17.09.2016 - 18.09.2016

Lubelski Piknik Naukowy

lubelski piknik naukowy 2016Blisko 140 pokazów i projektów naukowych czeka na uczestników Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się w niedzielę 18 września 2016 r. na Arenie Lublin. To jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowana w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. W jej programie znalazło się również wiele ciekawych propozycji przygotowanych przez naukowców z KUL.

17.09.2016 - 18.09.2016

Jarmark Firlejowski w Dąbrowicy

jarmark firlejowskiGminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie, Dom Spotkania w Dąbrowicy oraz Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL zapraszają na Jarmark Firlejowski, który odbędzie się 18 września 2016 r. w Dąbrowicy.  Jarmark to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej. Wśród atrakcji, które przygotowali organizatorzy są m.in.: pokazy rycerskie, wioska słowiańska, gry i zabawy. Nie zabraknie też elementów popularnonaukowych - dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL oraz dr Pablo de la Fuente przedstawią swoje spojrzenie na Dąbrowicę i świat hiszpański w epoce Firlejów i nieco później.

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

16.09.2016 - 23.09.2016

Lubelski Festiwal Nauki

plakat LFNPonad 1200 projektów naukowych, w tym ponad 200 przygotowanych przez pracowników i studentów KUL,  a także wiele wydarzeń kulturalnych: warsztaty, wykłady, wystawy i koncerty. To wszystko znalazło się w programie Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 17-23 września 2016 r. Kulminacją imprezy będzie Lubelski Piknik Naukowy.

W Muzeum Lubelskim prezentowana jest wystawa czasowa "Orient w polskim malarstwie i literaturze XIX wieku". Ma ona na celu ukazanie wpływu kultury orientalnej na polską literaturę, sztuki piękne i obyczajowość. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Ekspozycję na Zamku Lubelskim będzie można obejrzeć do 18 09 2016 r.  Serdecznie zapraszamy..

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby,  jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna  do 17 czerwca 2018 r.

Godziny otwarcia Muzeum KUL

Sympozjum z logiki stosowanej 9-10 grudnia 2017 r. w Beijing Normal University odbędzie się pierwsze Chińsko-Polskie Sympozjum z Logiki Stosowanej. Sympozjum i Workshop są organizowane przez School of Philosophy w Beijing Normal University i Wydział Filozofii KUL.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady RP w  Pekinie.

Pokolorujmy ich światDziekanat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL  zaprasza do udziału w akcji społecznej „Razem pokolorujmy ich świat”. W ramach akcji od 7 do 14 grudnia 2017 r. prowadzona będzie zbiórka materiałów plastycznych dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Antoniego Gębali w Lublinie. Dary można przynosić do Dziekanatu WNH (GG-147).

Dziekan Wydziału Filozofii KUL, prof. Monika Walczak wraz z profesorami Wydziału odwiedzą od 11 do 14 grudnia 2017 r. Huazhong University of Science and Technology, School of the Humanities w Wuhan w Chinach.

Celem wyjazdu jest podpisanie umowy o współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Huazhong University of Science and Technology - School of the Humanities a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - Wydziałem Filozofii. Jednocześnie pracownicy Wydziału w ramach seminarium i naukowego spotkania wygłoszą serię wykładów.

kul_plakat_2017_uo_tomaszow-page-001Jak wygląda oferta edukacyjna KUL?  Jaka jest rola charakteru w osiągnięciu sukcesu? Będzie się można tego dowiedzieć podczas Dnia Otwartego KUL w Tomaszowie Lubelskim, który już kolejny raz odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym KUL. Wydarzenie będzie miało miejsce 12 grudnia 2017 r.

Wykład „Uniwersytet–wolność–bezinteresowność"Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Istota i misja uniwersytetu we współczesnym świecie" zatytułowany „Uniwersytet–wolność–bezinteresowność. Tradycyjny ethos i współczesne przemiany tożsamości uniwersytetu”. Wykład wygłosi dr hab. Marek Rembierz (Zakład Etnologii i Geografii Kultury UŚ). Spotkanie odbędzie się 13 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C – 220.