Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa KUL ukazała się również monografia ks. prof. Piotra Moskala Traktat o religii. W Statucie KUL czytamy: „Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą”. Książka ks. Piotra Moskala Traktat o religii realizuje ten zamysł dostarczając racjonalnej refleksji nad religią i ukazując racjonalne podstawy religii. Przedmiotem Traktatu o religii jest religia katolicka jako religia paradygmatyczna. W pierwszej części autor odpowiada na pytanie o istotę i genezę religii. W drugiej części charakteryzuje różne typy poznania, jakimi dysponuje człowiek religijny. W części trzeciej prezentuje apologię religii katolickiej. Czwarta część poświęcona jest zagadnieniu wartościowania religii, rozpoznania religii prawdziwej oraz problematyce nawrócenia.

 

Katedra Historii Filozofii w Polsce informuje, że ukazała się monografia Filozofia a religia w dziejach polskiej filozofii. Inspiracje – krytyka, będąca rozbudowanym pokłosiem VI Seminarium Historyków Filozofii Polskiej, które odbyło się w dniach 23-24 września 2013 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Seminarium wpisuje się w tradycję spotkań gromadzących specjalistów historii filozofii polskiej, które per turnum odbywają się od roku 2006 na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pierwsza edycja lubelska z 2010 roku była poświęcona relacji filozofia-światopogląd – jej owocem jest monografia Światopoglądowe odniesienia filozofii polskiej. Prezentowane tomy wpisują się w misyjną funkcję KUL.

 

Zapraszamy również do lektury 9. tomu serii Filozofia przyrody i nauk przyrodniczych pt. Kosmiczne koincydencje. Proponowane wyjaśnienia. W Przedmowie monografii czytamy: Podjęte w rozprawie analizy wskazują na różnorodne powiązania liczbowych wartości podstawowych stałych fizyki i parametrów kosmologicznych z globalnymi i lokalnymi własnościami Wszechświata. Te z kolei jawią się jako warunki konieczne dla zaistnienia i ewolucji życia na podłożu węglowym. Dostrzeżone związki nazywane są kosmicznymi koincydencjami, zbiegami okoliczności, subtelnymi dostrojeniami lub też zasadami antropicznymi. Stanowią one nie tylko przedmiot analiz w ramach nauk przyrodniczych, ale również temat dyskusji filozoficznych i światopoglądowych. […] Problematyka ta budzi szczególne zainteresowanie i dyskusje w środowisku kosmologów oraz filozofów i teologów. Pierwsi usiłują w sposób możliwie najlepszy opisać, scharakteryzować i ukazać znaczenie subtelnych dostrojeń w procesie ewolucji Wszechświata i zaistnienia w nim sprzyjających życiu warunków. Starają się też podać ich naukowe wyjaśnienie. Drudzy natomiast, dostrzegając wyjątkowość i osobliwość naszego Wszechświata, wskazują na szerokie odniesienia filozoficzno-teologiczne tej problematyki i podejmują próby poszukiwania jego „ostatecznych” wyjaśnień. Ponieważ aktualne teorie przyrodnicze nie są w stanie wskazać na racjonalne przyczyny zaistnienia i funkcjonowania. [...]

 

Autorem publikacji jest ś.p. ks. prof. Józef Turek, a opracowania, ujednolicenia i zredagowania materiału zgromadzonego w notatkach, wykładach i rękopisach ks. Józefa Turka podjął się ks. dr Dariusz Dąbek.

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015, godz. 21:40 - Andrzej Zykubek