Aktualności

Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate - pięćdziesiąt lat po (1965-2015)

 

W dniu 27 października 2015 r. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate - pięćdziesiąt lat po (1965-2015)". Obrady toczyć się będą w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031, od godz. 9.00.

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku mija 50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate, w związku z tym Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Miasto Lublin organizują Międzynarodową Konferencję Naukową Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” – pięćdziesiąt lat po (1965-2015).


Konferencja odbędzie się 27 października 2015 r. w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031.
    
Gośćmi konferencji będą m.in. Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni, który opowie o dialogu żydowsko-chrześcijańskim, prof. Magdalena Teter z USA, która przedstawi wykład „Żyd teologiczny i Żyd rzeczywisty w historii stosunków katolicko-żydowskich”, słowo wprowadzające w spotkanie wygłosi bp Mieczysław Cisło – Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. W dyskusjach panelowych wezmą udział specjaliści w dziedzinie relacji chrześcijańsko-żydowskich, m.in. prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Jan Grosfeld, Rabin Michael Schudrich, Grzegorz Linkowski.

Konferencja stanowić będzie światowe forum wymiany wiedzy oraz wzajemnych doświadczeń na płaszczyźnie relacji polsko-żydowskich. Skierowana jest ona do całej społeczności akademickiej oraz do wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, w szczególności ludzi młodych, z myślą o których przygotowane zostały konspekty na lekcje religii na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego pod patronatem Muzeum w Auschwitz-Birkenau i Instytutu Pamięci Narodowej.
    
Ważnym elementem spotkania będzie nabożeństwo „Opłakiwania Żydów”, które nawiązuje  do inicjatywy metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. Pierwsze modlitewne spotkanie w intencji ofiar Holocaustu na Lubelszczyźnie odbyło się 24 maja 2001 r. w Piaskach. Kolejne w miejscowościach, w których istniały duże społeczności żydowskie: w Izbicy, Tarnogórze, Kazimierzu Dolnym, Trawnikach i Łęcznej. Tym razem, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego, chcemy spotkać się w Lublinie, przy ul. Podwale 15 (27 października 2015, godz. 18.00) w miejscu, gdzie dawniej tętniła życiem dzielnica żydowska, a teraz nieustannie świeci „Latarnia Pamięci”, przypominająca o przeszłości Lublina. W nabożeństwie uczestniczyć będą Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni oraz  Rabin Michael Schudrich. Po nim odbędzie się krótkie Oratorium przygotowane przez Bramę Grodzką Teatr NN.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Konferencja jest współfinansowana przez Miasto Lublin.

Organizatorzy konferencji: Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Katedra Etyki KUL, Katedra Socjologii Grup Etnicznych i Społeczeństwa Obywatelskiego KUL, Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Miasto Lublin.

    
Informacji udziela Towarzystwo Przyjaciół KUL
tel. 662 487 212
e-mail: tpkulbiuro@gmail.com