NATURA i NORMA _ zaproszenie _ pdfZapraszamy na Sympozjum, którego organizatorami są Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Sympozjum pt. Natura i norma. Kontrowersje filozoficzne odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2008 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Collegium Jana Pawła II, s. 1031).

Kategoria natury jest od czasów starożytności wyróżnionym toposem kultury zachodniej, wokół którego kształtowała się myśl filozoficzna, teologiczna, naukowa i techniczna. Służyła ona do wyodrębnienia i wartościowania porządku naturalnego w odniesieniu do wielu obszarów rzeczywistości (kultury, cywilizacji, techniki, łaski, obyczaju, itd.), co przez długi czas owocowało doprecyzowaniami znaczeń takich pojęć, jak: naturalność, norma, normalność.

Funkcje odgraniczające (deskryptywne) i wartościujące (preskryptywne) tej kategorii zostały zakwestionowane współcześnie w wyniku głębokim zmian teoretycznych (głównie filozoficznych) oraz nowym możliwości projektów cywilizacyjnych głównie w obszarze tego, co techniczne, np. inżynieria genetyczna, bionika, nanotechnologia, techniczna reprodukcja przyrody, chemiczne syntezy sztucznych pierwiastków, sztuczna natura. Pojawiają się więc postulaty, by zrezygnować z kategorii, które - jak się twierdzi - straciły swoje wcześniej wypracowane wyraźne „kontury" i posiada już tylko wartość historyczną, albo co najwyżej odgrywa wartość wygodnego (bo nieokreślonego wyraźnie) narzędzia w dyskusjach ideologicznych.

 

Serdecznie zapraszamy!Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008, godz. 19:08 - Andrzej Zykubek