Planujesz odpowiedź na ofertę stażową? A może już bierzesz udział w jakimś programie stażowym? Bez względu na to, na jakim etapie jesteś – pamiętaj, że zakończenie stażu może być początkiem czegoś nowego. Od Ciebie zależy, jaki wykonasz kolejny krok.

 

 

Staż to okazja, żeby bliżej poznać rynek, biznes i branżę, a także wykorzystać w praktyce wiedzę wyniesioną z uczelni. To też szansa, żeby zweryfikować swoje wyobrażenia o zawodzie i odpowiednio wcześniej przekonać się, czy właśnie taką ścieżką chcemy podążyć. Warto efektywnie spędzić ten czas i zaangażować się w zadania. Ale… ważne jest też to, co nas czeka po tygodniach czy miesiącach w firmie. Dobrze jest wykorzystać zdobyte doświadczenia i utrzymać energię. Jak? Oto przykładowe możliwości:

 

Dalsza współpraca z firmą, w której odbywałeś staż

Warto już podczas rekrutacji dowiedzieć się, jakie ma plany firma organizująca staż. Czy chodzi o przygotowanie kandydatów do pracy na samodzielnych stanowiskach? Czy dalszym etapem będzie jakiś inny program rozwojowy? Czy firma powiększa swe szeregi, rozrasta się i będzie tworzyć kolejne miejsca pracy? Czy będziemy mogli nadal współpracować? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej nam będzie dokonać wyboru pracodawcy, u którego będziemy chcieli odbyć staż.

 

Aplikacja do innego pracodawcy

Scenariusze mogą być różne – może się okazać, że po stażu nie otrzymamy zaproszenia do dalszej współpracy. Być może aktualnie firma nie planuje zatrudniać na etat, a może to my nie będziemy na tyle zadowoleni ze stażu, by chcieć pozostać na dłużej. Bez względu na nasze wrażenia z programu stażowego, warto wykorzystać wszystko to, czego się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Należy wyciągnąć wnioski i zdecydować, co dalej. Staż to okazja, żeby bliżej poznać branżę i wybraną specjalizację. Może się okazać, że „nie czujemy” specyfiki pracy i zakresu obowiązków, nie odnajdujemy się w konkretnym obszarze, na określonym stanowisku. I chcemy robić coś innego, spróbować swoich sił w innej firmie, w pokrewnej branży itd. To dobry moment, by podjąć kolejne wyzwania.

 

Poszukiwanie pracy

Doświadczenia stażowe warto też wykorzystać do poszukiwania swojej pierwszej pracy. Ważne, aby w CV napisać o swoich celach zawodowych i konkretnie opisać, co robiliśmy w ramach programu stażowego – jakie zadania realizowaliśmy, co należało do naszych obowiązków, jakie kompetencje rozwijaliśmy, jakie kwalifikacje uzyskaliśmy, jak długo trwał staż, jakie przyniósł efekty itp.

 

Rozwijanie mocnych stron

Udział w stażu pozwala nam lepiej poznać samych siebie, sprawdzić się w nowych sytuacjach zawodowych, podjąć się nowych wyzwań, zobaczyć, jak radzimy sobie z trudnościami i przeszkodami,  poobserwować swoje zachowania i reakcje. Po stażu jesteśmy bogatsi w wiedzę o nas samych, dzięki czemu możemy dalej się rozwijać. Staż może obfitować w pozytywne odkrycia, np. na temat naszych predyspozycji, talentów, zdolności. Warto więc o nie później zadbać.

 

Poprawa słabych stron

Realizując konkretne zadania i uczestnicząc w życiu firmy możemy zauważyć, nad jakimi lukami i brakami powinniśmy jeszcze popracować. Takiej wiedzy moglibyśmy nie zdobyć w trakcie zajęć uczelnianych. To właśnie aktywność zawodowa i zmierzenie się z rzeczywistością pozwalają dostrzec to, co najważniejsze i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

Wykorzystanie kompetencji zawodowych

Wszystko to, czego się nauczymy w trakcie stażu, warto wziąć ze sobą na uczelnię i wykorzystać podczas zajęć, projektów oraz rozmaitych aktywności studenckich i pozauczelnianych. Przestrzeń firmowa jest doskonałym miejscem do rozwijania takich kompetencji, jak zarządzanie sobą w czasie, praca zespołowa, komunikatywność, systematyczność, asertywność i wiele innych. Warto o nie dbać, ponieważ przydają się w wielu sferach – na uczelni, podczas kolejnych praktyk i programów stażowych, czy wreszcie – w przyszłej pracy zawodowej. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na aktywność uczelnianą i pozauczelnianą. Przygotowując CV i odpowiadając na ogłoszenia, dobrze jest wyeksponować umiejętności, które zdobyliśmy w trakcie studiów.

 

Źródło

 

-------

 

Dobrym sposobem na rozwój kompetencji i zdobycie praktycznych umiejętności jest uczelniany program Ambasador Biura Karier KUL. Rekrutacja do programu trwa jeszcze tylko kilka dni.

 

 

 

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017, godz. 08:20 - Marta Szymańska-Jarosz