Ludzie, wydarzenia, życie studenckie.... To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie Państwo w naszym cyklu "Sto historii na 100-lecie KUL", w którym zaprezentujemy wspomnienia ciekawych ludzi związanych z Uniwersytetem. Na kolejne odcinki zapraszamy co tydzień.... 

 

 

Pewnego dnia enigmatyczny sms'a z podpisem "teatr", późniejsze spotkanie w ciemnym pokoju przy żółtej żarówce i zepsutym zegarku z Andrzejem Piwowarczykiem pozwoliło doświadczyć metafizyki teatru. O zderzeniu rzeczywistości widzów i aktorów opowie nam Małgorzata Kmita absolwentka filozofii KUL, związana z teatrem Enigmatic KUL jako aktorka, scenarzystka i kostiumolog...

 

 

 

Wcześniejsze:  

 

Pani Magdo, Pani ma talent – usłyszała kiedyś na zajęciach Magdalena Bury. Dziś jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej, dziennikarką Wirtualnej Polski i laureatką tytułu dziennikarz medyczny 2016 Roku w kategorii publicystyka internetowa. Właśnie na KUL spotkała ludzi, którzy pomogli jej w ten talent uwierzyć…

 

 


 

W wierszu Agaty Budzyńskiej, przywołanym przez Ryszarda Montusiewicza - byłego pracownika KUL, następnie m.in. korespondenta Radia Watykańskiego i Polskiego Radia w Izraelu, a obecnie dyrektora TVP3 Lublin, powraca czarna dekada drugiej połowy lat osiemdziesiątych naznaczona tęsknotą za wolnością. W poszukiwaniu tej wolności przybywali wtedy na KUL młodzi ludzie z całej Polski...

 

 


Dziś biblioteki nie przyciągają tłumów, a dostępność literatury z każdej dziedziny i gatunku jest oczywista. Ale nie zawsze tak było. Na przeczytanie książki drugiego obiegu trzeba było czekać w kolejce, a wcześniej dotrzeć do osoby, która była szczęśliwym posiadaczem deficytowego dobra. Nic dziwnego, że zdarzały się przypadki zaczytania… O swoim opowie Marek Moczulski - absolwent historii, socjologii oraz stosunków międzynarodowych KUL, Prezes Zarządu Bakalland.

 

 


Jak wyglądał KUL w momencie rozpoczęcia studiów, jak w momencie ich ukończenia, a także o pewnym wyjątkowym spotkaniu na uniwersyteckim dziedzińcu opowie Tomasz Miszczuk - absolwent filozofii i prawa KUL, obecnie Prezes PKP Informatyka

 

 


 

Zetknięcie się z psychologią nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza dla studenta I roku. Tym bardziej, jeśli na starcie trzeba zmierzyć się z również niełatwą definicją słowa refleksja, o czym mówi Beata Górka - absolwentka psychologii KUL, w latach 2003-2011 Rzecznik Prasowy KUL, obecnie Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

 

 


 

Dlaczego włosy stawały mu  na głowie? – wspomina ks. prof. Jerzy Szymik, dogmatyk, poeta, absolwent i późniejszy profesor KUL. I wcale nie chodziło o braki w wiedzy studentów, lecz o… odpowiedzialność wykładowcy, którego słowa pozostają w młodych umysłach na długo. Nawet po latach byli już studenci pamiętają, którym profilem należy ustawić się do zdjęcia…

 

 


Dziś widok niewidomego studenta na KUL nikogo nie dziwi, ale nie zawsze tak było.. O tym, jak znalazła się na KUL mówi Joanna Witkowska - pierwsza niewidoma absolwentka KUL.

 

 


O swoim spotkaniu z ks. Karolem Wojtyłą opowiada s. prof. Zofia Zdybicka USJK, filozof, pedagog, wieloletni profesor KUL, laureatka prestiżowej Nagrody TOTUS.Wspomina, że ks. Wojtyła był nie tylko cenionym wykładowcą akademickim, ale również również pasterzem dla młodych ludzi, którzy spotkali Go na swojej drodze...

 

  


Był taki dzień, kiedy Duch Święty zawisł nad KUL-em - o tym jest przekonany Piotr Zieliński, twórca autorskiej Galerii Sztuki Wirydarz, który studiował polonistykę na KUL i był związany przez lata ze Sceną Plastyczną KUL. Zostaliśmy dotknięci palcem Boga i to się wtedy czuło.... 

 

 

   


 

Dziś Justyna Dobosz - absolwentka romanistyki i dziennikarstwa KUL - opowie jak sport stał się tematem jej prac naukowych i jakim wyzwaniem była dla promotora jej praca na temat historii boksu kobiecego w Polsce w kontekście meinstringu sportowego boksu zawodowego...

 

 


Życie studenckie ukształtowało nie  tylko moją karierę zawodową, ale przede wszystkim życie prywatne, bo w Kole Polonistów.... poznałem swoją żonę - opowiada Kamil Krupa, absolwent filologii polskiej KUL, dziennikarz TVP 3 Lublin. 

 

 

 

Bohaterem kolejnego odcinka jest ks. prof. Michał Heller - absolwent filozofii KUL, światowej sławy kosmolog i filozof, jeden z najwybitniejszych badaczy relacji między naukami przyrodniczymi a religią, ale także, o czym sam mówi być może po raz pierwszy, autor… tekstów kabaretowych…


 

 


Tak naprawdę z KUL-em połączyła mnie prof. Zyta Gilowska - wspomina Katarzyna Głowala - absolwentka ekonomii KUL, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki KUL-owi jestem tam, gdzie jestem i to też jest zasługa Pani Profesor.

 

 

 


O tym, jak przez kilka lat pracownikom Biblioteki KUL udawało się przechytrzyć władze PRL i jak do Biblioteki trafiały książki, które zdaniem ówczesnej władzy trafić do niej nie powinny opowiada Andrzej Paluchowski - absolwent polonistyki i wieloletni dyrektor Biblioteki KUL.

 

 

 


Zawdzięczam KUL-owi bardzo dużo i nazywam go moją Alma Mater. Pamiętam KUL, który liczył trzy tysiące studentów i była to uczelnia bardzo wspólnotowa, w znaczeniu, że wszyscy bardzo dobrze się znali. A dziś życzę Uniwersytetowi, aby rozwijał się nie tylko liczebnie, ale również w głąb. Aby był punktem odniesienia, który kieruje w stronę Prawdy, a nie wątpliwych ideologii – mówi kard. Kazimierz Nycz - doktor katechetyki KUL, arcybiskup metropolita warszawski.

 

 


Tym razem Andrzej Rożek - absolwent historii sztuki KUL, znany lubelski fotograf, opowiada o wehikule czasu, który podczas pracy na KUL potrafił przenieść go 80 lat wstecz...

 

 

 

 


Wydarzenia marca 1968 r. i rolę ówczesnego Rektora KUL Sługi Bożego ks. Wincentego Granata podczas nich wspomina Adam Biela - profesor psychologii, absolwent KUL, działacz "Solidarności", poseł III kadencji, senator V i VI kadencji.

 

 


Na KUL-u, co chyba nie powinno dziwić, można spotkać osoby zesłane przez niebiosa. Tak przynajmniej uważa Tomasz Rakowski - dr filozofii, absolwent KUL, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin odpowiedzialny za realizację polityki promocyjnej miasta, wieloletni dyrektor TVP Lublin.

 

 

 


Studia na KUL to chyba najpiękniejszy okres w moim życiu – wspomina Wojciech Żukowski, absolwent historii KUL, były wojewoda lubelski, poseł na Sejm VI kadencji, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski. I to nie tylko dlatego, że jak uważa, studentom wolno więcej, ale również dlatego, że Uniwersytet nawet  w PRL był cząstką wolnej Polski oraz nauczył go dokonywać dobrych wyborów.

 

 

 


 

To bardzo dziwne, ale KUL jest miejscem moich urodzin... oczywiście nie w wymiarze fizycznym, ale jako bardziej świadomego obywatela PRL. Tak wydarzenia marca 1968 r. w Lublinie opisuje Janusz Bazydło - absolwent historii KUL, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany m.in. ze środowiskiem "Więzi".

 

 

 


 

Ks. Roman Dzwonkowski SAC wspomina, że ekumenizm w praktyce, czyli wspólna modlitwa katolików i ewangelika, był możliwy na KUL jeszcze przed II Soborem Watykańskim. 

Ks. Roman Dzwonkowski SAC - profesor KUL, socjolog, członek PAN, specjalizuje się w badaniach nad Polonią na Kresach Wschodnich. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 


 

O tym, że można grać w kółko i krzyżyk przez 40 minut przekonuje wicemistrz KUL w tej grze Karol Madaj - absolwent teologii KUL, projektant gier planszowych, pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Jego gra "Kolejka" uzyskała tytuł Gry Roku 2012.

 

 


 

Jestem szczęśliwy, że w ciągu stuletniej działalności KUL dane mi było przez siedemdziesiąt lat dane mi było uczestniczyć w codziennym, niełatwym zwłaszcza w okresie PRL, życiu Uniwersytetu. W tym środowisku spotkałem wielu ludzi nie tylko mądrych, ale nie waham się powiedzieć ludzi świętych - mówi prof. Stefan Sawicki, literaturoznawca, norwidolog, wychowawca wielu pokoleń polonistów, odznaczony papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, za szczególne zaangażowanie na rzecz Kościoła.

 

 

 


 

Bohater tego odcinka cyklu miał spędzić na konferencji w Londynie siedem dni…. Za sprawą wprowadzenia stanu wojennego spędził siedem, ale miesięcy…  Ale jak sam mówi wszystkie jego wyjazdy zagraniczne kończą się większą lub mniejszą przygodą… 

 

prof. Bogusław Marek - anglista, profesor KUL. Całą energię i umiejętności poświęca integracji osób niepełnosprawnych. Specjalizuje się w nauczaniu niewidomych języka angielskiego, doświadczeniem dzielił się m.in. w Indiach, Nepalu i Japonii. Jego praca została doceniona przez Królową Elżbietę II, z rąk której odebrał Order Imperium Brytyjskiego.

 

 


 

Papieżowi się nie odmawia... O tym, że praca na KUL może rozpocząć się od spotkania z Janem Pawłem II w Rzymie opowiada prof. Alicja Grześkowiak - wieloletnia profesor KUL, marszałek Senatu IV kadencji, członkini Papieskiej Akademii Życia oraz Dama Zakonu Bożogrobców.

 

 

 


 

Do KUL zawsze wracam z wielką radością, bo tu dojrzewało moje człowieczeństwo, moje kapłaństwo.... mówi abp Mieczysław Mokrzycki - absolwent teologii KUL, arcybiskup metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, sekretarz dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

 

 

 


 

Ja, jako młoda studentka... o tym, że nie wystarczy fart, żeby zdać egzamin z filozofii opowiada Sara Ferreira - absolwentka filologii polskiej KUL, prowadzi bloga lifestylowego, który otrzymał tytuł Bloga 2015 roku.

 

 

 


 

Zwykle reżyser decyduje o ostatecznym kształcie spektaklu. Ale nie zawsze, bo czasem pieczołowicie obmyślony finał potrafi lec w gruzach…  Taka właśnie historia przydarzyła się prof. Leszkowi Mądzikowi, scenografowi i reżyserowi teatralnemu, malarzowi i fotografowi, profesowi sztuk plastycznych i twórcy Sceny Plastycznej KUL.

 

 

 

Dobro powraca, choć czasem po wielu latach…  Przekonuje nas o tym o. Celestyn Napiórkowski OFMConv - absolwent teologii i wieloletni profesor KUL; laureat nagrody René Laurentina „Pro Ancilla Domini” za rozwijanie mariologii w dialogu ekumenicznym.  

 

 


 

Życie studenckie nie zawsze jest usłane różami, czasem jedyną rzeczą, jaką widać w portfelu, jest dno.. O takim przypadku opowiada Ireneusz Krosny - absolwent teologii; aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. W 1989 r. założył Scenę Pantomimy KUL "Gnoma", którą prowadził przez trzy lata. Dziś, gdyby nie został mimem, byłby pewnie kucharzem-celebrytą, a jego książka "Makaron na sto sposobów" biłaby rekordy popularności...

 

 


 

 Każdy, kto studiował wie, że na niektórych egzaminach przydatna bywa nie tylko wiedza, ale i sposób. I właśnie taką sytuację w wykonaniu swojego kolegi wspomina prof. Przemysław Czarnek, absolwent prawa KUL, nauczyciel akademicki, od 2015 roku wojewoda lubelski.

 

 

 


 

KUL stworzył mnie - mówi dr Dariusz Cupiał, absolwent teologii KUL, pomysłodawca inicjatywy tato.net, która wspiera mężczyzn dążących do świadomego ojcostwa - nie jestem inżynierem, ale jestem po to, aby budować mosty...  Swoją historię z Uniwersytetem opisuje trzema ważnymi słowami: przygoda-mistrz-wizja.

 

 


Prawie pięćset km i kilka godzin jazdy pociągiem z Poznania do Lublina nie przeszkodziło Hannie Suchockiej w pracy na Wydziale Prawa KUL. Przeszkodą nie do pokonania okazała się dopiero polityka, która zakończyła przygodę Pani Premier z naszym Uniwersytetem. I choć przygoda była krótka to „to był dobry czas”

 


 

W pamięć mogą wryć się nie tylko ludzie, ale również miejsca. Miejsca niezwykłe, można by niemal powiedzieć magiczne. Dla Józefa Szopińskiego - absolwenta filologii polskiej, animatora kultury, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, takim miejscem jest dziedziniec: „KUL to niesamowita uczelnia, a jej dziedziniec to dla mnie raj”.

 

 

 


 

Tym razem zapraszamy na spotkanie z o. Wacławem Oszajcą SJ, absolwentem KUL, teologiem, publicystą i poetą, laureatem wielu nagród poetyckich, w którego pamięci wyraziście zapisał się ks. prof. Mieczysław Żywczyński.

 

 

 

 


 

Marcin Wroński - absolwent filologii polskiej KUL, polski pisarz, autor m.in. kryminałów retro o lubelskim komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim, w którego wspomnieniach pojawia się postać prof. Władysława Panasa.