17.09.2016 - 18.09.2016

Lubelski Piknik Naukowy

lubelski piknik naukowy 2016Blisko 140 pokazów i projektów naukowych czeka na uczestników Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się w niedzielę 18 września 2016 r. na Arenie Lublin. To jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowana w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. W jej programie znalazło się również wiele ciekawych propozycji przygotowanych przez naukowców z KUL.

17.09.2016 - 18.09.2016

Jarmark Firlejowski w Dąbrowicy

jarmark firlejowskiGminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie, Dom Spotkania w Dąbrowicy oraz Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL zapraszają na Jarmark Firlejowski, który odbędzie się 18 września 2016 r. w Dąbrowicy.  Jarmark to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej. Wśród atrakcji, które przygotowali organizatorzy są m.in.: pokazy rycerskie, wioska słowiańska, gry i zabawy. Nie zabraknie też elementów popularnonaukowych - dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL oraz dr Pablo de la Fuente przedstawią swoje spojrzenie na Dąbrowicę i świat hiszpański w epoce Firlejów i nieco później.

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

16.09.2016 - 23.09.2016

Lubelski Festiwal Nauki

plakat LFNPonad 1200 projektów naukowych, w tym ponad 200 przygotowanych przez pracowników i studentów KUL,  a także wiele wydarzeń kulturalnych: warsztaty, wykłady, wystawy i koncerty. To wszystko znalazło się w programie Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 17-23 września 2016 r. Kulminacją imprezy będzie Lubelski Piknik Naukowy.

W Muzeum Lubelskim prezentowana jest wystawa czasowa "Orient w polskim malarstwie i literaturze XIX wieku". Ma ona na celu ukazanie wpływu kultury orientalnej na polską literaturę, sztuki piękne i obyczajowość. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Ekspozycję na Zamku Lubelskim będzie można obejrzeć do 18 09 2016 r.  Serdecznie zapraszamy..

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Godziny otwarcia Muzeum KUL

Wystawa Z miłości do sztukiMuzeum KUL oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zapraszają na wystawę „Z miłości do sztuki”, która będzie prezentowana w Muzeum Południowego Podlasia od 18 marca do 2 września 2018 r. Na wystawie będzie można obejrzeć pochodzące  ze zbiorów Muzeum KUL bogate zbiory malarstwa, a także ceramiki i szkła. Wernisaż odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 18.00.

wystawa ChomentowskaW piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Wystawę "Praktyczne piękno" w Gmachu Głównym KUL będzie można oglądać do 30 września 2018 r., a jej wernisaż odbędzie się 23 marca o godz. 18.30.

Obóz Duszpasterstwa Akademickiego 2018Duszpasterstwo Akademickie KUL organizuje obóz studencki w miejscowości Małe Ciche w Tatrach w terminie 1-11 września 2018 r. Termin zgłoszeń upływa 15 sierpnia 2018 r.

Pielgrzymka Akademicka3 sierpnia 2018 r., pod hasłem „Owocem Ducha jest miłość ", wyruszy na szlak Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Tradycyjnie na pątniczy szlak wyruszy również namiotowa Grupa Akademicka „9”, w której pielgrzymują studenci, absolwenci, wykładowcy, pracownicy z wszystkich lubelskich uczelni i sympatycy.

Zapisy do 25 lipca u Duszpasterzy akademickich KUL, w następnych dniach przed Katedrą Lubelską w godz. 10.00-17.00.

Więcej informacji na stronie Duszpasterstwa Akademickiego