autor: Z. Fischer
tytuł: Kaukaz. Przez otwarte drzwi
wydawnictwo: Werset
miejsce wydania: Lublin
data wydania: 2005
liczba stron: 106 + kolorowa wkładka
numer ISBN: 83-60133-05-0

Sprzedaż wysyłkowa: Wydawnictwo "Werset"

 

 

 

 

 

 

 


 

kaukaz_400

Książka prof. dr hab. Zofii Fischer pt. "Kaukaz przez otwarte drzwi" jest świetnym połączeniem osobistej releksji naukowca i podróżnika ze sporą porcją informacji o Kaukazie, ludziach tam mieszkających, lokalnych kulturach, przyrodzie i historii. Szczególne miejsce poświęciła Autorka Dagestanowi, który - w jej oczach - uosabia to, co prof. Fischer nazwała "Kaukazem w pigułce".
Autorka poznała Kaukaz wpierw od specyficznej strony więziennej, będąc w niewoli, pierwotnie w Dagestanie, a następnie w Czeczenii. Efektem tych doświadczeń był opublikowany przed kilku laty pamiętnik. Teraz, po kilku latach, prof. Fischer wróciła do Dagestanu by spojrzeć na Kaukaz tym razem "przez otwarte drzwi". Nowe wrażenia mieszały się ze wspomnieniami, a ponownie odwiedzane miejsca wyglądały z perspektywy wolnego człowieka jakże inaczej niż wowczas, z perspektywy jeńca.
Książka prof. Fischer jest w Polsce unikalnym źródłem informacji o kwestiach, o których wciąż wiemy bardzo mało, jak np o przyrodzie Kaukazu, o jakże skomplikowanych tamtejszych stosunkach etnicznych czy o swoistej wieży Babel języków. Autorka sporo miejsca poświęciła też polskim śladom na Kaukazie, pisząc o dziewiętnastowiecznych losach zesłańców, którzy dołączali do Szamila, walczącego z Rosją.
Dodatkową zaletą książki są liczne zdjęcia, które kapitalnie ilustrują partie opisowe. Książka może służyć jako pierwszorzędny przewodnik po Kaukazie, zwłaszcza po Dagestanie. I wolno przypuszczać, że jej lektura zachęci wielu czytelników do podróży w tamte okolice.
     
SPIS TREŚCI
Wstęp 7
Podziękowania 11
Wprowadzenie 13
Początek tej historii 15
Stary Kaukaz 23
Artystyczne rzemiosła 30
Wiara, życie i śmierć 32
Prawdziwy Kaukaz 45
"Za naszą i waszą wolność" - Polacy na Kaukazie 54
Górskie budownictwo 59
Gościnność kaukaska 63
Modlitwy muzułmańskie 65
Podnóże Kaukazu 75
Wojna czeczeńsko-dagestańska roku 1999 76
Dagestan - Kaukaz w pigułce? 91
Bitwa andalalska 96
Słowniczek 103
Bibliografia 105



 

 
Autor: Daniel Klich
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014, godz. 14:34 - Sylwia Gielarek