Składamy wyrazy podziękowania za dbałość o polskie ślady na Kresach oraz gratulacje dla Fundacji Niepodległości z Lublina za wykonanie projektu renowacji kapliczki przydrożnej w Satyjowie.

 

Pomiędzy rejonem dubieńskim i rówieńskim w miejscowości Satyjów stoi odrestaurowana kapliczka pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Powstała około 1860 roku z inicjatywy lokalnego dziedzica hrabiego Miączyńskiego. Pojawienie się kultu świętego Napomucena na zachodnich terenach Ukrainy było związane z przybyciem i działalnością czeskich rzeźbiarzy, którzy toworzyli unikaty dla świątyń, m. in. w Buczaczu, Olesku, czy Horodence.

 

Według relacji okolicznych mieszkańców, we wsi znajdowały się trzy kapliczki: dwie kolumny z Matką Boską oraz ta ostatnia ocalała czasy okupacji niemieckiej, rzezi wołyńskiej i okres komunizmu. Drewniana figurka św. Jana była często nadpalana, rozbijana, raz nawet została skradziona. Legenda głosi, iż pewniej nocy dziedzic wsi zabrał figurkę do swego folwarku. Ku swemu zaskoczeniu następnego dnia figurka św. Jana sama wróciła na swoje miejsce do murowanej kapliczki. W taki sposób sam Pan Bóg chował świętego na Wołyniu.

 

 

 

Autor: Łukasz Pasim
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013, godz. 12:32 - Łukasz Pasim