Polskie Towarzystwo Prawa Wyznaniowego i Katedra Prawa Publicznego Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli zaprasza do udziału w konferencji naukowej "Kwestie majątkowe w prawie wyznaniowym", która odbędzie się w dniach 15-16 września 2016 r. w Dwikozach k/Sandomierza.

Komisja Prawnicza PAN Oddział w Lublinie, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Wydział Prawa i Administracji UMCS, Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL, Wydział Prawa Uniwersytetu Trnawskiego (Słowacja), Wydział Prawa Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrz­nych we Lwowie (Ukraina) zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową "Bezpieczeństwo prawne państw demokratycznych w procesie integracji europejskiej: Polska – Słowacja – Ukraina", która odbędzie się 16-17 września 2016 r. w  Centrum Transferu Wiedzy (CTW), sala 302.

Filmowa zapowiedź Konferencji

Materiał filmowy

W Muzeum Lubelskim prezentowana jest wystawa czasowa "Orient w polskim malarstwie i literaturze XIX wieku". Ma ona na celu ukazanie wpływu kultury orientalnej na polską literaturę, sztuki piękne i obyczajowość. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Ekspozycję na Zamku Lubelskim będzie można obejrzeć do 18 09 2016 r.  Serdecznie zapraszamy..

23.08.2016 - 16.09.2016

Przez KUL do NBA?

HoopLife Basketball CampO karierze na amerykańskich boiskach marzą dziesiątki chłopców i dziewcząt trenujących koszykówkę. I choć do tej pory udało się to niewielu Polakom, to przykład Marcina Gortata działa na wyobraźnię. Droga za ocean może prowadzić również przez KUL. W wakacje na obiektach sportowych Uniwersytetu odbyły się obozy z cyklu HoopLife Basketball Camps. Ich uczestnicy mieli rzadką okazję doskonalić swoje umiejętności m.in. pod okiem trenerów z USA. Ci, którzy pokazali się z dobrej strony mają szansę na zdobycie stypendium sportowego i wyjazd do szkoły średniej lub na uczelnie w USA.

Materiał filmowy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby,  jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna  do 17 czerwca 2018 r.

Godziny otwarcia Muzeum KUL

Pokolorujmy ich światDziekanat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL  zaprasza do udziału w akcji społecznej „Razem pokolorujmy ich świat”. W ramach akcji od 7 do 14 grudnia 2017 r. prowadzona będzie zbiórka materiałów plastycznych dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Antoniego Gębali w Lublinie. Dary można przynosić do Dziekanatu WNH (GG-147).

W czytelni Międzywydziałowej Biblioteki Nauk Matematyczno-Przyrodniczych oglądać można wystawę prezentującą postery prac dyplomowych powstałych w ramach seminarium magisterskiego "Projektowanie krajobrazu kulturowego", pod kierunkiem prof. Sławomira Kolo. Najczęściej są to koncepcje projektowe z Lublina i okolic lub prace związane z miejscem pochodzenia studentów. Ponadto na wystawie pokazane zostały prace rysunkowe i projekty koncepcyjne prof. Sławomira Kolo. Wystawę można oglądać do 9 stycznia 2018 r. przy ul. Konstantynów 1H.

Dziekan Wydziału Filozofii KUL, prof. Monika Walczak wraz z profesorami Wydziału odwiedzą od 11 do 14 grudnia 2017 r. Huazhong University of Science and Technology, School of the Humanities w Wuhan w Chinach.

Celem wyjazdu jest podpisanie umowy o współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Huazhong University of Science and Technology - School of the Humanities a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - Wydziałem Filozofii. Jednocześnie pracownicy Wydziału w ramach seminarium i naukowego spotkania wygłoszą serię wykładów.

10.12.2017 - 14.12.2017

Rekolekcje Adwentowe

Rekolekcje Adwentowe 2017„Pan Bóg z nami gra w chińczyka? O racjonalności wiary” – to hasło tegorocznych rekolekcji adwentowych, które 11-14 grudnia odbywać się będą w Kościele Akademickim KUL. Poprowadzi je o. Tadeusz Cieślak SJ,  były duszpasterz akademicki w Warszawie, wieloletni pracownik Radia Watykańskiego, obecnie pracujący w Rydze na Łotwie. Nauki będą głoszone podczas Mszy św. o godz. 6.30, 12.30 i 19.00.

„Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem"Katedra Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL zaprasza na seminarium naukowe „Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem", które odbędzie się 14 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-137.