CZAS DLA BOGA

 

  W dzisiejszym pędzącym świecie bardzo potrzeba nam przestrzeni ciszy, w której znajdziemy czas na to, aby się zatrzymać i postawić sobie ważne pytania dotyczące naszego życia, a także poszukać na nie odpowiedzi – taką przestrzenią ciszy był dla dwunastu studentek i dla nas, sióstr, dzień skupienia – 21 marca 2015 roku, który spędziłyśmy u naszych sióstr w przedszkolu na ul. Sudeckiej.

Takie „zatrzymanie się” sprzyja także budowaniu więzi, bo w końcu mamy czas, aby zwolnić i spojrzeć w oczy Panu Bogu, drugiemu człowiekowi, a przez to, także i w swoje własne. Ten dzień był wyjątkowym spotkaniem z Jonaszem i próbą odpowiedzi na pytanie: „Za kim lub za czym podążam?” Aby go lepiej przeżyć i aby nic nie zakłócało tej przestrzeni ciszy wszystkie komórki wylądowały w „worze pokutnym”, jednak wytrwanie w postanowieniu nieużywania telefonu nie było wcale takie proste.

  Przeczytana na głos i z podziałem na role księga proroka Jonasza była zachętą do tego, aby lepiej poznać historię życia tego proroka, a przez to także swoją własną. Jednym z pierwszych kroków do lepszego poznania siebie było wyzwanie, aby w grupach, odszukać w sobie cechy odziedziczone po mamie i tacie. Było to bardzo odkrywcze zadanie, które pokazało jak wiele cech dziedziczymy po naszych rodzicach. Następnym krokiem było rozważanie, które wprowadziło nas w historię proroka Jonasza, a w której każda z nas mogła odnaleźć także siebie. Nie zabrakło czasu, aby z całym bogactwem treści księgi proroka Jonasza pozostać sam na sam przed Panem Bogiem i znaleźć odpowiedź na postawione sobie pytania.

  Razem odprawiłyśmy drogę krzyżową, której przewodnim tematem było powołanie. Wiele jest kanałów, przez które przepływa łaska, stąd kolejnym bodźcem do refleksji były trzy krótkie filmy – o sile miłości, o zazdrości, a także o Panu Jezusie, który zawsze jest blisko człowieka. Podczas naszego dnia skupienia był też czas dla „drugiego”, czyli wspólne rozmowy przy posiłkach i nie tylko, a także śpiew.

  Podsumowaniem dnia skupienia było wzajemne podzielenie się tym, co nas szczególnie dotknęło. Dzień zakończył się najpiękniejszym spotkaniem - z Panem Jezusem w Eucharystii w parafii św. Andrzeja Boboli. W tę sobotę kilkanaście dziewczyn znalazło czas dla Pana Boga, a On uświęcił go Swoją Obecnością…

Autor: s.EwaP
Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015, godz. 12:33 - Ewa Protaś