Mamy przyjemność zaprosić Państwa

do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Pracownię Wojskowo-Historyczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,

która będzie miała miejsce w dniach 16/17 marca 2017 r.

 

KAPITULACJE W DZIEJACH WOJEN.

Z dziejów wojskowości polskiej i powszechnej

 

Historia wojen to nie tylko dzieje samych walk zbrojnych, ale także wiele innych zjawisk, bezpośrednio lub pośrednio z nimi związanych. Gdy w obliczu miażdżącej przewagi przeciwnika orężna konfrontacja nie rokuje już jednej z walczących stron żadnej nadziei na sukces, gdy jej siły ulegną wyczerpaniu, albo też gdy na skutek upadku ducha zanika w szeregach jej wojsk wola walki – chcąc uniknąć fizycznej zagłady, musi ona zdać się na łaskę i niełaskę zwycięzców. Wtedy dochodzi do podjęcia decyzji o kapitulacji, która może objąć pojedyncze oddziały, załogi umocnionych obiektów, duże zgrupowania wojsk albo ogół sił zbrojnych. Są to zazwyczaj wydarzenia o dużej wadze nie tylko z punktu widzenia samych poddających się uczestników walk, ale – w wielu wypadkach – także całych państw i narodów. Pociągają bowiem za sobą wymierne straty i dotkliwe skutki w postaci przegranych wojen. Będąc ewidentnymi dowodami poniesionych klęsk, mogą na długo pozostawać niezaleczoną raną w zbiorowej świadomości. Stronie zwycięskiej zaś przynoszą liczne korzyści i są niepodważalnym świadectwem jej wojennych sukcesów. Istotnym zagadnieniem wartym szczegółowego rozeznania jest przedstawienie i omówienie m.in. ustalonych gestów i znaków, które były stosowane dla zamanifestowania zamiaru oddania się w ręce przeciwnika.

Tego rodzaju wydarzenia chcemy uczynić przewodnim tematem naszego następnego spotkania z cyklu „Człowiek i wojna”. Tak jak w przypadku poprzednich tematów, zależy nam zarówno na szerokim potraktowaniu militarnych kapitulacji w wymiarze czasowym i przestrzennym, jak i na ich ujęciu w wielu aspektach, także i tych dość luźno związanych z historią wojskową. Ważne wydaje się nam także, aby, zgodnie z tytułem całego cyklu, zwrócić szczególną uwagę na te zjawiska przez pryzmat działań i losów ludzi, którzy brali w nich udział, czy to polityków i dowódców podejmujących kluczowe decyzje w tym zakresie, czy to zwykłych, szeregowych uczestników orężnych zmagań, dla których pójście do niewoli w wyniku zbiorowego poddania się było jedynym w swoim rodzaju życiowym doświadczeniem.

 

Osoby zainteresowane prosimy o przygotowanie wystąpień konferencyjnych [max. 20 minut] i nadesłanie abstraktów. Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą elektroniczną [niewin@kul.pl] do 30 stycznia 2017 r.

 

 

Komitet organizacyjny

dr hab. Jan Ptak prof. KUL

dr hab. Andrzej Niewiński

dr Marcin Baranowski

dr Andrzej Gładysz

Autor: Marcin Baranowski
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016, godz. 09:47 - Marcin Baranowski