13.12.2016 - 31.01.2017

Wystawa "Roztoczańska konna"

roztoczańska konnaBiblioteka Instytutu Historii KUL zaprasza na wystawę „Roztoczańska konna”, na której prezentowane będą prace wychowanków pracowni plastycznej MDK2 pod kierunkiem Anny Staniak, inspirowane Roztoczańską Konną Strażą Ochrony Przyrody. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 14.00, a prace będzie można oglądać do końca stycznia.

wystawa prof kołoKatedra Kultury Przestrzeni KUL zaprasza na wystawę rysunków dra hab. Sławomira Kolo, prof. KUL oraz posterów promowanych prac dyplomowych z lat 2015-2016. Otwarcie wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w Międzywydziałowej Czytelni Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu.

06.12.2016 - 28.02.2017

Rekrutacja zimowa

indeksRozpoczęła się rekrutacja zimowa. Dostępne są następujące kierunki studiów II stopnia:

Rekrutacja potrwa do 28 lutego 2017 r.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

14.10.2018 - 03.12.2018

XIX Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

„Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Istota i misja uniwersytetu we współczesnym świecie", zaprasza na wykład rektora Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ „Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”. Spotkanie konwersatoryjne odbędzie się 22 października 2018 r. w  Kolegium Jana Pawła II w sali C-220 o godz. 17.00.

Wydział Filozofii KUL serdecznie zaprasza do udziału w cyklu seminariów Consciousness and Cosmos, które w dniach 23-24 października 2018 r. wygłosi prof. Yujin Nagasawa (John Hick Centre for Philosophy of Religion, University of Birmingham, Wielka Brytania). Udział w seminarium jest bezpłatny, wymagana jest tylko internetowa rejestracja uczestnictwa do dnia 20 października br. Po więcej informacji zapraszamy na stronę kul.pl/Nagasawa.

Jesienne Dni BiblijneInstytut Nauk Biblijnych KUL zaprasza na Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne, które odbędą się 23-24 października 2018 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-114. Tematem sympozjum będzie zmartwychwstanie w Biblii oraz tradycjach pozabiblijnych. Obszar kultury śródziemnomorskiej, w której badać będziemy fenomen i ideę zmartwychwstania,  obejmuje starożytny Egipt, Mezopotamię, Izrael, Grecję oraz Rzym.

Polska w UEInstytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacją Konrada Adenauera zaprasza na konferencję promującą publikację „Polska w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania”, która odbędzie się 23 października 2018 r. o godz. 9.45 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Wydarzenie będzie poprzedzone Dialogiem Obywatelskim z dr. Markiem Prawdą - Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zapraszają na ogólnopolską konferencję „Jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości w grupach wysokiego ryzyka?”, która odbędzie się 24-25 października 2018 r. Obrady pierwszego dnia będą toczyć się w  Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej, a drugiego w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-113.