Dr Paweł Fortuna: Nie bójmy się cyfrowych technologii

DR PAWEŁ FORTUNA: NIE BÓJMY SIĘ CYFROWYCH TECHNOLOGII

 

"Żyjemy w czasach, w których wszyscy jesteśmy zanurzeni w technologii cyfrowej; ze sztucznej inteligencji korzystamy już niemal każdego dnia uczestnicząc w eksperymencie, którego stawką jest jakość naszego życia – mówi w wywiadzie dla Przeglądu Uniwersyteckiego dr Paweł Fortuna – naukowiec i nauczyciel akademicki z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii KUL. Nie bójmy się jednak, ponieważ nauka, w tym cyberpsychologia pozytywna, która rodzi się na naszej uczelni, może nam pomóc zaadaptować się do życia w XXI wieku – dodaje." Cały wywiad jest dostępny w Przeglądzie Uniwersyteckim oraz na stronie aktualności KUL.

 


Prof. Stanisława Steuden: Życie – dialog z tym, co trudne

PROF. STANISŁAWA STEUDEN: ŻYCIE – DIALOG Z TYM, CO TRUDNE

 

Transkrypcja wywiadu jest dostępna w Przeglądzie Uniwersyteckim oraz na stronie aktualności KUL.

 


Wewnętrzny konkurs grantowy I edycja

WEWNĘTRZNY KONKURS GRANTOWY

 

Szanowni Państwo,

Dyrektor Instytutu Psychologii ogłasza wewnętrzny konkurs grantowy na realizację projektów naukowo-badawczych dla pracowników zgłoszonych do liczby N (prowadzących działalność naukową w dyscyplinie) oraz doktorantów Szkoły Doktorskiej KUL.

Rezultatami projektów mogą być:

  • wydany lub przyjęty do druku artykuł naukowy w czasopiśmie z wykazu czasopism MEiN lub
  • monografia opublikowana w wydawnictwie znajdującym się w wykazie MEiN lub
  • rozdział w monografii opublikowany w wydawnictwie z poziomu II wykazu wydawnictw MEiN lub
  • redakcja monografii z poziomu II.

Minimalny próg dopuszczający wnioski do konkursu wynosi 70 pkt dla minimum 1 rezultatu liczonych do ewaluacji dla dyscypliny.

Okres realizacji grantów zgodnie z regulaminem (regulamin_2023) wynosi nie więcej niż 18 miesięcy.

Dopuszcza się możliwość przyznania nowego grantu osobie, która jest w trakcie realizacji grantu a do jego zakończenia zostało nie więcej niż 3 miesiące, pod warunkiem uwiarygodnienia osiągnięcia zakładanych rezultatów zadeklarowanych w poprzednim grancie (np. przedstawienie informacji o złożeniu artykułu do druku lub przedstawienie pdf przygotowywanej monografii).

Formularz  wniosku grantowego (formularz_wniosku_grantowego) wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: malgorzata.bak@kul.lublin.pl oraz papierowej (pokój C-340).

W załączeniu przekazuję Państwu wytyczne dotyczące opisu merytorycznego projektu badawczego (maksymalna objętość projektu merytorycznego może wynosić 4 strony znormalizowanego tekstu - 7200 znaków).

Termin składania wniosków na formularzach określonych w Regulaminie upływa 20.02.2023 r.

Uczestnicy konkursu zostaną poinformowani o wynikach drogą mailową.

 


Projekt s. prof. B. Zarzyckiej realizowany z programu "Doskonała Nauka" MEiN

PROJEKT S. PROF. B. ZARZYCKIEJ FINANSOWANY PRZEZ MEiN

01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo

 

Miło nam poinformować o realizowanym przez s. prof. Beatę Zarzycką  projekcie pt.: "Upowszechnienie w języku polskim i angielskim książki: Zmagania religijne. Uwarunkowania i funkcje."

Projekt finansowany jest z programu "Doskonała Nauka" Ministerstwa Edukacji i Nauki. Okres realizacji grantu: 17.12.2021-16.11.2023.

 

Serdecznie gratulujemy!

 


Rozmowa Dariusza Bugalskiego z prof. Piotrem Olesiem

ROZMOWA DARIUSZA BUGALSKIEGO Z PROF. PIOTREM OLESIEM


Prof. Mariola Łaguna członkiem Rady NCN

PROF. MARIOLA ŁAGUNA CZŁONKIEM RADY NCN

Miło nam poinformować, że Pani Prof. dr hab. Mariola Łaguna została powołana w skład Rady Narodowego Centrum Nauki. Kandydatura Prof. Łaguny została zgłoszona przez KUL przy poparciu Komitetu Psychologii PAN.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 


Mistrzowie psychologii o godności człowieka - spotkanie pokoleń

KONFERENCJA: MISTRZOWIE PSYCHOLOGII O GODNOŚCI CZŁOWIEKA

07 października 2022 roku odbyła się konferencja pt.: Mistrzowie psychologii o godności człowieka - spotkanie pokoleń. Organizatorem wydarzenia byli Pracownicy i Doktorantki Katedry Psychologii Klinicznej KUL. Konferencja składała się z trzech części. W części I głos w sprawie godności zabrali Mistrzowie – znakomici Profesorowie psychologii: prof. dr hab. Roman Ossowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) dr hab. Bernardetta Izydorczyk, prof. UJ), dr hab. Maria Straś-Romanowska (Uniwersytet Wrocławski), Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Gościem honorowym konferencji była Pani prof. dr hab. Stanisława Steuden, która wygłosiła wykład o trudzie dojrzewania do poczucia godności. W części II głos zabrali Młodzi – studenci i doktoranci z Instytutu Psychologii KUL JPII, którzy w sesji plakatowej zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty o problematyce godności, a w dyskusji panelowej, prowadzonej przez prof. dr hab. Mariolę Łagunę (KUL JPII), zadawali Mistrzom pytania, dotyczące różnych aspektów godności człowieka. Na konferencji obecni znakomici goście z innych ośrodków naukowych: prof. dr hab. Bogdan Zawadzki (Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Popiel (UW), dr hab. Konrad Janowski (Rektora Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej), prof. dr hab. Mariola Bidzan (Uniwersytet Gdański). Liczną reprezentację stanowili również studenci oraz absolwenci Instytutu Psychologii KUL. Nie zabrakło także przedstawicieli władz uczelni: Siostra Rektor dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL; Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Elżbieta Rydz, prof. KUL; Dyrektor Instytutu Psychologii KUL dr hab. Wacław Bąk, prof. KUL. Na koniec konferencji została wręczona Pani Profesor Stanisławie Steuden dedykowana Jej Księga Pamiątkowa jako wyraz wdzięczności za całokształt Jej pracy naukowo-dydaktycznej. Fotografie z wydarzenia dostępne są tutaj.

IMG_4591


Nagrody dla pracowników Instytutu Psychologii

NAGRODY DLA PRACOWNIKÓW INSTYTUTU PSYCHOLOGII

 

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 dn. 16 października 2022 r. dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL otrzymała Złoty Krzyż Zasługi - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.

Laur Uniwersytecki – nagrodę im. Ks. Idziego Radziszewskiego dla nauczycieli akademickich KUL za wybitne osiągnięcia naukowe”, nagrodę I stopnia otrzymała dr hab. Magdalena Szubielska - za publikacje w prestiżowych, międzynarodowych czasopismach naukowych oraz granty badawcze, które wyróżniają się przełomowymi wynikami. Pani profesor Magdalena Szubielska została również uhonorowana za uzyskaną ocenę pozytywną z wyróżnieniem otrzymaną podczas okresowej oceny nauczycieli.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

8231_123078

8231_123095


Książka poświęcona ś.p. Profesorowi Leszkowi Szewczykowi

KSIĄŻKA POŚWIĘCONA PROF. LESZKOWI SZEWCZYKOWI

20220930_123954

Ukazała się książka, poświęcona pamięci Profesora Leszka Szewczyka: "Konteksty psychosomatyki i psychologii klinicznej w biegu życia. Pamięci Profesora Leszka Szewczyka", pod redakcją Agnieszki Kulik i Elżbiety Talik.

Monografia składa się z dwóch części. Pierwsza część pracy prezentuje Osobę i dzieło Pana Profesora Leszka Szewczyka. Druga część publikacji zawiera artykuły empiryczne i teoretyczne z obszaru psychologii klinicznej i psychosomatyki, czyli dziedzin, które interesowały śp. Profesora. Są to prace traktujące o problemach dzieci i młodzieży, tj. stres szkolny, zachowania zdrowotne, zaburzenia tikowe, problematyczne korzystanie ze smartfonu, oraz osób dorosłych doświadczających skutków wtórnej ekspozycji na traumę, a także teoretyczne analizy odnoszące się do percepcji osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu, zagadnień lęku związanego z chorobą i procedurami medycznymi oraz wsparcia dziecka w chorobie i zjawiska martwienia się.

 


Konferencja programu Uniservitate "Transformation CAMPus: committed, future-oriented, individual"

KONFERENCJA PROGRAMU UNISERVITATE

1663831009404

 

W dniach 20-22.09.2022 międzywydziałowy zespół ds. Service Learning uczestniczył w międzynarodowej konferencji programu Uniservitate: "Transformation CAMPus: committed, future-oriented, individual". Na sesji posterowej, studenci naszego Instytutu: Julia Gołąbek, Anna Jankowska, Małgorzata Skrzek - Wielmowiec i Hubert Godziewski zaprezentowali wyniki pracy semestralnej całego zespołu (34 studentów) w ramach zajęć prowadzonych przez dr Małgorzatę Łysiak metodą Service - Learning. Projekt był realizowany we współpracy z I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach, w którym studenci prowadzili zajęcia z młodzieżą, w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego, a jednocześnie nabywając umiejętności z kontaktu psychologicznego. 
Wystąpienie studentów zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez odbiorców konferencji :)