Owacjami na stojąco (tak, tak, prawdziwymi owacjami!) młodzież gimnazjalna i licealna podziękowała sportowcom, którzy 15 i 16 maja byli gośćmi Uniwersytetu Otwartego KUL. Prezentacje, dyskusje oraz pokazy edukacyjno-sportowe poprowadzili multimedialiści paraolimpijscy: Arkadiusz JabłońskiRadosław Stańczuk oraz Grzegorz Pluta, który jest aktualnym mistrzem olimpijskim (złoty medal na igrzyskach w Londynie w roku 2012 i aktualny zdobywca pucharu świata).

Wspomniane spotkanie z młodzieżą to tylko jeden z kilku punktów dwudniowego przedsięwzięcia. Dzień wcześniejszy, tj. czwartek 15 maja, został zarezerwowany na spotkania z uczniami szkół podstawowych. Wielka rzesza dzieci miała okazję zobaczyć w akcji najlepszych szermierzy świata (naprawdę, to aktualni mistrzowie – czołówka światowa!), podyskutować z nimi, oraz wziąć autografy. Chętni mogli też spróbować swoich sił w szermierce. Niektórzy zmierzyli się z mistrzami, a inni mierzyli się między sobą. Rozegrany też został turniej drużynowy pomiędzy uczniami. Oprócz znakomitej zabawy, spotkania dostarczyły wielu motywów do dyskusji i osobistych przemyśleń. Były prawdziwymi momentami edukacyjnymi. Można było usłyszeć wiele treści dotyczących niepełnosprawności, integracji, ale też fairplay, bezpieczeństwa i profilaktyki zdrowotnej.

To wszystko działo się nie tylko podczas spotkań z dziećmi, ale też podczas tych, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także osoby dorosłe. Specjalnie dla tych ostatnich zostało zorganizowane wieczorne piątkowe spotkanie, które zwieńczyło dwa dni edukacji i prezentacji.

Serdecznie dziękujemy naszym znakomitym i znamienitym Gościom!

Nie mniej serdecznie dziękujemy też wszystkim uczestnikom spotkań!

Tak wydarzenie widział fotograf KUL.

Tak zapamiętali dziennikarze TVP.

A tak wspominają sami sportowcy.