historia sztuki IHS KUL

certakredytkolor_400.jpg

                  

 

   

 

 

 

 

 

 

  

ADRES STRONY INSTYTUTU:  kul.pl/ihs 

 

 


 

 .   AKTUALNOŚCI:  .

 

 

 

 

 
Galeria 1 im. B. Słomki
zaprasza na pierwszą wystawę w tym roku akademickim!
7.12 godz. 18.00

KONSTELACJE

Natalia Szczerba

Studentka III roku Historii Sztuki KUL

Absolwentka Liceum Plastycznego im. B. Moranda w Zamościu specjalizacja: Tkanina Artystyczna
 

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z zakresu: malarstwa - wykonane w technice olejnej oraz pastelowej, tkaniny – batik, gobelin eksperymentalny, a także rysunki i projekty.
Wystawa nosi tytuł Konstelacje i ukazuje różne odsłony przestrzeni kosmicznej. Noc jest porą, która odkrywa przed nami fragment kosmosu. Wtedy zdajemy sobie sprawę z nieskończoności i ogromu, który nas otacza. Nocą można również zaobserwować szereg spektakularnych zjawisk atmosferycznych i fizycznych, które wydobywają z nieraz przytłaczającej czy nawet przerażającej ciemnej toni piękno przyprawiające każdego o zachwyt. Mowa tu o deszczach meteorytów, zorzach polarnych, zaćmieniach, które wzbudzają zainteresowanie wielu osób, zarówno naukowców jak i amatorów. Sama należę do tej ostatniej grupy, czego owocem jest niniejsza wystawa, sprowokowana obserwacjami oraz wszelkimi refleksjami i emocjami na temat nocy. Ekspozycje otwierają nokturny, ukazujące pejzaże widoczne zarówno z miast, miejsc oddalonych od siedzib ludzkich, wyobrażające zjawiska atmosferyczne. Im dalej widz zanurza się w nocną tematykę, tym wyżej się unosi, przechodząc z ziemskiej sfery w przestrzeń kosmiczną. W tej części wystawy przedstawione zostały wszelkie wariacje oraz wyobrażenia dotyczące nieznanej nam części świata, mówiące o kosmosie, planetach, gwiazdach i konstelacjach. Tu kierowałam się głównie wyobraźnią, jednak wielką pomocą i inspiracją pozostały wszelkie zdjęcia satelitarne, jak również Atlas Nieba autorstwa Jana Heweliusza.
Noc na pierwszy rzut oka wydaje się czarną, bezkształtną masą w dodatku budzącą zazwyczaj strach i wiele innych skojarzeń pejoratywnych. Jednak po dokładniejszej obserwacji można dostrzec całą gamę barw, co starałam się ukazać w mojej twórczości. Bardzo trafne moim zdaniem refleksje na temat nocy snuł Vincent van Gogh znane z publikowanych listów, gdzie również wspominał o barwności nocy, o braku w niej czerni. Zarówno jego słowa jak i powstałe dzieła stały się dla mnie ogromną inspiracją.
 
 


 
KUL - Wydział Nauk Humanistycznych - Aktualności
4 listopada 2016 r. jedenastu doktorantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odebrało z rąk Prorektora ds. Studenckich, ks. dra hab. Andrzeja Kicińskiego prof. KUL decyzje o przyznaniu stypendium doktoranckiego. Wśród wyróżnionych znalazła się doktorantka naszego Instytutu – mgr Marta Gudowska, uczestniczka seminarium doktoranckiego Kultura nowożytnej Europy prowadzonego przez dr hab. Bożenę Kuklińską, prof. KUL. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

 


 

W dniach 9-10 listopada 2016 r. doktoranci pod kierunkiem dr hab. Bożeny Kuklińskiej, prof. KUL wzięli udział w seminaryjnym wyjeździe do Rzeszowa i okolic. Jesienne seminaria w terenie stały się już tradycją. Pierwszego dnia studenci wnikliwie przyjrzeli się zbiorom oraz funkcjonowaniu Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie – dzięki uprzejmości dyrektora – ks. Pawła Batorego, który również jest uczestnikiem seminarium a podczas popołudniowego spaceru zapoznali się ze sztuką i architekturą trzech rzeszowskich świątyń: pw. św. Krzyża, pw. św. Wojciecha i Stanisława Biskupów oraz bazyliką oo. bernardynów. W kolejnym dniu zajęć seminarzyści zwiedzili poddany niedawno renowacji drewniany kościół z XVI w. w Małej oraz drewniany kościół z 1501 r. pw. św. Mikołaja w Brzezinach a także przykościelne muzeum. Serdecznie dziękujemy gospodarzom odwiedzonych miejsc za oprowadzenie oraz poświęcony czas.

 

 

 

 

 


 NA SKRÓTY PO STRONACH  kul.pl/ihs :

 

 Dyrektor Instytutu

SEKRETARIAT

Regulamin organizacyjny_Instytutu Historii Sztuki PDF

REGULAMIN STUDIÓW

 

PLAN KONSULTACJI - pdf do pobrania

 

Historia Instytutu Historii Sztuki KUL

DAWNI PRACOWNICY INSTYTUTU

 

AKTUALNOŚCI IHS

ZAPROSZENIA I INFORMACJE

CIEKAWE LINKI DO RÓŻNYCH STRON

 

Jak dojechać

KUL na mapie google

 

SERWIS DLA KANDYDATÓW NA STUDIA

e-REKRUTACJA

REJESTRACJA KANDYDATA NA STUDIA

e-KUL dla studentów I roku

 

KATALOG BIBLIOTEKI KUL

 

 IHS -  Rozkład zajęć

IHS - PLAN STUDIÓW

SZCZEGÓŁOWY PLAN STUDIÓW - Studia stacjonarne I i II stopnia - PDF

Spis wykładów monograficznych - PDF

Plan studiów doktoranckich - PDF

Wykłady w ramach Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - wykłady tylko dla uczestników UTW 

 


 

  SKARBIEC UNIWERSYTETU ON LINE! 

/ZOBACZ/

Ex_Thesauro.jpg

  


POCZĄTEK STRON

IRM_4462_rys_tralki_540_sepia.png

Autor: Ireneusz Marciszuk - Historia Sztuki KUL
Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016, godz. 16:23 - Ireneusz Marciszuk