honorowym objęła marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Okazją do zorganizowania konferencji była 65. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz 24-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

 

 

2013-11-30 - Magistro Nostro

 

Nasi Mistrzowie, profesorowie od lat związani z socjologią w KUL - ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC, ks. prof. Stanisław Kowalczyk, prof. Piotr Kryczka, ks. prof. Janusz Mariański oraz prof. Jerzy Rebeta - 28 listopada w ramach specjalnej sesji pt. "95 lat socjologii w KUL" podczas konferencji Kreowanie społeczeństwa niewiedzy zostali uhonorowani pierścieniami Magistro Nostro A. D. 2013. Pierścień wręczony został także najlepszemu magistrowi Instytutu Socjologii w 2013 roku - została nim mgr Paulina Bobrek. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości (Galeria 1Galeria 2).

 

 

2013-11-29 - Informacje o konferencjach

 

Już teraz zapowiadamy wiosenne konferencje, w organizację których zangażowani są pracownicy Instytutu Socjologii KUL. Na III Lubelskie Spotkania Antropologiczne zaprasza w kwietniu Katedra Antropologii Społecznej (informacja w pdf). W maju odbędzie się zaś XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Nałęczowie (informacja w pdf), której współorganizatorem jest Katedra Mikrostruktur Społecznych i Współczesnych Teorii Socjologicznych. Polecamy!

 

 

2013-11-25 - 95 lat socjologii w KUL

 

W najbliższą środę, 27 listopada, o godz. 18.00 (w sali C-1031) - podczas konferencji Kreowanie społeczeństwa niewiedzy - zapraszamy na sesję specjalną "95 lat socjologii w KUL", podczas której będzie miało miejsce uroczyste wręczenie pierścieni Magistro Nostro A. D. 2013 Naszym Mistrzom w dowód szacunku i wdzięczności. Specjalny pierścień zostanie też wręczony najlepszemu magistrowi Instytutu Socjologii w 2013 roku. 

 

 

2013-11-23 - Konferencja: Kreowanie społeczeństwa niewiedzy

 

W dniach 27-28 listopada szósta już odsłona "Studiów nad wiedzą", corocznej konferencji naukowej organizowanej przez trzy katedy Instytutu Socjologii KUL - w tym roku przebiegać będzie pod tytułem: Kreowanie społeczeństwa niewiedzy. Sympozjum uświetni sesja specjalna "95 lat socjologii w KUL". Serdecznie zapraszamy! (program pdfplakat).

--> galeria zdjęć 

 

 

2013-11-21 - Lublin 2020. Cztery oblicza miasta przyszłości

 

Dyrektor IS KUL, dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL, oraz prof. dr hab. inż. Sławomir Partycki jako zaproszeni goście i paneliści wzięli udział w konferencji "Lublin 2020. Cztery oblicza miasta przyszłości", zorganizowanej przez Urząd Miasta Lublin. W dniach 18-19 listopada naukowcy z całego świata oraz eksperci z Polski wraz z lubelskim środowiskiem naukowym debatowali nad przyszłością i rozwojem Lublina.

/program (pdf)/  

 

 

2013-11-20 - Kultury kontestacji

 

Dwuosobowa reprezentacja Instytutu Socjologii KUL uczestniczyła w konferencji "Kultury kontestacji - dziedzictwo kontrkultury i nowe ruchy społecznego sprzeciwu", która odbyła się w dniach 20-21 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami sympozjum były Instytuty Socjologii UW i UKSW, Oddział Warszawski PTS i czasopismo "Stan Rzeczy" (program pdf).

 

 

2013-11-20 - Rodzina 2013 - Galeria

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji "Rodzina 2013", która odbyła się w dniach 21-22 października, a której współorganizatorem był Instytut Socjologii KUL.

 

 

2013-11-20 - Ossowski: Z perspektywy półwiecza

 

Ks. dr hab. Jan Szymczyk, prof. KUL, na specjalne zaproszenie prof. Antoniego Sułka i Instytutu Socjologii UW, wziął udział w konferencji z okazji 50-tej rocznicy śmierci wybitnego, polskiego socjologa Stanisława Ossowskiego. Ksiądz Profesor dnia 15 listopada wygłosił wykład otwierający sympozjum pt. Elementy ontologii społecznej w ujęciu Stanisława Ossowskiego /program (pdf), galeria zdjęć/.

 

 

2013-11-14 - Wykład gościnny: Dr Brian Conway

 

Zapraszamy na specjalne spotkanie z dr. Brianem Conway'em z National University of Ireland, Maynooth, który poprowadzi wykład pod tytułem Organised Religious Systems in Comparative Perspective: the case of Catholicism. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 listopada br., w sali C-318 o godz. 13.20. Wstęp wolny!

 

 

2013-11-09 - Prof. Sławomir Partycki doceniony przez mołdawską naukę

 

Prof. dr hab. inż. Sławomir Partycki, kierownik Katedry Mikrostruktur Społecznych i Współczesnych Teorii Socjologicznych, na forum Mołdawskiej Akademii Nauk otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Członka Mołdawskiego Towarzystwa Socjologów i Demografów. Gratulujemy!

 

 

2013-11-09 - Doktorat honoris causa

 

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Sławomir Partycki otrzymał tytuł Honorowego Profesora Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Chersoniu na Ukrainie. Gratulujemy zaszczytnego tytułu!

 

 

 

2013-10-22 - Studia nad wiedzą. Mija termin zgłoszeń

 

Jeszcze tylko do 26 października przyjmowane będą zgłoszenia na kolejną konferencję z cyklu Studia nad wiedzą. W tym roku sympozjum odbędzie się w dniach 27-28 listopada pod hasłem Kreowanie społeczeństwa niewiedzy. Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie konferencji. Zapraszamy!

 

 

2013-10-18 - Zaproszenie: Rodzina 2013

 

Instytut Socjologii KUL wraz z Instytutem Socjologii UMCS, Urzędem Statystycznym w Lublinie oraz Polskim Towarzystwem Statystycznym zaprasza w dniach 21-22 października 2013 r. na Interdyscyplinarną Konferencje Naukową „Rodzina 2013”. Miejsce obrad: 21 października – Trybunał Koronny (Rynek 1); 22 października – Collegium Jana Pawła II KUL (Al. Racławickie 14). Serdecznie zapraszamy!                                                                                                                     (więcej...)

 

 

2013-10-17 - Spotkanie dla doktorantów

 

Wszystkich uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 19 października, o godz. 12.00 w sali C-102A. Profesorowie prowadzący seminaria będą jeszcze Państwa o tym informować. Serdecznie zapraszamy!   

 

 

2013-10-01 - Witamy w roku akademickim 2013/2014!

 

 

   K a l e n d a r i u m    2 0 1 3 / 2 0 1 4 

 

 

 

>> Aktualności IS KUL z sem. letniego 2013 r. <<

 

>> Aktualności IS KUL z 2012 r. <<

 

Autor: Tomasz Peciakowski
Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014, godz. 01:39 - Tomasz Peciakowski