III Międzyśrodowiskowe Forum Dyskusyjne

W dniach od 4 do 7 czerwca 2009r., w Kazimierzu Dolnym odbyło się III Międzyśrodowiskowe Forum Dyskusyjne, zorganizowane z ramach Subsydium Profesorskiego „Mistrz” przyznanego prof. dr hab. Piotrowi Olesiowi przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Forum jest miejscem spotkania i wymiany myśli młodych pracowników nauki reprezentujących różne ośrodki akademickie. Gościem specjalnym tegorocznej, trzeciej już edycji Forum był prof. dr hab. Dariusz Doliński.

 

Szczegółowy program Forum


Publikacja "Tożsamość i jej przemiany a kultura"

tozsam_oles_425

Ukazała się książka pod redakcją Piotra Olesia i Anny Batory
pt. "Tożsamość i jej przemiany a kultura"

 

             Czym jest tożsamość człowieka? Czy w ogóle można ją poznać? Czy stanowi ją zestaw kategorii jakimi opisujemy siebie i odróżniamy siebie od innych? Czy jest historią życia? Czy unikatowym sposobem interpretowania doświadczeń? Czy wiązką procesów pozwalających utrzymać wewnętrzną jedność i integrację? Jaki wpływ na tożsamość ma kultura? Czy tożsamość współczesnego człowieka pełni jeszcze rolę integrującą osobowość? Czy może pozwala raczej poszukiwać nowych zakresów doświadczeń i wyznacza otwartość na zmiany? Czy możliwa jest złożona i wielogłosowa tożsamość?

            Wokół takich pytań skupiają się interdyscyplinarne rozważania autorów, których rozdziały pomieszczono w tej inspirującej monografii. Zawiera teksty pisane z perspektywy filozofii, antropologii, socjologii kultury, psychiatrii, ale przede wszystkim psychologii: poznawczej, kulturowej i narracyjnej. Autorzy nawiązują zarówno do bogatej tradycji myśli psychologicznej i socjologicznej, jak również do najnowszych osiągnięć badawczych - teoretycznych i empirycznych dotyczących szeroko pojętych zjawisk tożsamościowych. Autorzy reprezentują nie tylko odmienne dziedziny wiedzy o człowieku, ale też różne środowiska naukowe. Dużym atutem książki jest fakt, że książka tyleż daje odpowiedzi na „stare" pytania o tożsamość, co wzbudza „nowe" - intrygując Czytelnika wielością perspektyw i możliwych wyjaśnień.


Monografia Małgorzaty Sobol - Kwapińskiej


10 czerwca 2007

 zycchwila        Ukazała się książka Małgorzaty Sobol - Kwapińskiej pt.

ŻYĆ CHWILĄ? POSTAWY WOBEC CZASU A POCZUCIE SZCZĘŚCIA

  
Książka została wydana przez Wydawnictwo KUL.


Monografia Małgorzaty Puchalskiej - Wasyl

25 stycznia 2007

puchalska
Ukazała się książka Małgorzaty Puchalskiej - Wasyl pt. "Nasze wewnętrzne dialogi. O dialogowości jako sposobie funkcjonowania człowieka". Książka została wydana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu "Monografie". Autorka poszukuje w niej m.in. odpowiedzi na pytania:
Czym są wewnętrzne dialogi? Kto je prowadzi? W jakim celu człowiek podejmuje wyobrażeniową aktywność tego typu? Na ile powszechne jest omawiane zjawisko? Kim są nasi wyimaginowani interlokutorzy? Jak można interpretować dialogowość w świetle różnych teorii psychologicznych? Książka adresowana jest do psychologów, którzy pragną lepiej zrozumieć funkcjonowanie człowieka w aspekcie dialogowości.
Polecamy ją również wszystkim tym, którzy prowadzą wewnętrzne dialogi oraz tym, których po prostu interesują psychologiczne wyjaśnienia intrygujących ludzkich zachowań.

Nowa Publikacja

10 stycznia 2007

Ukazała się książka pod redakcją Piotra Olesia, Małgorzaty Puchalskiej - Wasyl i Małgorzaty Sobol - Kwapińskiej
O OSOBOWOŚCI PRAKTYCZNIE WSZYSTKO
Ćwiczenia z psychologii osobowości.
Warszawa/Lublin: Wydawnictwo Naukowe Scholar i Wydawnictwo KUL

Okładka Ze wstępu Autorów:
Nauczanie psychologii w ogóle, a psychologii osobowości w szczególności, stanowi zadanie ważne i odpowiedzialne zarazem. Nie można sobie bowiem wyobrazić skutecznie pomagającego psychologa, który nie znałby teorii osobowości. Jednak znajomość teorii osobowości nie polega na jej pamięciowym opanowaniu czy choćby na umiejętności podania i zdefiniowania jej głównych pojęć, lecz na zdolności do tego, by spojrzeć przez jej pryzmat na rzeczywistość i w efekcie dostrzec rzeczy wcześniej umykające naszej uwadze.
Nauczanie teorii osobowości jest więc zadaniem trudnym. Z myślą o efektywnej jego realizacji powstała niniejsza książka. Stanowi zbiór ćwiczeń, jakie można przeprowadzić na zajęciach z psychologii osobowości lub z psychologii różnic indywidualnych. Zgodnie z założeniem Autorów, książka również może stanowić pomoc dydaktyczną do wykładów, seminariów, konwersatoriów.

Wywiad z profesorem Piotrem Olesiem


Wywiad z prof. dr hab. Piotrem Olesiem - laureatem subsydium profesorskiego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - program MISTRZ 2006.
Tekst publikowany jest w Przeglądzie Uniwersyteckim nr 6 (104) - listopad-grudzień 2006.

str_1.pdf str_1.pdf              str_2.pdf str_2.pdf             str_3.pdf str_3.pdf

Prof. Piotr Oleś laureatem konkursu "MISTRZ"


Prof. Piotr Oleś laureatem konkursu "MISTRZ"
Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Program "Mistrz" jest realizowany od 1998 r. i w każdym roku obejmuje inny obszar nauki - w roku 2006 są nim nauki humanistyczne i społeczne. Adresowany jest do aktywnie działających naukowo osób, których dotychczasowy dorobek stanowi rękojmię właściwego wykorzystania środków i które potrafią skutecznie łączyć pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Kandydatów zgłasza powołana przez Fundację grupa kilkudziesięciu wybitnych uczonych, uznawanych za autorytety w danej dziedzinie. Na tej podstawie Fundacja tworzy listę zaproszonych do udziału w konkursie. Ci z zaproszonych uczonych, którzy chcą w nim uczestniczyć, przedstawiają informację o swoich zamierzeniach naukowych wraz z projektem wykorzystania subsydiów. Zarząd Fundacji wyłania laureatów posiłkując się opiniami recenzentów.

Uroczyste wręczenie dyplomów Laureatom konkursu odbyło się 18 października 2006 w Bibliotece Uniwersyteckiej Warszawie.