Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w programie wyjazdowym zatytułowanym Śladami Jana Pawła II w Polsce. Dwutygodniowy pobyt w Polsce właśnie będzie okazją nie tylko do odwiedzenia najważniejszych miejsc związanych z postacią Karola Wojtyły, ale również – dzięki specjalnie przygotowanym wykładom akademickim – do poszerzenia wiedzy na temat Jego życia i nauczania w kontekście politycznej i społecznej historii Polski. Bogaty plan zakłada dużą liczbę wycieczek oraz interesujących spotkań. Zwiedzicie więc Państwo zarówno Kraków, Warszawę, Lublin i Wadowice, jak i wiele innych spektakularnych i ważnych historycznie miejsc, w tym znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostaniecie Państwo przyjęci nie tylko przez przedstawicieli Ambasady Kanady w Polsce czy władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który zbliża się do jubileuszu stulecia powstania, ale także przez przedstawicieli najwyższych władz kościelnych. Jesteśmy pewni, że proponowany przez nas program dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, a wspomnienie gościnności na długo pozostanie w Państwa pamięci.

24 maja, piątek Wylot z Kanady.

25 maja, sobota Przylot na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie w godzinach południowych, skąd zostaniecie Państwo przewiezieni do Lublina. Zakwaterowanie w hotelu oraz kolacja powitalna.

26 maja, niedziela Dzień rozpocznie się Mszą Świętą, po której nastąpi zwiedzanie urokliwego Starego Miasta w Lublinie. Prócz poznawania zabytkowych kościołów (m.in. archikatedry i kościoła oo. Dominikanów), malowniczych ulic i kamienic, będziecie mieć Państwo okazję obejrzeć słynną kaplicę zamkową z XV-wiecznymi freskami, unikatowym przykładem styku sztuki sakralnej Zachodu i Wschodu. W trakcie oprowadzania planowany jest obiad w jednej ze staromiejskich restauracji, po którym kontynuowane będzie zwiedzanie. Dzień zakończy wspólna kolacja integracyjna.

27 maja, poniedziałek Dzień na najstarszej i największej katolickiej uczelni w Polsce – Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpoczniemy wykładami specjalnie przygotowanymi dla Państwa. W trakcie zajęć zostaniecie Państwo wprowadzeni w historię kapłańskiej posługi oraz działalności naukowej Karola Wojtyły w czasach komunizmu. Prócz tego zapoznacie się Państwo z założeniami Lubelskiej Szkoły Filozoficznej oraz personalizmu w ujęciu Wojtyły. W południe zapraszamy na spotkanie i obiad z przedstawicielami najwyższych władz uczelni, po którym nastąpi zwiedzanie uniwersytetu. Popołudnie oraz wieczór pozostają do Państwa dyspozycji. Osoby chętne będą mogły skorzystać z możliwości zwiedzenia Państwowego Muzeum na Majdanku – terenu dawnego obozu koncentracyjnego.

28 maja, wtorek Dzień ponownie rozpocznie się wykładami z historii Kościoła katolickiego na ziemiach polskich, a także zostaniecie wprowadzeni w bardziej szczegółowe zagadnienia z nauczania Karola Wojtyły – kwestię relacji wiary i rozumu oraz ludzkiej pracy. Po obiedzie przewidujemy spotkanie z przedstawicielami władz Lublina. Popołudniowy wyjazd do pobliskiej Kozłówki wypełniony będzie zwiedzaniem doskonale zachowanego zespołu pałacowo-parkowego rodu Zamoyskich oraz unikatowej Galerii Sztuki Socrealizmu.

29 maja, środa Po porannym wykładzie dotyczącym cierpienia w życiu i nauczaniu Jana Pawła II udacie się Państwo na wycieczkę do pięknego Zamościa. Renesansowe miasto idealne, nazywane Padwą Północy, stanowi niezwykły klejnot na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – zachwyca układem urbanistycznym, imponującymi fortyfikacjami oraz pieczołowicie odnawianą w ostatnich latach, cenną architekturą. Wspaniały pomnik potęgi rodu Zamoyskich to również twierdza, która w swej historii nigdy nie została zdobyta przez wrogie wojska. Kolacja przewidziana jest w Lublinie.

30 maja, czwartek Przed południem zapraszamy na Mszę Świętą oraz tradycyjną procesją z okazji Bożego Ciała. Obchody tej niezwykle ważnej kościelnej uroczystości to także swoiste święto całego miasta, a barwna procesja stanowi o specyfice tego wyjątkowego dnia. Po obiedzie ponownie zaprosimy Państwa na wykłady – tym razem poruszona zostanie m.in. problematyka ekumenizmu w nauczaniu Papieża, a także kwestie dotyczące wpływu Jana Pawła II na współczesną Polskę. Nie może też zabraknąć prezentacji dorobku Karola Wojtyły jako poety. Świąteczny dzień zakończy kolacja w Nałęczowie – popularnej podlubelskiej miejscowości uzdrowiskowej z malowniczym parkiem i piękną architekturą. W przeszłości miejsce to upodobali sobie szczególnie literaci, m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz oraz Stefan Żeromski.

31 maja, piątek Poranny wyjazd z Lublina będzie jednocześnie pożegnaniem z tym miastem, gdyż tego dnia udacie się Państwo do Częstochowy. Nie, jak czynią to latem tysiące pątników, pieszo, ale dzięki wygodnemu autokarowi już w porze obiadowej będziecie Państwo na miejscu. Po posiłku rozpocznie się zwiedzanie Jasnej Góry – najsłynniejszego polskiego klasztoru i miejsca kultu Czarnej Madonny. To tutaj, przy Cudownym Obrazie, znajduje się zakrwawiony pas sutanny, który miał na sobie Jan Paweł II w dniu zamachu 13 maja 1981 roku, przekazany przez Papieża jako votum za ocalenie życia. Wieczorem, po kolacji, chętnych zapraszamy na nocne czuwanie w sanktuarium.

1 czerwca, sobota Około południa znajdziecie się Państwo w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie – taka właśnie jest pełna nazwa jednego z najpiękniejszych polskich miast, przepełnionego pamiątkami przeszłości i zabytkami słynącymi na całą Europę i świat. Miasta szczególnie ważnego również w biografii Karola Wojtyły. Zwiedzanie rozpoczniemy po obiedzie. Będziecie Państwo spacerować m.in. Drogą Królewską, która poprowadzi z Placu Matejki przez Bramę Floriańską w kierunku potężnego Rynku z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, a następnie ulicą Grodzką, aż pod Wzgórze Wawelskie. Kolacja na Starym Mieście będzie godnym zwieńczeniem dnia. Przekonacie się Państwo jakże trudno nie zakochać się w Krakowie!

2 czerwca, niedziela W niedzielnej Mszy Świętej weźmiecie Państwo udział w Katedrze Wawelskiej, która sama w sobie jest wyjątkowym muzeum oraz mauzoleum królów i bohaterów polskich. Po niej będziecie mogli Państwo poznawać przepiękne przestrzenie krakowskiego zamku, wypełnione najcenniejszymi narodowymi pamiątkami. Popołudnie natomiast ukaże zupełnie inne oblicze Krakowa, zwiedzicie Państwo bowiem dzielnicę Nowa Huta, zaprojektowaną w czasach komunizmu jako socrealistyczne „miasto bez Boga”, gdzie władze nie chciały się zgodzić na budowę kościoła. To właśnie dzięki uporowi biskupa Wojtyły, w Nowej Hucie stanął kościół nazwany Arką Pana. Dzień zostanie zakończony spektaklem w teatrze.

3 czerwca, poniedziałek Zwiedzanie kościoła i klasztoru oo. Dominikanów oraz wykład na temat teologii ciała według Karola Wojtyły rozpoczną kolejny bogaty dzień, podczas którego będziecie Państwo uczestniczyć w dwóch oficjalnych spotkaniach: z arcybiskupem krakowskim i wieloletnim sekretarzem Ojca Świętego, Kardynałem Stanisławem Dziwiszem oraz w redakcji Tygodnika Powszechnego. Po obiedzie będzie możliwość zobaczenia słynnej kopalni soli w Wieliczce – podziemnego obiektu z Listy UNESCO. To fascynujące miejsce od czasów średniowiecza stanowi niezwykłe bogactwo kraju, najpierw przez wieki dostarczając cennego surowca, obecnie zaś oferując niezapomniane wrażenia turystom z całego świata.

4 czerwca, wtorek Dzień rozpocznie się od wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, miejscu szczególnym, gdyż właśnie tutaj Jan Paweł II konsekwentnie przekazywał światu naukę o „Bogu bogatym w miłosierdzie” oraz wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę Kowalską. Będzie to ważny przystanek w drodze ku Wadowicom, rodzinnemu miastu Karola Wojtyły, gdzie zwiedzicie Państwo dom, w którym urodził się przyszły papież. Po obiedzie zaplanowany jest wyjazd do Oświęcimia, do muzeum byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To wstrząsające miejsce pamięci było jednocześnie świadkiem poruszających modlitw papieży odwiedzających Polskę – najpierw Jana Pawła II, niedawno również Benedykta XVI.

5 czerwca, środa Do południa możecie się Państwo cieszyć przepięknym Krakowem, jeszcze raz wsłuchać się w wielojęzyczny gwar na Rynku, świadomie zgubić się w siatce staromiejskich ulic czy po prostu spędzić czas na poszukiwaniu pamiątek dla najbliższych. Po południu udacie się Państwo w podróż do Warszawy, gdzie po kolacji będziecie mieć okazję do spaceru po Starym Mieście. Trudno się nim nie zachwycić teraz, gdy pamięta się, że po II wojnie światowej było niemalże kompletnie zniszczone. Właśnie z tego powodu warszawska Starówka znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6 czerwca, czwartek Dzień wypełni zwiedzanie stolicy Polski. Zobaczycie Państwo Zamek Królewski, gdzie uchwalono pierwszą w Europie nowożytną konstytucję oraz słynne Łazienki – malowniczy zespół parkowy z klasycystycznym Pałacem na Wodzie. Udacie się również do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie zaprezentowany zostanie fi lm o dziejach miasta. Akcentem odnoszącym się do najnowszych czasów będzie natomiast wizyta w kościele św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wieczorem podczas kolacji będziecie mogli Państwo porozmawiać o współczesnej Polsce z przedstawicielem polskich mediów.

7 czerwca, piątek Ostatni dzień w Warszawie rozpocznie ofi cjalne spotkanie w Ambasadzie Kanady dotyczące historii stosunków dyplomatycznych między Polską a Kanadą. Końcowym, ale bardzo mocnym akordem poznawania stolicy będzie wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Czas po południu należy całkowicie do Państwa. Zakończeniem programu będzie natomiast uroczysta kolacja pożegnalna.

8 czerwca, sobota Wylot do Kanady.