13.12.2016 - 31.01.2017

Wystawa "Roztoczańska konna"

roztoczańska konnaBiblioteka Instytutu Historii KUL zaprasza na wystawę „Roztoczańska konna”, na której prezentowane będą prace wychowanków pracowni plastycznej MDK2 pod kierunkiem Anny Staniak, inspirowane Roztoczańską Konną Strażą Ochrony Przyrody. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 14.00, a prace będzie można oglądać do końca stycznia.

wystawa prof kołoKatedra Kultury Przestrzeni KUL zaprasza na wystawę rysunków dra hab. Sławomira Kolo, prof. KUL oraz posterów promowanych prac dyplomowych z lat 2015-2016. Otwarcie wystawy odbędzie się 14 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w Międzywydziałowej Czytelni Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu.

06.12.2016 - 28.02.2017

Rekrutacja zimowa

indeksRozpoczęła się rekrutacja zimowa. Dostępne są następujące kierunki studiów II stopnia:

Rekrutacja potrwa do 28 lutego 2017 r.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Odpoczynek tancerzyMuzeum KUL zaprasza na kolejną odsłonę wystawy dzieł sztuki „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”z kolekcji sztuki polskiej zgromadzonej przez Krzysztofa Musiała. Wystawę, która będzie czynna do 21 grudnia 2018 r., opuściło kilka obrazów, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Ekspozycja w Muzeum KUL liczy ponad 70 prac – wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

„Ex thesauro Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy z okazji 100-lecia Biblioteki „Ex thesauro Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”, które odbędzie się 12 grudnia 2018 r. o godz. 12.00. Na wystawie zostaną zaprezentowane najstarsze i najcenniejsze obiekty zgromadzone w Oddziale Zbiorów Specjalnych: rękopisy, stare druki, zbiory graficzne, kartograficzne i muzyczne. Po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie jednocześnie tak wiele oryginalnych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów. Wystawę będzie można zwiedzać do 21 grudnia 2018 r.

12.12.2018 - 15.12.2018

Chór KUL w Rzymie

W sobotę 15 grudnia 2018 r. o godz. 21.00 w kościele Santa Maria in Vallicella (Chiesa Nuova) przy Piazza della Chiesa Nuova w Rzymie odbędzie się koncert świąteczny w wykonaniu Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Chór pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki zaśpiewa tradycyjne kolędy i pastorałki polskie. Koncert zorganizował Instytut Polski w Rzymie.

Dwa dni wcześniej – 13 grudnia 2018 r. o godz. 7.10 – Chór zapewni oprawę muzyczną Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, transmitowanej przez Radio Watykańskie.

Pierwsza lepszaTeatr Enigmatic zaprasza na spektakl przedstawiający „Pierwszą lepszą” Aleksandra Fredry. Ostatnie w tym roku przedstawienie będzie można obejrzeć 14 grudnia 2018 r. o godz. 19.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02 (poziom -1). Wstęp wolny.

Obsada:

Panna Marta - Urszula Kmita
Elwira- Klaudia Juszczak
Zosia - Aleksandra Mejzner
Julia - Urszula Kmita
Alfred - Paweł Jamro
Zdzisław - Łukasz Stępniak

Reżyseria: Alicja Jachiewicz- Szmidt
Kostiumy i scenografia: Urszula Kmita
Światło i dźwięk: Amelia Małyszek - Stępniak, Krzysztof Mróz

konferencja StyczeńInstytut Jana Pawła II KUL zaprasza na konferencję naukową „Prof. Tadeusz Styczeń SDS nauczyciel wolności”, która odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) w Kolegium Jana Pawła II, sala C-220.