13.12.2016 - 31.01.2017

Wystawa "Roztoczańska konna"

roztoczańska konnaBiblioteka Instytutu Historii KUL zaprasza na wystawę „Roztoczańska konna”, na której prezentowane będą prace wychowanków pracowni plastycznej MDK2 pod kierunkiem Anny Staniak, inspirowane Roztoczańską Konną Strażą Ochrony Przyrody. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 14.00, a prace będzie można oglądać do końca stycznia.

wystawa prof kołoKatedra Kultury Przestrzeni KUL zaprasza na wystawę rysunków dra hab. Sławomira Kolo, prof. KUL oraz posterów promowanych prac dyplomowych z lat 2015-2016. Otwarcie wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w Międzywydziałowej Czytelni Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu.

06.12.2016 - 28.02.2017

Rekrutacja zimowa

indeksRozpoczęła się rekrutacja zimowa. Dostępne są następujące kierunki studiów II stopnia:

Rekrutacja potrwa do 28 lutego 2017 r.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

Od 4 do 30 stycznia 2019 r. Uniwersytet Otwarty KUL po raz kolejny będzie gościł grupę studentów z University of St. Thomas (Minnesota, USA), którzy uczestniczyć  będą w programie edukacyjnym John Paul II in His Polish Context.

W dniach 17-18 stycznia 2019 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II etap XXXVII Olimpiady Języka Łacińskiego. Do części pisemnej polegającej na tłumaczeniu tekstu łacińskiego na język polski i rozwiązaniu testu gramatycznego przystąpi 11 uczniów z liceów ogólnokształcących województwa lubelskiego. Osoby, które otrzymają odpowiednią ilość punktów w części pisemnej, przystąpią do egzaminu ustnego.

Część pisemna odbędzie się 17 stycznia o godz. 9.00 w sali C-623, część ustna - 18 stycznia, od godz. 9.00, sala C-924.

Tydzień modlitw o chrześcijanTradycyjnie już Instytut Ekumeniczny KUL włącza się w archidiecezjalne obchody Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, który w tym roku będzie trwał od 18 do 25 stycznia. Codziennie (oprócz soboty) o godz. 12.30 w Kościele Akademickim będzie odprawiana Eucharystia w tej intencji .

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: Dąż do sprawiedliwości (Pwt 16,20).

17.01.2019 - 18.01.2019

Nieszpory Ekumeniczne

Nieszpory EkumeniczneZapraszamy na Nieszpory Ekumeniczne, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się 18 stycznia 2019 r. o godz.20.00 w Kościele Akademickim. Nabożeństwo poprowadzi Wspólnota Chemin Neuf.

kul_seminarium_tomos_ukraina_18.1.2019 Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Towarzystwo Nauki i Kultury "Libra" zapraszają na seminarium naukowe "Między Tomosem a konfliktem na Morzu Azowskim. Dynamika stosunków ukraińsko- rosyjskich a bezpieczeństwo Europy". Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2019 r. o godz. 11.40 w sali DMMII 116 (ul. Droga Męczenników Majdanka 70).