Krzysztof Jabłoński urodził się we Wrocławiu w 1965. Jako sześciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie u profesor Janiny Butor i pracował pod jej kierunkiem przez 12 lat. Od najwcześniejszych lat był laureatem stypendiów twórczych, a wśród nich stypendium Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Młody artysta koncertował już w jako dwunastolatek. Był laureatem wielu pierwszych nagród na konkursach pianistycznych w Polsce. Był najmłodszym uczestnikiem (15 lat) Konkursu Pianistycznego w Mediolanie Premio Dino Ciani i zdobył tam piątą lokatę. Wówczas przewodniczący jury Nikita Magaloff zaproponował pianiście uczestnictwo w prowadzonych przez siebie kursach mistrzowskich w Genewie (Szwajcaria). Od 1983 do 1983 Krzysztof Jabłoński studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Andrzeja Jasińskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem, a w 1996 uzyskał stopień doktorski.

 

W 1985 Krzysztof Jabłoński został laureatem III nagrody na 11.Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał wówczas wiele propozycji koncertowych z Polski i zagranicy. Artysta jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach, a wśród nich I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Palm Beach na Florydzie w 1988; I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo, w Monzie (Włochy) w 1988. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym GPA w Dublinie (Irlandia) w 1988, Złotego Medalu na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie (Izrael) w 1989, nagrody imienia Jorge Boleta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fundacji Waltera Naumburga w Nowym Jorku w 1992 i II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Esther Honens w Calgary w 1992.

 

Dwudziestoletni Krzysztof Jabłoński rozpoczął światową karierę koncertową, występował w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Meksyku, Izraelu, Południowej Korei i Japonii. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Master Concert Series w Filharmonii Berlińskiej. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, a wśród nich Mario Bernardi, Andrey Boreyko, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Jesus Lopez-Cobos, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Witold Rowicki, Michael Stern, Tadeusz Strugala, Yukinori Tezuka i Ronal Zollman. Artysta występował ze światowej sławy zespołami kameralnymi, m.in.Deseret String Quartet, Israel Chamber Orchestra String Quartet, Shanghai Quartet. Od 1999 wraz z Tomaszem Strahlem (wiolonczela) tworzy Chopin Duo. Od 2004 jest członkiem Kwintetu Warszawskiego założonego w 1962 przez Władysława Szpilmana.

 

Koncerty Krzysztofa Jabłońskiego są nagrywane przez stacje radiowe i telewizyjne w wielu krajach. Artysta ma w swoim dorobku 16 płyt kompaktowych wydanych w Niemczech, Japonii i Polsce. W ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją Jana Ekiera pianista zarejestrował na trzech płytach komplety etiud, preludiów i impromtus, a także utwory na fortepian i orkiestrę.

 

W sezonie koncertowym 1998-99 Jabłoński koncertował w wielu krajach świata w ramach uroczystości związanych z Rokiem Chopina. W 1999 artysta został zaproszony do wykonania muzyki do spektaklu baletowego Fortepianissimo, opartego na muzyce Chopina. W 2002 i 2003 wielokrotnie wykonywał oryginalną wersję na fortepian dramatu lirycznego C. Debussy Pelleas et Melisande w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

Od 1994 Krzysztof Jabłoński zajmuje się pracą pedagogiczną. W latach 1994-95 prowadził klasę fortepianu na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, od 1997 do 1999 na Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2004 jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi też kursy mistrzowskie i bierze udział w pracach jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Był jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Azji, VII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Stanach Zjednoczonych.

 

Od marca 1998 mieszka w Calgary w Kanadzie.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014, godz. 13:43 - Liliana Kycia