Jak wygląda praca w interwencji kryzysowej?

 

29 maja na spotkanie sekcji psychologii rozwojowej została zaproszona mgr Angelika Jędrzejowska, która zgodziła się opowiedzieć nam o pracy w interwencji kryzysowej. Dowiedzieliśmy się na czym polega taka praca, z jakim ryzykiem się wiąże oraz jacy ludzie najczęściej potrzebują pomocy interwenta i na jakiej zasadzie działa pomaganie im. Dodatkowo mogliśmy również posłuchać o pracy w interwencyjnym telefonie zaufania a dodatkowym atutem spotkania była możliwość przyjrzenia się z bliska procedurze zakładania tzw. niebieskiej karty.

__________________________________________________________

 

"Psycholog na rynku pracy" - warsztaty

 

24 maja na spotkaniu sekcji psychologii rozwojowej odbyły się warsztaty z Panią Dorotą Maj pt. "Psycholog na rynku pracy" na których dowiedzieliśmy się w jakich obszarach zatrudnienia jest największe zapotrzebowanie na młodych psychologów oraz jak i gdzie szukać ofert pracy, aby nasze poszukiwania przyniosły pożądany efekt. Dodatkowo Pani Dorota opowiedziała nam o zadaniach Biura Karier i jego historii oraz o firmach z nim współpracujących.

__________________________________________________________

 

Wcześniaki!!!

 

Właśnie o nich rozmawialiśmy podczas spotkania z Panią doktor Katarzyną Mariańczyk. W dniu 17.05.2017 sekcje Psychologii Rehabilitacji oraz Psychologii Rozwojowej KNSP KUL postanowiły pogłębić swoją wiedzę na temat przyczyn wcześniactwa, czyli przedwczesnego porodu matki. Interesował nas wpływ wcześniactwa na dalsze lata życia dziecka oraz sytuacja psychologiczna rodziców, szczególnie matki.

 

Spotkanie ukazało jak trudna jest sytuacja przedwczesnego porodu i z jakimi trudnościami muszą się zmierzyć takie niezwykłe noworodki. Naszą wiedzę, wzbogaciły również wyniki badań, które pokazały funkcjonowanie wcześniaków w późniejszych okresach życia. Dodatkowo dzięki doświadczeniu Pani doktor mogliśmy usłyszeć jakie trudności towarzyszą rodzicom po przedwczesnym porodzie i jak różne mogą być strategie radzenia sobie.

 

Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy! Ponadto to spotkanie zainspirowało nas do zgłębiania tej tematyki. Dziękujemy!

 

__________________________________________________________

 

Spotkanie z Panią Psycholog Agnieszką Muchą

 

W dniu 5.04.2017 członkowie Sekcji Psychologii Rozwojowej spotkali się z psychologiem pracującym w Domu Dziecka – Panią Agnieszką Muchą. Spotkanie już od początku rozpoczęło się niezwykle ciekawie – p. Agnieszka zaproponowała udział w wizualizacji, podczas której mieliśmy okazję poczuć się przez chwilę jak dziecko trafiające do Domu Dziecka. Następnie wypisaliśmy na tablicy wszelkie uczucia, jakie pojawiły się w nas podczas wizualizacji, co pomogło nam lepiej zrozumieć sytuację takiego dziecka czy nastolatka. Po krótkiej refleksji p. Agnieszka opowiedziała nam o swojej pracy jako psychologa. Przedstawiła zakres swoich obowiązków, podzieliła się własnym doświadczeniem. Udzieliła także odpowiedzi na pytania pojawiające się w grupie. Spotkanie zakończyliśmy podsumowaniem, podczas którego każdy z nas mógł podzielić się swoimi odczuciami. Część z nas wyraziła także chęć podjęcia wolontariatu w Domu Dziecka, dlatego tym bardziej uważamy to spotkanie za bardzo owocne i dziękujemy p. Agnieszce za wizytę!

 

 

__________________________________________________________

 

Powrót do dawnych czasów!

 

Po długiej przerwie psycholodzy rozwojowi wrócili na KUL ze swoim sympozjum naukowym, które stało się również nasze. Sekcja Psychologii Rozwojowej KNSP KUL prężnie działała, by profesorom niczego nie brakowało w czasie zjazdu ;).

 

Swoją obecnością zaszczyciły nas wybitne osobistości i osobowości. Profesor Maria Kielar – Turska jest Panią Prezes PSPRC i od razu przeszła do konkretu mówiąc jakie są „Cele działalności Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka”. Otworzyła sympozjum w swoim stylu. Później od tematyki psychologii prenatalnej przedstawianej przez naszą Panią Profesor Dorotę Kornas - Bielę  przeszliśmy do religijności człowieka w ujęciu Czesława Walesy, a później do rozmowy przy kawie.

 

Nasza podróż nie skończyła się jednak na okresie płodowym i religijności (i kawie) pobiegliśmy dalej w stronę dzieciństwa, młodości i dorosłości, a im dalej tym zmiany są wolniejsze, a często bardziej przez samych zainteresowanych zauważane. Temat osobowości i tego dlaczego młodzi ludzie wybierają właśnie ten zawód był poruszany na sympozjum. Jak już mieliśmy zarys tego dlaczego studiujemy psychologię to posłuchaliśmy o rodzinie, a bardziej o rodzicach czyli skąd motywacja i zaangażowanie do życia rodzinnego w średniej dorosłości.

 

Na sam koniec zjazdu zatrzymaliśmy się i dyskutowaliśmy o nowych kierunkach badań w psychologii rozwojowej z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka.  Członkowie sekcji rozwojowej śmiało mówią, że zjazd był dla nich rozwijający nie tylko dzięki słuchaniu wykładów, ale przede wszystkim dzięki możliwości rozmowy ze wszystkimi prelegentami, którzy są autorytetami w dziedzinie psychologii.

__________________________________________________________

 

W ciągu pierwszego semestru naszej działalności (październik – luty 2016/2017) udało nam się zorganizować kilka spotkań.


Pierwszym z nich był wykład dr hab. Marii Straś-Romanowskiej prof. UWr na temat „Człowiek jako podmiot osobowy we współczesnym świecie”.  Na wykładzie dowiedzieliśmy się co oznacza podmiotowość, rozumność, racjonalność, wolność, szczęście, indywidualizm, a także jak są one kreowane przez obecny świat i przez nas samych.

 

 

 

Drugie spotkanie sekcji dotyczyło tego, jak można rozwijać się podczas studiów. Koordynatorki przedstawiły pomysły i możliwości efektywnego wykorzystania czasu, tak, aby w przyszłości zwiększyć swoje szanse na rynku pracy oraz zapobiec uczuciu „przespanych studiów”. Gdzie się udzielać? W czym brać udział? Jak dostać stypendium naukowe? - to tylko część pytań, na które odpowiedzi dostaliśmy na spotkaniu.

 

Naszym kolejnym spotkaniem były warsztaty integracyjne, na których poznaliśmy wiele ćwiczeń i zabaw, które można wykorzystywać w pracy z dziećmi, młodzieżą, a także z dorosłymi. Każde z zadań testowaliśmy na nas samych. Dzięki temu mieliśmy podwójną korzyść – z jednej strony nauczyliśmy się nowych zabaw, a z drugiej poznaliśmy też siebie nawzajem.

 

Kierując się naszą główną ideą – rozwojem osobistym, zorganizowaliśmy spotkanie z dr Małgorzatą Łysiak, która opowiedziała nam o pracy psychologa z młodzieżą w aspekcie buntu młodzieńczego. Wykład połączony z dyskusją i naszymi przemyśleniami oraz doświadczeniami pozwoliły nabrać kompetencji i wiedzy na temat pracy z młodzieżą, która niewątpliwie przyda się nam w pracy.

 

Następnym etapem naszych działań było spotkanie z psychologiem szkolnym – Moniką Kochanowicz, która opowiedziała nam o tym, jak wygląda praca psychologa w szkole, zapoznaliśmy się z pomocami naukowymi i ćwiczeniami, jakie Monika przeprowadza na swoich zajęciach z dziećmi. Poznaliśmy również zakres obowiązków psychologa szkolnego.

 

Ostatnie spotkanie w semestrze zimowym dotyczyło doradztwa zawodowego dla młodzieży. Dowiedzieliśmy się, czym właściwie jest doradztwo zawodowe, na czym polega i co możemy, a czego zdecydowanie nie powinniśmy usłyszeć od doradcy. Na tych warsztatach oprócz poznania metod pracy doradczej z młodzieżą, mieliśmy szansę dowiedzieć się też czegoś o nas samych poprzez czynny udział w proponowanych nam ćwiczeniach. W naszych głowach pojawiało się wiele pytań: Czy dobrze pracuję pod presją czasu? Jak pracuję w grupie? Czy potrafię logicznie myśleć? Co zrobię, gdy utarty schemat mojego działania okaże się niewystarczający lub mało użyteczny? Na te i inne pytania mieliśmy okazję odpowiedzieć sobie podczas warsztatów.

 

 

 

Drugi semestr naszej działalności zaczęliśmy od włączenia się w organizację sympozjum naukowego Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka pt. „Uwarunkowania drogi życia człowieka”. Do naszych zadań należało m.in. rozpromowanie wydarzenia na uczelni oraz zadbanie o jego obsługę techniczną. Nasz wkład w organizację konferencji spotkał się z niezwykle pozytywnymi opiniami ze strony Profesorów oraz kolegów studentów.

Autor: Magdalena Pietnoczko
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017, godz. 12:00 - Magdalena Pietnoczko