Studentki Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na kierunku Europeistyka w języku angielskim – Olena Hryb oraz Sylwia Nowak wzięły udział w półfinale międzynarodowego konkursu International Asylum Moot Court Competition, który rozegrał się w dniach 25-26 kwietnia w Trnavie (Słowacja). W rozgrywkach brały udział drużyny z Holandii, Belgii, Ukrainy, Słowacji, Czech, Słowenii oraz Polski.

W półfinałach nasze studentki miały okazję zaprezentować swoje memoranda, które napisały na potrzeby pierwszego etapu konkursu. Sprawa dotyczyła kwestii udzielenia azylu kobiecie z Syrii w jednym z Państw Członkowskich Unii Europejskiej, która została wcześniej objęta ochroną tymczasową w Turcji. W skład Komisji Sędziowskiej wchodzili Sędziowie m.in. z Austrii,  Holandii i Czech, członkini Komitetu Helsińskiego na Węgrzech oraz prawnicy i inni eksperci specjalizujący się w prawie azylowym i ochronie praw człowieka. Zwycięską drużyną okazała się drużyna ze Słowenii.

Konkurs International Asylum Moot Court Competition był organizowany przez Uniwersytet w Trnavie przy współpracy z Ligą Praw Człowieka, Ambasadą Stanów Zjednoczonych oraz Ambasadą Kanady na Słowacji.

Uczestniczkom gratulujemy dotarcia do półfinałów tego międzynarodowego konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Paweł Wojtasik
Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016, godz. 09:59 - Paweł Wojtasik