XXIV MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ WYŻSZYCH
W SNOWBOARDZIE i NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

Zanim zagości wiosna trzeba godnie pożegnać zimę i zakończyć zimowy sezon sportowy. Udało się to naszej 20-osobowej drużynie, która godnie reprezentowała barwy uczelni KUL, walcząc o jak najwyższe miejsca podczas Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie.dscn3112_400
W tym roku odbyła się kolejna, bo już 24-ta edycja Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych. Mistrzostwa te, rozgrywane nawet w ponad 40 dyscyplinach, uważane są za jedną z najważniejszych imprez sportowych całej społeczności akademickiej, popularyzują one bowiem kulturę fizyczną i rywalizację sportową w całym środowisku studenckim, a ponadto poprzez współzawodnictwo, w którym bierze udział niemal 50 000 reprezentantów akademickiej społeczności oraz szereg formalnych i nieformalnych imprez towarzyszących owym zawodom, przyczynia się do integracji szerokiego grona studentów z całej Polski.

dscn3117_400W dniach 25.02 - 1.03 górale w Zakopanem z wielką gościnnością przyjmowali miłośników sportów zimowych - ponad 700 zawodników, trenerów i członków drużyn, przybywających do zimowej stolicy Polski pełni nadziei, entuzjazmu, woli walki i rządni zwycięstw. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem śledzili zmagania zawodników i zawodniczek, którzy dzielnie walczyli o najwyższe trofea w 2 dyscyplinach: narciarstwo alpejskie i snowboard. W tych dniach na stoku Harenda królowała wiosna - wysokie temperatury, opady, ale też przebłyski słońca zagrzewały zawodników do walki, a powodując dodatkowo trudne warunki na trasach, mobilizowały do włożenia jeszcze więcej wysiłku w rywalizację oraz zagwarantowały jeszcze więcej satysfakcji i zadowolenia tym, którzy wygrali zmagania z własnymi słabościami i warunkami, zajmując miejsca na podium. Najważniejsza jednak dla nas była atmosfera zdrowej rywalizacji, która zapewniła idealne warunki i dopingowała do walki o czołowe pozycje.dscn3119_400
Już o 7 rano 26-go lutego 8-osobowa ekipa narciarska z naszej drużyny stanęła do eliminacji w slalomie gigancie, który odbył się w dwóch strefach - „wschód" i „zachód". Następnego dnia rywalizowało 30 zawodniczek i 40 zawodników z obu stref, którzy po drugim przejeździe w eliminacjach uzyskali najlepszą sumę czasów spośród przeszło 450 narciarek i narciarzy. W damskim współzawodnictwie najlepszy okazał się AWF Kraków przed krakowskim UJ. Złoto w klasyfikacji indywidualnej wywalczyła zaś Anna Ogarzyńska dla AWF Poznań. Narciarze AWF Katowice wywalczyli dla swojej uczelni drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Złotym medalistą został Wojciech Podgórny, przyczyniając się znacznie do czołowego miejsca na podium swojej uczelni - Politechniki Krakowskiej.

dscn3176_400 Tego samego dnia - we wtorek odbył się trening do giganta snowboardzistów oraz slalomu narciarzy. I tak, środowy poranek dla zawodników zaczął się już po godzinie 7, kiedy to mogli obejrzeć trasy dla „wschodu" i „zachodu". Pierwsze na starcie slalomu, który uważany jest za trudniejszy od giganta, stanęły kobiety, a po nich wystartowali narciarze.

Dziewczyny w składzie Katarzyna Ostrowska, Paulina Bedyńska, Aleksandra Śliwińska oraz Marzena Jędrzejowska zajęły siódme miejsce w klasyfikacji drużynowej uniwersytetów. Katarzyna Ostrowska uplasowała się na 40 pozycji pokonując trasę między tyczkami najszybciej z całej drużyny alpejek i ukończyła slalom jako najlepsza w ekipie KUL. Panowie w składzie Artur Kwieciński, Antoni Kędzierski, Tomasz Szafran, Mariusz Melka, Dawid Mizia zajęli ósme miejsce w klasyfikacji drużynowej wśród uniwersytetów.
Wśród panów najszybszy był Artur Kwieciński, kończąc slalom na 80 pozycji.

dscn3186_400Zaraz po narciarzach w centrum uwagi znalazły się snowboardzistki, a po nich snowboardziści, dając pokaz swoich umiejętności podczas slalomu giganta. Team snowboardzistek z KUL w składzie Hanna Szymańska (24. miejsce), Agata Pelak (31. miejsce), Aleksandra Famielec i Urszula Kawa został sklasyfikowany drużynowo na siódmym miejscu w kategorii uniwersytetów. Na podium stanęła wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w snowboardzie - Małgorzata Kukucz, reprezentująca Uniwersytet Jagielloński i zapewniając wraz z koleżankami z drużyny złoto dla swojej uczelni w klasyfikacji drużynowej. Szóste miejsce w tej klasyfikacji w typie uniwersytetów wywalczyła nasza ekipa snowboardzistów reprezentowana przez Arkadiusza Ciągło (52. miejsce), Karola Kierasa, Michała Turka i Marcina Pytlewskiego. Złoto zdobył reprezentant AWF Kraków Przemysław Buczyński, natomiast wśród uczelni podium przypadło AWF Poznań przed Politechniką Krakowską i Warszawską.dscn3189_400
Te wszystkie sportowe emocje, atmosferę sportowej walki i zdrowego współzawodnictwa, uczucie studenckiego zapału do sprostania wyzwaniom i pokonywania własnych słabości lub życiowych rekordów zostawiliśmy na stoku, a w piątek przyszła pora na relaks oraz wręczenie medali i nagród. Wieczorem, po wszystkich emocjach na stoku, nadszedł czas na odebranie pucharów na ceremonii w Klubie Wierchy i świętowanie zwycięstwa na wyśmienitej zabawie do rana przygotowanej przez organizatorów.

dscn3190_400
[Wersja do druku]

Autor: Jolanta Wójcicka
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2008, godz. 14:34 - Beata Rawska