Katedra Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski została utworzona w roku 1975. Kontynuuje zainteresowania naukowe i zakres prac dydaktycznych dawnej I Katedry Historii Literatury Polskiej, której kierownikiem do r. 1965 był prof. dr Feliks Araszkiewicz. W latach 1979-2006 katedrą kierował prof. dr hab. Stanisław Fita, związany z nią od początku swej pracy w KUL (1957). Od listopada 2006 kierownikiem katedry jest prof. KUL dr hab. Jakub A. Malik. W latach 1976-1996 pracowała w katedrze prof. dr hab. Hanna Filipkowska, początkowo na etacie adiunkta, po habilitacji - docenta, następnie profesora nadzwyczajnego. Ze względu na zainteresowania i doświadczenia zawodowe prof. Feliksa Araszkiewicza do zakresu obowiązków katedry należały również zajęcia z dydaktyki nauczania języka i literatury polskiej oraz wszystkie prace związane z przygotowaniem studentów do zawodu nauczycielskiego. Tak było do momentu utworzenia samodzielnej Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego.
Od 1 października 2008 r. decyzją Senatu Akademickiego KUL została zmieniona nazwa katedry na: Katedra Literatury Realizmu i Naturalizmu

Obecnie zespół pracowników katedry - oprócz kierownika - tworzą: adiunkt dr hab. Anna Podstawka, adiunkt ks. dr Grzegorz Głąb i doktorantka mgr Magdalena Żmudziak.
Do 30 września 2008 r. do zespołu pracowników katedry należał także prof. UP dr hab. Paweł Próchniak, który od 1 października 2008 r. kierował Katedrą Literatury Modernizmu, zaś obecnie kieruje Katedrą Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Wśród pracowników Katedry była także prof.KUL dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska, która od 1 października 2011 r. objęła kierownictwo Katedry Literatury Modernizmu w Instytucie Filologii Polskiej KUL.
Zainteresowania naukowo-dydaktyczne pracowników katedry obejmują dzieje literatury polskiej drugiej połowy XIX wieku i początków XX stulecia.

Jednym z nurtów zainteresowań katedry są prace edytorskie, np. E. Leszczyński, Wybór poezji, oprac. H. Filipkowska (Kraków 1988); A. Nowaczyński, Najpiękniejszy człowiek mego pokolenia. Brat Albert, oprac. J. Malik (Lublin 1999); H. Sienkiewicz, Felietony warszawskie 1873-1882, oprac. S. Fita (Warszawa 2002), Publicystyka okresu pozytywizmu 1860-1900. Antologia, oprac. S. Fita (Warszawa 2002).

Katedra zorganizowała ogólnopolskie konferencje naukowe: Nurt religijny w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski (1989), Bolesław Prus. Pisarz, publicysta, myśliciel (wspólnie z Instytutem Filologii Polskiej UMCS, 2001), Literatura i sztuka drugiej połowy XIX wieku. Światopoglądy, postawy, tradycje (wspólnie z Katedrą Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2002), Bolesław. Prus: pisarz nowoczesny. Teksty & idee (2007), Bolesław Prus: nowelista (2009), Z perspektywy 100 lat. W stulecie śmierci Bolesława Prusa (2012).

W roku 2012 powstało przy katedrze, z inicjatywy ks. dr. Grzegorza Głąba, studenckie Koło Badań nad Twórczością Pozytywistów.

W Katedrze Literatury Realizmu i Naturalizmu powstało dotąd 10 doktoratów - promotorami ich byli: prof. dr hab. Stanisław Fita (1-9) i prof.KUL dr hab. Jakub Malik (10)
  1. ks. Jacek Nowak (1999)
    Listy Marii Konopnickiej do Ignacego Wasiłowskiego z lat 1890-1900
    recenzenci: prof. dr hab. Józef F. Fert (KUL), prof. dr hab. Zofia Mocarska-Tycowa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)