Prof. FieguthFundacja Norwidowska zaprasza na uroczystość wręczenia Medalu „Za zasługi w upowszechnianiu twórczości Cypriana Norwida” prof. Rolfowi Fieguthowi (Uniwersytet we Fryburgu). Uroczystość odbędzie się 16 października 2017 r. o godz. 16.00 w sali C-1031 Collegium Jana Pawła II. Laudację wygłosi prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee. Po uroczystości zapraszamy na wykład Laureata „Chrześcijaństwo dla wszystkich. Garść uwag o „Quidamie” Norwida”.

Imago DeiInstytut Filologii Germańskiej KUL zaprasza na konferencję naukową "Imago Dei. Der Schöpfer und seine Schöpfung in der deutschen Literatur - und Kulturgeschichte" (Imago Dei. Stwórca i stworzenie w historii niemieckiej literatury i kultury), która odbędzie się 16-17 października 2017 r.  w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

Lublin w biblioteceBiblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na wystawę „Lublin w Bibliotece, Biblioteka w Lublinie: wystawa z okazji 700-lecia Lublina”. Ekspozycja ma na celu przybliżenie 700-letniej historii miasta na podstawie zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej oraz ukazanie związków Uniwersytetu i Biblioteki z Lublinem. Wystawa znajduje się w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) BU KUL ul. Chopina 27. Ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki do 30 października 2017 r.

KEPPo raz pierwszy w historii w Lublinie odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski trwało 13 i 14 października 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskigo Jana Pawła II. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100. rocznicy utworzenia KUL i poprzedzi uroczystą inaugurację setnego roku akademickiego, która będzie miała miejsce w niedzielę 15 października br.

14.10.2018 - 03.12.2018

XIX Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

ifigenia_2018 Teatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 19, 20 i 21 października 2018 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. Będzie to ostatnie spotkanie z rodziną Atrydów, które w repertuarze obecne jest od lutego 2017 r. "Ifigenia" to opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Przedstawienie było wystawiane nie tylko w Lublinie, ale także w Ostródzie i Legionowie.

Szczegóły na stronie Teatru.

„Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Istota i misja uniwersytetu we współczesnym świecie", zaprasza na wykład rektora Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ „Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”. Spotkanie konwersatoryjne odbędzie się 22 października 2018 r. w  Kolegium Jana Pawła II w sali C-220 o godz. 17.00.

Finansowe oraz praktyczne aspekty wdrażania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to główne tematy najbliższego posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, które odbędzie się w poniedziałek 22 października 2018 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W obradach udział weźmie 20 rektorów i prorektorów, reprezentujących wszystkie polskie uniwersytety, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz doktorantów. Rektorzy zrzeszeni w KRUP zostali zaproszeni na KUL z okazji jubileuszu 100-lecia naszego uniwersytetu. W przeddzień obrad wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez rektorów uniwersytetów w 1989 roku. Opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Wydział Filozofii KUL serdecznie zaprasza do udziału w cyklu seminariów Consciousness and Cosmos, które w dniach 23-24 października 2018 r. wygłosi prof. Yujin Nagasawa (John Hick Centre for Philosophy of Religion, University of Birmingham, Wielka Brytania). Udział w seminarium jest bezpłatny, wymagana jest tylko internetowa rejestracja uczestnictwa do dnia 20 października br. Po więcej informacji zapraszamy na stronę kul.pl/Nagasawa.

Jesienne Dni BiblijneInstytut Nauk Biblijnych KUL zaprasza na Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne, które odbędą się 23-24 października 2018 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-114. Tematem sympozjum będzie zmartwychwstanie w Biblii oraz tradycjach pozabiblijnych. Obszar kultury śródziemnomorskiej, w której badać będziemy fenomen i ideę zmartwychwstania,  obejmuje starożytny Egipt, Mezopotamię, Izrael, Grecję oraz Rzym.