Program SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Instytucie Nauk Biologicznych

W Instytucie Nauk Biologicznych po raz kolejny odbywają się warsztaty dla studentów z zagranicy w ramach projektu NAWA SPINAKER. W projekcie uczestniczy 22 studentów z Bośni i Hercegowiny, Turcji, Albanii, Libanu, Ukrainy, Hiszpanii.

Tegoroczne warsztaty na KUL-u przeprowadzane są w trybie hybrydowym.
Uczestnicy mają okazję doskonalić swoje umiejętności w zakresie badań laboratoryjnych m.in. z analizy próbek gleby, hodowli in vitro komórek zwierzęcych, a także mikro i makroflory obszarów chronionych Lubelszczyzny, wykorzystania nanomateriałów czy monitoringu wód. Zajęcia odbywają się w języku angielskim i są prowadzone przez naukowców z Wydziału Medycznego KUL.

 Studenci z innych krajów są bardzo zaskoczeni tym, jak dużo praktyki w laboratorium mają studenci biotechnologii na KUL. I jak przekłada się to na umiejętności zawodowe – mówi dr Radosław Mencfel koordynator kierunku biotechnologia.

Finałem edycji będą ostatnie zajęcia z udziałem potencjalnych pracodawców z lubelskich firm, którzy ocenią efektywność tegorocznych warsztatów.

– Pracujący w grupach studenci na koniec muszą zaprezentować efekty swoich badań przedstawicielom biznesu – instytucji i firm. To oni wydadzą opinię, czy zostały zrealizowane cele tych warsztatów, ponieważ jako członkowie konwentu pracodawców kierunku biotechnologia, partycypowali w przygotowywaniu programu – informuje dr Mencfel.


Wyróżnienie dla studentki Biotechnologii na VII Ogólnopolskim Sympozjum Mikrobiologicznym

W dniach 20-21.06.2023 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się VII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy Różnych Środowisk”, którego współorganizatorem była Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów (Wydział Medyczny KUL). Wystąpienie ustne pt. "Metagenomiczna charakterystyka biofilmów ścian w dojrzewalniach serów długo-dojrzewających i pleśniowych (Spiżarnia Hrabiny Potulickiej)" studentki II roku Biotechnologii II stopnia - p. Katarzyny Kagan zostało wyróżnione w konkursie Pico Prezentacji. Należy zaznaczyć, iż Pani Katarzyna była jedyną magistrantką w gronie doktorantów biorących udział w tej sesji. Prezentacja spotkała się z dużą aprobatą uczestników sympozjum i została doceniona za nietuzinkową formę przekazu.

Serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie informujemy, że głównym organizatorem kolejnej edycji sympozjum (czerwiec 2024) będzie Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów a obrady odbędą się w siedzibie KUL.

 

 


Akredytacje NAWA dla profili nauk ścisłych i przyrodniczych oraz medyczny i nauk o zdrowiu

KUL jest wśród jedenastu polskich uczelni, które otrzymały Akredytację NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Oznacza to, że będziemy przygotowywać obcokrajowców do studiowania na polskich uczelniach 🙌
Uzyskanie Akredytacji Agencji jest warunkiem realizacji poszczególnych typów kursów NAWA: Kursu Przygotowawczego NAWA (profile: humanistyczno-społeczny, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz medyczny i nauk o zdrowiu) a także Letniego kursu NAWA School of Polish Language and Culture KUL.
Akredytacja upoważnia do udziału w programach Agencji na realizację kursów w latach 2023-2026. Wniosek o nadanie akredytacji został przygotowany w Szkole Języka i Kultury Polskiej przy współpracy Wydział Medyczny KUL
 
 
 

Wyróżnienie dla dr. Artura Banacha

W dniu Święta Patronalnego KUL 16 czerwca 2023 r.

dr Artur Banach

adiunkt w Katedrze Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów

odebrał z rąk JM Rektora KUL list gratulacyjny za uzyskanie oceny wyróżniającej

w ostatniej ocenie okresowej nauczycieli akademickich.
Serdecznie gratulujemy!

 


Wyróżnienie dla studentki Biotechnologii II stopnia w konkursie prac seminaryjnych

W dniach 01-02.06.2023 pani Katarzyna Kagan - studentka Wydziału Medycznego,
kierunku Biotechnologia II stopnia wzięła udział w konferencji
"III Dni Młodych Liderów Jakości",

zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.


Pani Katarzyna Kagan w konkursie prac seminaryjnych w kategorii
"Bezpieczeństwo, kształtowanie i ocena jakości żywności"

przedstawiła prezentację pt. "Mikroorganizmy w dojrzewalniach serów",

która oparta była na pracy magisterskiej napisanej na seminarium Biotechnologia
mikroorganizmów pod opieką pani dr hab. Agnieszki Wolińskiej, prof. KUL
oraz pani dr Agnieszki Kuźniar jako opiekuna pomocniczego.
Werdyktem Jury wystąpienie otrzymało pierwsze miejsce 

w Konkursie Prac Seminaryjnych oraz zostało docenione

przez Polskie Towarzystwo Towaroznawcze, zdobywając również pierwsze miejsce

za wartość poznawczą i aplikacyjną pracy.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 




Zmiana lokalizacji Sekretariatu Wydziału Medycznego

Uprzejmie informujemy, że od dnia 28 kwietnia br.
Sekretariat Wydziału Medycznego znajduje się w skrzydle C budynku Wydziału na III piętrze
(ul. Konstantynów 1H)
.
Numery telefonów nie ulegają zmianie.

 

WMP-804: prof. dr hab. Ryszard Maciejewski - Pełnomocnik Rektora KUL ds. Wydziału Medycznego

 

WMP-803A: mgr Iwona Wysk - Sekretarz Wydziału

WMP-805: mgr Anita Krasowska - Sekretarz ds. obsługi studentów 

WMP-803: mgr Anita Marszelewska - Sekretarz ds. procesu naukowego

WMP-802: mgr Katarzyna Kowal, mgr Anna Modrzejewska-Knapik, mgr Agnieszka Słowińska - Sekretarze ds. procesu kształcenia
WMP-802A: mgr Iwona Kuta-Wysmulska, mgr Anna Marzec - Sekretarze ds. procesu obsługi zakupów i dostaw

 

WMP-804A: dr Katarzyna Czarnek - Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych


Wielkanoc 2023

 

"Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem.

Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

[J 11, 25]

 

Niech Zmartwychwstały Chrystus przyniesie Państwu Nadzieję, Wiarę i Pokój na każdy dzień.


Pani dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL członkiem Komisji Ewaluacji Nauki

Miło nam poinformować, że Pani dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL - Kierownik Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów została powołana przez Ministra Edukacji i Nauki na członka Komisji Ewaluacji Nauki.


Uroczyste wręczenie powołań odbyło się w dniu 4 kwietnia 2023 r.

 

 

 

więcej informacji z wydarzenia: Nowi członkowie Komisji Ewaluacji Nauki odebrali powołania - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!


Studiuj w Lublinie Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – Dzień Wagarowicza✌️

Spędzamy pierwszy dzień wiosny razem na Placu Litewskim w ramach Studiuj w Lublinie Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – Dzień Wagarowicza✌️

21 marca 2023 roku, bez fałszywej skromności, Instytuty Nauk Biologicznych i Nauk o Zdrowiu,  przygotowały bardzo ciekawą (jeśli nie najciekawszą) ofertę. Ralacja, galeria i filmy na fb Wydziału Medycznego KUL i Instagramie wydzial.medyczny_kul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


GRANT Z AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA W RAMACH DZIAŁANIA „WSPÓŁPRACA” DLA INSTYTUTU NAUK BIOLOGICZNYCH KUL

Miło nam poinformować, że w ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu „Współpraca” Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała finansowanie na realizację projektu badawczo-wdrożeniowego pt. „Innowacyjny system zarządzania produkcją roślinną ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji pracy maszyn, nawożenia oraz ochrony bioróżnorodności gleb eksploatowanych rolniczo”.

Efektem projektu będzie nowa aplikacja sugerująca rolnikowi optymalną dawkę nawożenia azotowego by uzyskać jak najlepszy efekt ekonomiczny, zachowując żyzność i bioróżnorodność gleb.

 

Projekt będzie realizowany w konsorcjum: przedsiębiorstwo rolnicze - CGFP Sp. z o.o. w Wojnowie, uczelnia - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie i firma informatyczna - GSOC Sp. z o.o. w Warszawie.

 

Liderem projektu jest CGFP Sp. z o.o. Naukowcy z KUL (Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów, Instytut Nauk Biologicznych) będą odpowiedzialni za kompleksową analizę gleb w zakresie ich cech chemicznych, biologicznych i mikrobiologicznych. Dane laboratoryjne będą wykorzystane w systemie sztucznych sieci neuronowych ANN, sterujących projektowaną aplikacją, której niewątpliwym atutem będzie oparcie na rzeczywistych wartościach pomiarowych, rejestrowanych w glebach rolniczych.

 

Gratulujemy!