13.11.2023 r. Konferencja "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?"

W poniedziałek 13 listopada b.r. w Centrum Transferu Wiedzy (CTW-113) odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?", którą współorganizuje Instytut Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

Podczas konferencji zostaną podjęte kwestie dotyczące obecnych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską.

W 1993 roku, po upadku muru berlińskiego, po zakończeniu zimnej wojny państwa europejskie postanowiły pogłębiać proces integracji europejskiej, wprowadzając filary w obrębie unii gospodarczej, unii politycznej i policyjno-sądowniczej. Głównym osiągnięciem Traktatów z Maastricht było wprowadzenie obywatelstwa Unii Europejskiej, które realnego wymiaru nabierało w ramach ochrony konsularnej.

Obecnie Unia Europejska mierzy się nie tylko z problemami wynikającymi z pogłębiania procesu integracji (rozszerzenie strefy o pozostałe państwa członkowskie, federalizacji Unii), ale i kryzysem migracyjnym, instrumentalizacją migrantów i pełnoskalową agresją w Ukrainie. Te i inne tematy będą przedmiotem rozważań podczas spotkania, które odbędzie się już 13 listopada na KUL.

Serdecznie zapraszamy!


10.11.2023 r. Konferencja pt.: Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów

W imieniu organizatorów uprzejmie zapraszamy do udziału w KONFERENCJI nt. Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów, która odbędzie się w dniu 10.11.2023 roku, w sali teatralnej (budynek CTW), KUL, Al. Racławickie 14, Lublin.

Celem konferencji jest ukazanie znaczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w rozwoju osobistym oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej ich uczestników. Pragniemy, aby to wydarzenie stało się platformą do „spotkania się” opinii i głosów dwóch grup bardzo zainteresowanych działalnością WTZ, czyli ich uczestników i ekspertów (badaczy, praktyków, finansujących i nadzorujących działalność WTZ, rodzin/opiekunów prawnych). Ufamy, że realizacja tego zadania w modelu partycypacyjnym, zaangażowanie wszystkich interesariuszy umożliwi osiągnięcie tego celu.

Szczegółowy program na stronie: http://teatroterapia.lublin.pl/archiwa/3161


09.11.2023 r. seminarium naukowe "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie"

Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce WNS KUL, wraz z Partnerami wydarzenia zaprasza na seminarium naukowe zatytułowane "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie", które odbędzie się 9 listopada 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.30.

 

 


Wręczenie nominacji profesorskiej prof. dr. hab. Andrzejowi Gilowi

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Miło nam poinformować, że nominację profesorską otrzymał prof. dr hab. Andrzej Gil z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

 

 

Serdecznie gratulujemy!


Pozytywne oceny PKA dla kierunku Stosunki międzynarodowe

Miło nam poinformować, że Polska Komisja Akredytacyjna wydała oceny dla kierunku Stosunki międzynarodowe realizowanego na Wydziale Nauk Społecznych KUL:
1) studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim - ocena POZYTYWNA
2) studia II stopnia o profilu praktycznym - ocena POZYTYWNA
Wszystkie kryteria oceny programowej zostały spełnione, decyzje te wydano na 6 lat.

 

Serdeczne gratulujemy!


Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Nauk Społecznych KUL

Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/24
2 października 2023 r. (poniedziałek)


Rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024 w dniu 2 października 2023 r. zostanie zainaugurowane uroczystą Eucharystią w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00. Po Mszy św. i krótkim spotkaniu w Kościele Akademickim, odbędą się spotkania Dziekanów Wydziału Nauk Społecznych, Dyrektorów Instytutów, Koordynatorów kierunków i Opiekunów lat ze studentami I roku.

Czytaj dalej...

Popularyzatorzy Nauki LFN 2023

Miło nam poinformować, że podczas uroczystej gali kończącej XIX Lubelski Festiwal Nauki, pracownicy Wydziału Nauk Społecznych KUL otrzymali tytuł „Popularyzatora Nauki LFN 2023”:
- Dr Joanna Sosnowska z Katedry Komunikacji Wizualnej i Nowych Mediów Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL - Pani Redaktor jest Autorką programu telewizyjnego „Login: nauka”, który w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia istnienia;

- Dr Sylwia Gwiazdowska-Stańczak z Katedry Psychologii Wychowawczej i Rodziny Instytutu Psychologii KUL, za "oswajanie nauki dla jej przyszłych pasjonatów" w festiwalowym projekcie „Chcę się uczyć, ale… Jakie czynniki blokują nasze zaangażowanie w naukę?”

 

Serdecznie gratulujemy!


18-19.09.2023 r. wizyta w Ośrodku Szkoleniowo - Konferencyjnym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu

W dniach 18–19 września 2023 roku Dziekan WNS dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL oraz Prodziekan WNS, dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL, wzięli udział w seminarium pt. „Uczciwość warunkiem sprawnego państwa”, które odbyło się w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. 

Spotkanie poświęcone było zagadnieniom uczciwości i etyki w służbie państwu, kształtowaniu właściwych postaw etycznych oraz o profilaktyce antykorupcyjnej. Wzięli w nim udział zarówno naukowcy z uczelni wyższych jak również eksperci z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wydział Filozofii KUL reprezentował Dziekan Wydziału Filozofii, dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL.


„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” - prezentacja w Warszawie

W dniu 21 września 2023 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie prezentujące „Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” przedstawiający najważniejsze prawdy wiary katolickiej. W spotkaniu tym uczestniczyła m.in. siostra dr hab. Maria Opiela, prof. KUL z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki, Wydziału Nauk Społecznych KUL. Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło nie tylko wydanego w formie książkowej katechizmu, ale również zasad wychowania katolickiego w rodzinie w duchu bł. Edmunda Bojanowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat spotkania.


Ruszyła rekrutacja do Szkoły Doktorskiej w dyscyplinach WNS

Od 3 lipca można się już rekrutować do Szkoły Doktorskiej KUL. W tym roku do 3 dotychczasowych dyscyplin prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych KUL, w ramach których możliwe jest odbywanie kształcenia, tj. nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, dołączyły 2 kolejne:

- nauki o polityce i administracji

- ekonomia i finanse.

Aby zostać doktorantem Szkoły Doktorskiej KUL należy wziąć udział w rekrutacji i do 28 sierpnia br. złożyć wymagane dokumenty, w tym opis propozycji Indywidualnego Projektu Badawczego (szczegóły na stronie https://kandydat.kul.pl/doktoranckie/  lub na https://phd.kul.pl).