17.09.2016 - 18.09.2016

Lubelski Piknik Naukowy

lubelski piknik naukowy 2016Blisko 140 pokazów i projektów naukowych czeka na uczestników Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się w niedzielę 18 września 2016 r. na Arenie Lublin. To jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowana w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. W jej programie znalazło się również wiele ciekawych propozycji przygotowanych przez naukowców z KUL.

17.09.2016 - 18.09.2016

Jarmark Firlejowski w Dąbrowicy

jarmark firlejowskiGminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie, Dom Spotkania w Dąbrowicy oraz Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL zapraszają na Jarmark Firlejowski, który odbędzie się 18 września 2016 r. w Dąbrowicy.  Jarmark to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej. Wśród atrakcji, które przygotowali organizatorzy są m.in.: pokazy rycerskie, wioska słowiańska, gry i zabawy. Nie zabraknie też elementów popularnonaukowych - dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL oraz dr Pablo de la Fuente przedstawią swoje spojrzenie na Dąbrowicę i świat hiszpański w epoce Firlejów i nieco później.

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

16.09.2016 - 23.09.2016

Lubelski Festiwal Nauki

plakat LFNPonad 1200 projektów naukowych, w tym ponad 200 przygotowanych przez pracowników i studentów KUL,  a także wiele wydarzeń kulturalnych: warsztaty, wykłady, wystawy i koncerty. To wszystko znalazło się w programie Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 17-23 września 2016 r. Kulminacją imprezy będzie Lubelski Piknik Naukowy.

W Muzeum Lubelskim prezentowana jest wystawa czasowa "Orient w polskim malarstwie i literaturze XIX wieku". Ma ona na celu ukazanie wpływu kultury orientalnej na polską literaturę, sztuki piękne i obyczajowość. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Ekspozycję na Zamku Lubelskim będzie można obejrzeć do 18 09 2016 r.  Serdecznie zapraszamy..

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

wykłady kard. Muellera Na zaproszenie Wydziału Teologii na KUL gości kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017. W dniach 8-19 października 2018 roku kardynał wygłosi cykl wykładów "Wartości chrześcijańskie a wyzwania współczesności". Wykłady będą prowadzone w języku niemieckim, hiszpańskim, włoskim i angielskim.

W dniach 13 - 21 października br. gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą - po raz kolejny - studenci z University of Notre Dame w USA.

Dziesięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.

14.10.2018 - 03.12.2018

XIX Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

Rekolekcje na dobry początekDuszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza na rekolekcje na dobry początek nowego roku akademickiego. Na pytanie gdzie mieszka nasz Nauczyciel postara się odpowiedzieć wyjątkowy gość – s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Rekolekcje odbędą się w Kościele Akademickim KUL w dniach 16-18 października o godz. 19.00.

kul_plakat_2018_WNH_DR_Mercy_Kuo_FINAL1 Wydział Nauk Humanistycznych zaprasza na piąty wykład  z serii Jubileuszowe wykłady otwarte WNH, który wygłosi dr Mercy Kuo pt. "US-China Relations in the Trump Era". Wydarzenie odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 11.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 102.

Wykład w języku angielskim.

Deus CaritasKatedra Teologii Pastoralnej Społecznej zaprasza na konferencję naukową „Deus Caritas. Konferencja naukowa w 100-lecie urodzin abpa Ignacego Tokarczuka”, która odbędzie się 17 października 2018 r. o godz. 10.00 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031.