Czy my Polacy jesteśmy szczęśliwi? - "KULminacja słów", odcinek 7

Zapewne każdy z nas w życiu nieraz doświadczył szczęścia, ale czym ono właściwie jest? Czego potrzebujemy, żeby czuć się szczęśliwym? Czy pieniądze są potrzebne do szczęścia, a może, wręcz przeciwnie, je utrudniają? Jak odróżnić szczęście od zadowolenia? Dlaczego psychologia zajmuje się dobrostanem, a nie szczęściem? Na te pytania w najnowszym odcinku KULminacji słów odpowiada psycholog, twórca cyberpsychologii pozytywnej dr Paweł Fortuna.

 

Smartfony i rodzice

„Jak korzystanie ze smartfonów przez rodziców wpływa na dzieci?" - to tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Umysł w sieci” o zagrożeniach w cyfrowym świecie z perspektywy psychologii uzależnień. Prelegentem będzie dr hab. Agata Błachnio prof. KUL z Katedry Emocji i Motywacji Instytutu Psychologii KUL. Wykład w sali 302 w Centrum Transferu Wiedzy rozpocznie się o godz 18.00. Będzie transmitowany także na kanale YouTube: https://tiny.pl/d96dn


Bez wątpienia, w dzisiejszych czasach świat jest zależny od nowych technologii. Korzystamy coraz więcej z telefonów czy tabletów. Dzieci i młodzi przynależą do pokolenia, które niemal od urodzenia ma kontakt z nowymi technologiami i nie znają życia bez internetu, komputerów czy telefonów komórkowych. Często słyszymy, że dzieci za dużo korzystają z telefonów, ale okazuje się, że nie bez znaczenie jest też to, jak rodzice korzystają z nowych technologii.

Dr hab. Agata Błachnio, prof. KUL przedstawi badania pokazujące jak korzystanie z telefonów w obecności dziecka wpływa na dziecko, na rodzica, ale też na relację między nimi, a ich wyniki zostaną wyjaśnione z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej.

Wykład w sali 302 w Centrum Transferu Wiedzy rozpocznie się we wtorek 23.04. o godz 18.00.

Zobacz zapowiedź wykładu na FB - kliknij tutaj

Wykład dostępny również online:

 

Żonkile pamięci od KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rektor, studenci i pracownicy uczelni rozdawali kwiaty, upamiętniające żydowskich powstańców z getta warszawskiego.

19 kwietnia to Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Dziś przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja o likwidacji getta, podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady Żydów.
W trwającej prawie miesiąc walce żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór m.in. oddziałom SS i Wehrmachtu. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943 roku.
Poległych powstańców z 1943 roku przypomina akcja „Żonkile” organizowana przez Muzeum POLIN. Wiąże się ona z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia, w rocznicę powstania, oddawał hołd poległym towarzyszom składając przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wiązankę żółtych kwiatów-żonkili.

1,5 roku temu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powołał Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela. Misją tej jednostki jest pogłębianie dialogu między katolikami a Żydami na płaszczyźnie nauki, edukacji oraz kultury.

 

Fotorelacja

Dr Maciej Parol: Matematyki nie ma co się bać, tylko trzeba ją zdać

- W społeczeństwie istnieje przekonanie, że matematyka jest trudna, ale to stereotypowe myślenie. Nie powinniśmy się bać matematyki – uważa dr Maciej Parol z Katedry Analizy Matematycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w najnowszym odcinku programu KULcast przekonuje, że matematyka to rozwiązywanie problemów, czyli umiejętność, która przydaje się w życiu.

Według eksperta kluczem do sprawnego nauczenia się matematyki jest systematyczność i konsekwencja. - W matematyce nie można pozostawiać dziur. Jeżeli uczeń się czegoś nie nauczy, to na pewno to „zaprocentuje”. Za rok, dwa, trzy lub dziesięć, ale zawsze to nastąpi, ponieważ w matematyce jedno wynika z drugiego – tłumaczy dr Maciej Parol, który od wielu lat udziela także korepetycji.

Jego zdaniem matematyki nie należy się bać. - Często jest tak, że już samo uczucie strachu potęguje lęk przed strachem. Myślę, że sposobem na jego pozbycie się, może być potraktowanie matematyki jako konieczności którą – szczególnie w szkole – trzeba przejść. Tu się nie ma co bać, tylko zrobić tak, żeby ją zdać – stwierdza dr Parol. I przypomina, że matematyka, a w szczególności arytmetyka jest w naszym życiu niezbędna. - Poza tym, matematyka to rozwiązywanie problemów, a ta umiejętność przydaje się w życiu – przekonuje gość programu KULcast.

W najnowszym odcinku usłyszymy także, co wspólnego z matematyką ma muzyka i czy – zdaniem naszego gościa - matematyka powinna zniknąć jako obowiązkowy przedmiot z egzaminu dojrzałości.

---

KULcast to rozmowy, debaty, opinie i komentarze o tym, co ważne, potrzebne i ciekawe nie tylko dla społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. KULcast to ciekawi goście, niebanalne pytania i nieoczywiste odpowiedzi.

KULcast to podcast, w którym chcemy opowiadać o otaczającej nas rzeczywistości za pośrednictwem dźwięku i obrazu. Zapraszamy też wszystkich studentów KUL, którzy chcą wspólnie z nami przeżyć multimedialną przygodę, której celem jest tłumaczenie zawiłości i problemów współczesnego świata.

 

Słuchaj KULcast na Spotify.

 


O problemie informatyzacji prawa na LubLaw Day 2024

Przedstawiciele lubelskiego środowiska prawniczego spotkali się podczas LubLaw Day 2024. Tematem tegorocznej konferencji były najnowsze technologie wykorzystywane w prawie. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy wręczono Nagrodę im. Prof. Andrzeja Wąska.

LubLaw Day to inicjatywa Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Ma formę cyklicznych spotkań, podczas których lubelskie środowisko prawnicze (akademickie i zawodowe) ma możliwość rozważać bieżące problemy prawne i prawnicze. LubLaw Day pełni funkcję swoistej platformy współpracy, jest przestrzenią do spotkania i dyskusji na wspólne tematy.

Konferencja LubLaw Day 2024 skupiła się na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem nowych technologii w stosowaniu i nauczania prawa, z szczególnym naciskiem na kwestię posługiwania się sztuczną inteligencją w prawie. W wydarzeniu wzięli udział zarówno teoretycy, jak i praktycy prawa, którzy zyskali okazję do podzielenia się przemyśleniami na dany temat oraz do wymienienia się swoimi doświadczeniami z sal wykładowych czy sądowych.

Jest to dla nas niezwykle cenne, że przedstawiciele wszystkich lubelskich korporacji, a także zawodów prawniczych zdecydowali się na udział w tym przedsięwzięciu. To tylko pokazuje, że problem informatyzacji prawa zyskuje na wadze – mówił dr hab. Michał Domagała, prodziekan ds. kształcenia WPPKiA KUL.

Uczestnicy dyskutowali m.in. o granicach ochrony prawnoautorskiej wytworów generowanych przy użyciu sztucznej inteligencji, automatyzacji procesu decyzyjnego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także o tym, czy sztuczna inteligencja może wspierać proces podejmowania decyzji i zmniejszać wpływ szumu na pracę orzeczniczą. Głos zabrał również sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Jarosław Kowalski, który przybliżył zebranym sprawę podwójnego zabójstwa na LSM, o której głośno było przed laty w całej Polsce.

Wydarzeniem towarzyszącym LubLaw Day była uroczystość wręczenia Nagrody im. Profesora Andrzeja Wąska – wybitnego prawnika, profesora nauk prawnych związanego z KUL i UMCS, specjalisty w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego. Nagroda ma na celu uhonorowanie prawnika (nauczyciela akademickiego lub prawnika wykonującego zawód prawniczy), który wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem w edukację studentów lub aplikantów zawodów prawniczych. Może być przyznana osobie, która chętnie dzieli się swoją wiedzą i jej praktycznym zastosowaniem, jest rzetelna, cierpliwa, otwarta, tolerancyjna i sprawiedliwa, prezentując tym samym postawę i wartości bliskie Patronowi nagrody.

Pierwszym laureatem tej prestiżowej nagrody został Piotr Jakubiec, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie. – Nie miałam wcześniej okazji poznać pana sędziego, ale jako członek kapituły zapoznałam się zarówno ze zgłoszeniem, jak i wszystkimi przesłanymi dokumentami i zidentyfikowałam tam te cechy, które rzeczywiście miał profesor Wąsek. Przeczytałam o skromności, o poczuciu humoru, o tym, że jest pan świetnym dydaktykiem i słucha innych – mówiła podczas wręczania nagrody dr hab. Małgorzata Wąsek-Wiaderek, prof. KUL.

W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy: „Pan sędzia Piotr Jakubiec [...] jest to prawnik i sędzia wybitny. Kandydat jest znakomitym cywilistą, specjalistą przede wszystkim od prawa medycznego, wziętym wykładowcą na szkoleniach dla aplikantów sędziowskich, adwokackich, radcowskich, sędziów, adwokatów i radców prawnych na terenie całego kraju. Jest także koordynatorem i patronem praktyk aplikantów sędziowskich i opiekunem studentów praktykantów. Prowadzi zajęcia szkoleniowe dla sędziów, referendarzy, asystentów sędziów, aplikantów sędziowskich oraz prokuratorów na zlecenie wielu jednostek i sądów z całego kraju. [...] Jest to charyzmatyczny wykładowca oraz patron. To, co czyni go nieprzeciętnym nauczycielem prawa, to przede wszystkim pasja nauczania”.

Sam laureat w swoim przemówieniu nie krył wzruszenia: – To pierwszy raz, gdy ktoś docenił coś, czego docenienia się nie spodziewałem – mojej pasji życiowej, która daje mi wyjątkową możliwość realizacji, nieustanną przyjemność i jest nagrodą samą w sobie. Największym wzruszeniem i zaszczytem dla mnie jest to, że jestem uczniem pana profesora Andrzeja Wąska i pamiętam te wartości, które pan profesor przekazywał najmłodszym.

Sędzia Jakubiec wspomniał w swoich podziękowaniach także o KUL: – Moje pierwsze kroki w kontaktach ze studentami zawdzięczam Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. To były pierwsze zajęcia na tej wspaniałej uczelni, które mogłem prowadzić, i były to spotkania wspaniałe.


LubLaw Day 2024 zakończy się pokazem filmu „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca), thrillera inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. XX wieku, który opowiada o śledztwie prowadzonym w sprawie seryjnego mordercy zwanego „wampirem z Zagłębia”. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem przedstawicieli trzech prawniczych zawodów – prokuratora (Joanna Sadurska), adwokata (Krzysztof Oleszczuk) oraz sędziego (Jarosław Kowalski).

Razem do mety z KUL. W sporcie i nauce

Ruszył nowy sezon żużlowy. Już 12 kwietnia na torze można było zobaczyć także logo KUL, z którym jeździ Mateusz Cierniak, dwukrotny mistrz SGP2. Sportowiec jest jednym z najzdolniejszych żużlowców młodego pokolenia, nadzieją reprezentacji Polski, w której regularnie występuje od 2019 roku. Od października 2023 roku Cierniak studiuje na KUL.

KUL słynie w Lublinie m.in. z tego, że ma najlepsze obiekty sportowe, które umieszczone są na kampusie Poczekajka. Nowoczesna baza sportowa, największa hala, imponujące korty tenisowe – a wszystko to dostępne przez cały rok.

Uniwersytet od samego początku wspierał inicjatywy sportowe. W końcu to na KUL ma swoje źródła akademicka sportowa tradycja Lublina. Ponad 100 lat temu, jesienią 1921 roku z inicjatywy studenta Tadeusza Jaworowskiego na ówczesnym Uniwersytecie Lubelskim podjęte zostały prace organizacyjne nad utworzeniem Akademickiego Związku Sportowego. Na zebraniu założycielskim w dniu 22 stycznia 1922 roku powołano do życia Akademickie Koło Sportowe, przekształcone później w Akademicki Związek Sportowy.

Władze uczelni aktywnie wspierają młodych sportowców z Lublina i regionu. W styczniu 2023 roku KUL podpisał porozumienie o współpracy z dwoma lubelskimi klubami – Klubem Sportowym Lublinianka Junior oraz Lublinianka Basketball, reprezentowanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Koszykówki Lublinianka.

Uniwersytet podjął również współpracę z Mateuszem Cierniakiem, jednym z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych żużlowców młodego pokolenia. Od zeszłego roku do sportowych obowiązków Mateusza dołączyły także studenckie, kiedy rozpoczął studia na KUL na kierunku stosunki międzynarodowe. Jego tutorem i bezpośrednim opiekunem czuwającym nad przebiegiem kształcenia został wykładowca akademicki dr Wojciech Wciseł.

KUL jest świadom zobowiązań i obciążeń sportowców, w szczególności mistrzów, którzy muszą skupiać się przede wszystkim na treningach i zawodach. W związku z tym uniwersytet opracował specjalny tryb organizacji kształcenia, coś na wzór dobrze znanego studentom tzw. IOS-u, czyli Indywidualnej Organizacji Studiów. Władze uczelni zastrzegają, że nie chodzi o to, aby stosować wobec studentów sportowców taryfę ulgową w zaliczeniach, ale o to, by otrzymali odpowiednie wsparcie organizacyjne. Dlatego też utworzono grupę tutorów, którzy będą wspierać w planowaniu zajęć i terminów zaliczeń studentów takich, jak m.in. Mateusz Cierniak.

To pierwsza sesja w życiu żużlowca. Przed nim jeszcze tylko jeden egzamin i kolejna sesja, tym razem w semestrze letnim. – Musimy od siebie wymagać, jeśli oczywiście mamy ku temu warunki. Mateusz jest zawodowym sportowcem, świadomym tego, że bez pracy i zaangażowania nie osiągnie celu, nie będzie na mecie liderem – podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Mamy wielu studentów, którzy łączą aktywności na innych polach ze studiami. Jestem pełen uznania i wspieram – dodaje ks. prof. Kalinowski.


W najbliższy piątek (19 kwietnia) o godz. 20.30 wszyscy będziemy kibicowali Mateuszowi Cierniakowi podczas meczu w Lublinie. Drużyna KUL będzie z nim!

Czy konflikt w Ziemi Świętej kiedyś się skończy? - "KULminacja słów", odcinek 6

Po ataku Iranu na Izrael wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy konflikt w Ziemi Świętej kiedyś się skończy? Wiele już było zapowiedzi pokoju, wiele było o nim rozmów. I nadal nic. A może tego konfliktu nie da się zakończyć. Co jest potrzebne by w końcu wojna ustała? Czy ktokolwiek jest w stanie zrobić krok wstecz by pójść ostatecznie do przodu. Wspólnie ze znawcą tematyki bliskowschodniej prof. Maciejem Munnichem staramy się dać odpowiedź- jakąkolwiek odpowiedź.

 

Zagrają dla Jana Pawła II

Już w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia 2024, zapraszamy na koncert Scholi i Orkiestry Duszpasterstwa Akademickiego KUL zatytułowany „Sanctus mundi – święty świata”. Wydarzenie jest poświęcone św. Janowi Pawłowi II.
- 27 kwietnia obchodzić będziemy 10-tą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, który jest nierozerwalnie związany z naszym uniwersytetem. Niedzielny koncert, który wpisuje się w obchody tej rocznicy będzie mieć niezwykłą formę. To swoiste oratorium, z tekstami papieża-poety – mówi wicerzecznik KUL Monika Stojowska.
Jan Paweł II jest nierozerwalnie związany z KUL. Karol Wojtyła - najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał - kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował tu przez prawie ćwierć wieku – od 1954 roku do konklawe w 1978 roku, gdy został głową Kościoła Katolickiego. Miał na KUL-u grono oddanych przyjaciół i uczniów, którzy w czasie wspólnych wakacyjnych wypraw nazywali go Wujkiem.
- Wciąż czerpiemy od Jana Pawła II, który jako człowiek był geniuszem ze względu na jego nauczanie obejmujące całość życia ludzkiego. Nasza uczelnia bardzo mocno czuje tę misję, aby opowiedzieć ludziom w Polsce i na świecie o nim – mówi Monika Stojowska.
Wstęp na koncert „Sanctus mundi, czyli święty świata” w kościele akademickim KUL jest wolny. Rozpocznie się w niedzielę o godz. 13.30.

Już dziś LubLaw Day

Nowe technologie w stosowaniu i nauczaniu prawa to temat tegorocznej konferencji LubLaw Day, na którą 19 kwietnia 2024 zaprasza Wydział Prawa, Prawa Kanoniczego i Administracji KUL. Tegorocznej edycji LubLaw Day towarzyszyć będzie po raz pierwszy wręczenie Nagrody im. Profesora Andrzeja Wąska. Nagroda ma na celu uhonorowanie prawnika wyróżniającego się szczególnym zaangażowaniem w edukację studentów lub aplikantów zawodów prawniczych.

 

 

Konferencja LubLaw Day łączy od kilku lat dwa lubelskie prawnicze światy – akademicki i praktyczny. Jest okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na najbardziej aktualne zagadnienia związane z prawem. W tym roku będzie to temat nowych technologii w stosowaniu i nauczaniu prawa, przede wszystkim związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Będzie można m.in. dowiedzieć się czy wytwory sztucznej inteligencji podlegają ochronie prawnoautorskiej, a także jakie mogą być zastosowania AI w pracy sądów. Obok przedstawicieli świata akademickiego głos zabierze również praktyk, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Jarosław Kowalski, który zaprezentuje głośną przed laty sprawę podwójnego zabójstwa na LSM.

Podczas LubLaw Day po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Profesora Andrzeja Wąska – związanego z KUL i UMCS wybitnego prawnika, specjalizującego się w prawie karnym materialnym i procesowym. Nagroda ma na celu uhonorowanie prawnika wyróżniającego się szczególnym zaangażowaniem w edukację studentów lub aplikantów zawodów prawniczych. Może być przyznana osobie, która chętnie dzieli się swoją wiedzą i jej praktycznym zastosowaniem, jest rzetelna, cierpliwa, otwarta, tolerancyjna i sprawiedliwa, prezentując tym samym postawę i wartości bliskie Patronowi nagrody.

Konferencję zakończy pokaz filmu kryminalnego "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy prezentującego fikcyjną wersję autentycznego śledztwa w sprawie „wampira z Zagłębia”, seryjnego mordercy poszukiwanego na początku lat 70. ubiegłego wieku, po której odbędzie się dyskusja z udziałem przedstawicieli trzech prawniczych zawodów – prokuratora (Joanna Sadurska), adwokata (Krzysztof Oleszczuk) oraz sędziego (Jarosław Kowalski).

Więcej informacji o konferencji:  https://lublawday.pl/

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00 w sali CI-300 Collegium Iuridicum (ul. Spokojna 2).

Rektor KUL: sprzeciw wobec ataków na Izrael; potrzebny dialog

Stanowczo sprzeciwiamy się atakom miltarnym na Izrael. Jedynym rozwiązaniem dla Bliskiego Wschodu są rozmowy prowadzące do trwałego pokoju - podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

Rektor KUL, który jest założycielem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. A. J. Heschela, zaznaczył, że działania militarne, prowadzone przez Iran w stosunku do Izraela, są niezwykle niebezpieczne, zważywszy na i tak skomplikowaną sytuację w regionie, w tym w Strefie Gazy.

 

"Izrael ma prawo do bezpieczeństwa i ochrony swojego terytorium oraz obywateli. Społeczność międzynarodowa powinna podjąć wszelkie środki w celu deeskalacji napięcia, bo sytuacja staje się niezwykle groźna i wpływa na światową geopolitykę, szczególnie w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział ks. prof. Kalinowski.

 

Przypomniał również, że papież Franciszek wzywa do pokoju i rozwiązywania konfliktów międzypaństwowych za pomocą dialogu. "Także Jan Paweł II apelował tak przejmująco: "nigdy więcej wojny!". Módlmy się tej niedzieli o pokój na świecie, szczególnie w Izraelu, całej Ziemi Świętej i w Ukrainie" - dodał rektor KUL.

 

Media poinformowały, że prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oświadczył, że USA pomogły Izraelowi zestrzelić prawie wszystkie drony i rakiety.

„Poczekajka” doczekała się magnolii

Za kilka lat wyrośnie kolejna „atrakcja”akademickiego Lublina. Na kampusie „Poczekajka” młode magnolie posadził rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Jedno drzewko będzie mieć białe kwiaty, drugie – biało-różowe.

Magnolie, królowe ogrodów, podobnie jak te rosnące od 40 lat na dziedzińcu przy Gmachu Głównym, będą przyciągać swoim urokiem studentów i mieszkańców miasta. Dziś rozpoczęła się ich historia.

Pomysł wyszedł od prof. Agnieszki Wolińskiej z Wydziału Medycznego. Logistycznie wsparła ją jej absolwentka Katarzyna Kagan. Potrzebna była zgoda rektora, który na moją propozycję odpowiedział z entuzjazmem „oczywiście, że sadzimy” - mówi Monika Stojowska, wicerzecznik KUL. - Szczególnie dziękujemy pani prorektor prof. Ewie Trzaskowskiej, która jako ekspert wskazała odpowiednie miejsce do sadzenia magnolii oraz z kierownictwem sekcji zieleni KUL przygotowała najlepsze warunki do wzrastania drzewek - dodaje Stojowska.

Poczekajka to dobre miejsce dla roślin. Przy Domku Ogrodnika rośnie Liriodendron, czyli tulipanowiec. Kwitnie pod koniec czerwca na początku lipca, jego kwiaty w kolorze seledynowo-białym z pomarańczową wstęgą u podstawy płatków, są podobne wielkością i kształtem do tulipana. Między halą sportową a wydziałem chemii – rośnie wczesna, biało kwitnąca magnolia japońska (Magnolia kobus).

Pierwsze magnolie w 1983 roku na dziedzińcu przy Gmachu Głównym KUL posadził uczelniany ogrodnik mgr inż. Stanisław Smutek (ogrodnik w latach 1978-2018).

Konkurs na mural

Zapraszamy wszystkich studentów KUL do udziału w konkursie na projekt muralu „KUL WCZORAJ I DZIŚ”.

 

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu muralu bezpośrednio nawiązującego do historii i teraźniejszości Katolickiego Uniwersytetem Lubelskiego Jana Pawła II, a także do wielkiego profesora uczelni – kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

 

Termin nadsyłania prac - 26 kwietnia 2024.

Dla zwycięzców przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody (szczegóły w regulaminie)!

 

REGULAMIN

 

ZAŁĄCZNIKI

Studenci KUL w "Kwadransie akademickim"

W miniony czwartek 11 kwietnia 2024 miał premierę kolejny odcinek Kwadransa akademickiego w TVP3 Lublin. W tym odcinku studenci KUL - Julia Sroczyk, Tomasz Szmagliński i Jakub Powałka przedstawiali ostatnie wydarzenia, które miały miejsca na naszej uczelni i które, zdaniem naszych studentów dziennikarzy, zasługują na wyróżnienie.

Zachęcamy do obejrzenia tego odcinka (link kliknij tutaj) a także do oglądania kolejnych, w każdy czwartek o godz. 17.55. Zapraszamy!

„Kwadrans akademicki” to cotygodniowy magazyn przedstawiający działalność akademicką uczelni i szkół wyższych w Lublinie. Program realizowany jest przez studentów i uczelnie Lublina we współpracy z TVP3 Lublin.

Oferta stypendialna Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)

Dział Współpracy z Zagranicą KUL zaprasza  do zapoznania się z ofertą stypendialną trwających naborów NAWA. Oferta dotyczy goszczenia przez polskie instytucje szkolnictwa wyższego naukowców, doktorantów i studentów w roku akademickim 2024/2025.
Program Zawacka NAWA - oferuje stypendia na goszczenie przez polskie uniwersytety naukowców, doktorantów i studentów z takich krajów jak Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Francja, Grecja, Japonia, Jemen, Kazachstan, Macedonia Płn., Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Niemcy, Palestyna, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry, Wietnam. Szczegóły naboru znajdują się pod linkiem: ZAWACKA-PL
Ogłoszenie o naborze w jęz. ang. do przesłania zainteresowanym zagranicznym jednostkom: ZAWACKA-EN
 
Program im. Ulama - oferuje stypendia na goszczenie przez polskie uniwersytety wyróżniających się zagranicznych naukowców (w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą), którzy posiadają co najmniej stopień naukowy doktora oraz włączą się w aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i działalność dydaktyczną prowadzoną przez ośrodek goszczący. Szczegóły naboru znajdują się pod linkiem: ULAM-PL
Ogłoszenie o naborze w jęz. ang. do przesłania zainteresowanym zagranicznym jednostkom: ULAM-EN
 
W przypadku pytań zapraszamy pracowników do kontaktu z Działem Współpracy z Zagranicą KUL lub biurem NAWA.

Laureaci nagród Feniks

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich ogłosiło listę publikacji wyróżnionych w tegorocznej edycji nagród Feniks. Wśród nagrodzonych prac znalazły się m.in. dzieła wydane przez Wydawnictwo KUL oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Tegoroczni laureaci nagród Feniks zostali ogłoszeni podczas uroczystego otwarcia XXIX Targów Wydawców Katolickich w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Gala wręczenia nagród odbędzie się 13 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Feniksy przyznawane są przez Stowarzyszenia Wydawców Katolickich nieprzerwanie od 1999 roku.  Nagroda ma na celu promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie.

W tym roku Kapituła Nagrody doceniła także publikacje pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II czy osób związanych z naszą uczelnią. Ponadto wśród wyróżnionych wydawnictw znalazły się Wydawnictwo KUL i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Jedną z dwóch nagród Feniks w kategorii „Duchowość/Świadectwo” otrzymała książka „Wielka księga życia duchowego” autorstwa ks. prof. dr. hab. Marka Chmielewskiego. W kategorii „Tłumacz” nagrodzono „Teksty z Ugarit. Tłumaczenie i komentarz” (t. 1-3) pod red. naukową dr. hab. Macieja Münnicha, prof. KUL. Z kolei wśród nagrodzonych prac w kategorii „Edytorstwo – Album” znalazła się publikacja „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”, której współautorem jest dr hab. Edward Gigilewicz.

Ponadto dwa wyróżnienia w kategorii „Historia” otrzymały książka autorstwa dr. hab. Piotra Kochanka „Hyperborejczycy w historii historiografii Europy Północno-Zachodniej i Skandynawii między końcem XVI a początkiem XX wieku” wydana przez Wydawnictwo KUL, a także praca dr. Bartosza Nieściora „Odpowiedzialność dyscyplinarna urzędników skarbowych w międzywojennej Polsce”, która ukazała się nakładem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie swk.pl.

Kwitną pięknie, ale krótko - niezwykłe rośliny KUL

Kwitną pięknie, ale krótko - niezwykłe rośliny KUL.

Choćby magnolie, królowe ogrodów, które od 40 lat rosną na dziedzińcu przy Gmachu Głównym. Sadził je uczelniany ogrodnik mgr inż. Stanisław Smutek (ogrodnik w latach 1978-2018). Magnoliowa historia będzie miała kontynuację. W najbliższy wtorek na kampusie „Poczekajka” młode magnolie posadzi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

- Magnolia kwitnie pięknie, ale krótko. Jeśli temperatura przekroczy 20 st. Celsjusza po 4-5 dniach już przekwita – mówi inżynier Stanisław Smutek, który w 1983 roku posadził pierwszą magnolię na dziedzińcu uczelni, przy Gmachu Głównym. Dlaczego tu? - Trwała przebudowa dziedzińca. Powstał pomnik i nowy układ dróg i wówczas  profesor Jarnuszkiewicz zasugerował, aby pomnik stał na tle zielni. I tak się stało.
Dwa cyprysiki, teraz niezwykle  okazałe  a wówczas małe ukorzenione sadzonki, ogrodnik dostał od żony, która pracowała w ogrodzie botanicznymi gdzie prowadziła dział szkółkarski; a pierwszą magnolię kupił w Końskowoli. - To były bardzo rzadkie rośliny i wówczas nie było takiego wyboru jak teraz. Nawet sprzedający ją, doskonały szkółkarz p. Lucjan Kurowski, nie wiedział dokładnie jaka to była odmiana – śmieje się. To prawdopodobnie odmiana 'Alexandrina', biała z  odcieniem różowym u nasady.
Druga magnolia - różowa- to dar dla prorektora Andrzeja Budzisza od rektora SGGW, który przyjechał na inaugurację roku akademickiego. - To był chyba 2004 rok. Rektor poprosił mnie, żebym ją posadził. Także  trafiła na dziedziniec, który jest idealnym miejscem , bo młode magnolie potrzebują spokojnego, osłoniętego i cichego miejsca. A potem mogą rosnąć przez 50 lat i więcej - mówi.
Szybko też pod drzewkami pojawili się studenci i okoliczni mieszkańcy zachwyceni ich urokiem.
A niewiele brakowało, by magnolie zostały zniszczone. - W 2011 roku, na tydzień przed inauguracją roku akademickiego, spadł ciężki, mokry śnieg, a że magnolia miały jeszcze liście, to połamał mnóstwo gałęzi. Na szczęście, po podcięciu, odbiły i nadal są piękne – wspomina
Inż. Smutek.
Ale KUL to nie tylko magnolie. Uczelnia może się pochwalić także okazałymi dębami. Z nimi także wiąże się pewna historia. Otóż – jak wspomina inż. Smutek - w 2006 roku zostały zaatakowane przez szkodnika, który w jeden majowy weekend ogołocił je z liści, ale już w czerwcu drzewo wypuściło nowe liście.
Także na Poczekajce przy Domku Ogrodnika rośnie Liriodendron, czyli tulipanowiec. - Kwitnie pod koniec czerwca na początku lipca, jego kwiaty w kolorze seledynowo-białym  z pomarańczową wstęgą u podstawy płatków, są  podobne  wielkością i kształtem do tulipana – mówi inż. Smutek, który także tymi roślinami zajmował się podczas swojej wieloletniej pracy. - KUL to dobre, przyjazne  miejsce nie tylko dla studentów, ale także dla flory – śmieje się.
Na Poczekajce – między halą sportową a wydziałem chemii – rośnie wczesna, biało kwitnąca  magnolia japońska ( Magnolia kobus ). Teraz pojawią się kolejne dwie magnolie. One również będą miały swoją historię…