O KUL CAN po angielsku

icevi-europe

KUL CAN = YOU CAN: this short slogan is probably the best introduction to the mission of the ‘Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych’ (Centre for promoting activeness of persons with disabilities) at the John Paul II Catholic University of Lublin. As the largest university centre in Poland for the adaptation of educational materials, KUL CAN offers a wide range of services for students with a visual impairment, strongly believing that persons with disabilities need not be ‘disabled’ as students. All they need is a chance to show what they can achieve if they receive appropriate support and the full access to the course books and other materials which sighted students take for granted.

 

2018-01-18 Czytaj dalej...

Adaptacja podręczników nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących

ksiazki1

Uniwersyteckie Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych zaprasza wszystkich studentów mających trudności z korzystaniem z tradycyjnych wydań książek (np. z powodu niepełnosprawnych dłoni) do zgłaszania swoich potrzeb i omówienia najbardziej dogodnego formatu adaptacji. Centrum mieści się w sali GG329 (III piętro, strona wschodnia). Dojazd windą z poziomu sal polonistyki lub "z przesiadką" na I lub II piętrze strony zachodniej Gmachu Głównego. Centrum czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30. Tel: 81 445 4331. Zapraszamy!


Zespół KUL CAN

2018-01-09

Happy Birthday Louis!

naglowekbrajl

4 stycznia to dzień urodzin Louis’a Braille’a zarazem Światowy Dzień Brajla – pisma niewidomych jakie opracował. W telewizji i w radiu można czasem usłyszeć informacje o „języku” Braille’a. Rzeczywiście istnieje język Louis’a Braille’a - francuski bo wynalazca pisma niewidomych był Francuzem. Jego wynalazek nie jest jednak językiem lecz alfabetem, w którym różne kombinacje punktów na planie tzw. sześciopunktu (tak, takiego jak szczęśliwa szóstka na kostce do gier) tworzą poszczególne litery. Jak to działa można sprawdzić w zamieszczonej niżej tabelce.

 

 

 

2018-01-04 Czytaj dalej...

Wesołych Świąt!

kulcanzyczenia

Wesołych Świąt!


Grudzień choinka
osioł zaszczycony
wół zarozumiały
tylko Bóg się nie wstydzi
że jest taki mały
(ks. Jan Twardowski)


Wszystkim podopiecznym i przyjaciołom najlepsze życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia składa zespół KUL CAN. Nasze życzenia na wigilijny wieczór i na Nowy Rok najlepiej chyba wyrazi jeszcze jeden wiersz ks. Jana Twardowskiego:

 

 

2017-12-22 Czytaj dalej...

"Miasto którego nie widać" - Galeria Labirynt

miasto

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji zdjęć z wczorajszego otwarcia wystawy "Miasto, którego nie widać" w Galeria Labirynt. Uroczystość uświetnił swoją obecnością dyrektor KUL CAN dr hab. Bogusław Marek wraz z kilkorgiem niewidomych studentów naszej Uczelni.

2017-12-20 Czytaj dalej...

Gala konkursu „Otwarte Drzwi”

konkurs_pfron1

Wczoraj w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na najlepsze prace magisterskie i najlepszą pracę doktorską, których tematem badawczym jest zjawisko niepełnosprawności w wymiarze: zdrowotnym, zawodowym lub społecznym OTWARTE DRZWI.

 

Miło nam poinformować, że II miejsce w kategorii prac magisterskich z zakresu rehabilitacji społecznej, zajęła studentka naszej uczelni Maja Kurleto. Nagrodzona praca nosi tytuł „Związek poczucia samotności z częstotliwością używania alkoholu u niepełnosprawnych intelektualnie uczniów szkół specjalnych”, a napisana została pod kierunkiem dra hab. Wojciecha Otrębskiego, prof. KUL.

2017-12-19 Czytaj dalej...

Wystawa - "Miasto, którego nie widać"

miasto
Zapraszamy we wtorek 19 grudnia 2017 do Galerii Labirynt na otwarcie wystawy podsumowującej projekt "Miasto, którego nie widać". Z myślą o niewidomych osobach odwiedzających wystawę, KUL CAN przygotował opisy eksponatów w brajlu. Więcej informacji o wystawie i o projekcie dr Magdaleny Szubielskiej z Instytutu Psychologii KUL zrealizowanym w ramach stypendium z budżetu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stronie:
 
 
2017-12-18 Czytaj dalej...

13 XII - Dzień patronki niewidomych

topswlucja

13 grudnia 304 r: Dzień męczeńskiej śmierci Świętej Łucji – patronki niewidomych i cierpiących na choroby oczu.

 

Podobno miała tak duże i piękne oczy, że ściągała na siebie uwagę wszystkich. Matka przeznaczyła ją dla pewnego dobrze urodzonego młodzieńca. Dziewczyna złożyła jednak ślub czystości. Odtrącony zalotnik zemścił się, donosząc władzom, że jego niedoszła żona jest chrześcijanką. Było to w czasach wielkiego prześladowania, wznieconego edyktami cesarza Dioklecjana. Tak zaczęła się historia męczeństwa świętej Łucji.

 

 

2017-12-13 Czytaj dalej...

Obrona pracy doktorskiej

obronadoktora

Ważne wydarzenie!

 

Z przyjemnością informujemy o ważnym dla nas wszystkich wydarzeniu! W czwartek 14 grudnia o godz. 14:30 w sali CTW 113 odbędzie się obrona pracy doktorskiej Agaty Marzec - naszej dobrej znajomej, od lat zaprzyjaźnionej z Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych, z niewidomymi studentami KUL i dziećmi uczącymi się na KULu angielskiego.

 

Temat rozprawy doktorskiej: Multiple Intelligences in Second Language Learning: Evidence from Sighted and Totally Blind Students (Wielorakie inteligencje w nauczaniu drugiego języka: z badań studentów widzących i niewidomych). Promotorem rozprawy jest dyrektor KUL CAN, dr hab. Bogusław Marek

 

Obrona odbędzie się w języku polskim. Zapraszamy serdecznie wszystkich znajomych Agaty i osoby zainteresowane metodyką nauczania języków obcych.

 

Zespół KUL CAN

2017-12-12

Bene Meritus Terrae Lublinensi

bene

W dniu 7 grudnia podczas uroczystej Gali Bene Meritus Terrae Lublinensi specjalnym wyróżnieniem dla osób zasłużonych dla Lubelszczyzny uhonorowano dyrektora KUL CAN, dr hab. Bogusława Marka. Dyplom odebrał w jego imieniu Marcin Matys.

 

 

2017-12-08 Czytaj dalej...