Witam, jak powinno się pisać nazwy konkretnych modeli samochodów? Znalazłem w sieci odpowiedź sprzed kilku lat: http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl/baza_archiwum.php?POZYCJA=2100&AKCJA=&TEMAT=Wszystkie&NZP=&WYRAZ= (w czwartym zapytaniu). Tymczasem mam obiekcje przy użyciu jej do określenia nazwy Mercedesa-Benz 770. Poszukałem więcej i znalazłem u Pawła Huelle takie zdanie: "(...)citroen miał hamulce archaiczne, nie sprawdzające się w potrzebie, nie to co taki horch, bentley, albo Mercedes–Benz". Czyżby więc Mecedes-Benz był wyjątkiem?

 


W odpowiedzi, którą Pan wskazuje w załączonym linku, wyjaśnienia co do zasad pisowni marek samochodów są wyczerpujące i zgodne z aktualną normą ortograficzną, czyli przypomnijmy najogólniej, że nazwy firm, marek i typów wyrobów przemysłowych pisze się wielką literą,  nazwy samych tych wyrobów zaś jako nazwy pospolite – małą.

Samochody firmy Mercedes-Benz nie są w tej w kwestii żadnym wyjątkiem. Dlaczego Paweł Huelle wprowadził taki zapis? Prawdopodobnie z tego powodu, iż nazwa ta jest i tytułem, i jednym z istotnych wątków całej książki tego pisarza, któremu licentia poetica - tak jak każdemu innemu twórcy tesktów literackich - pozwala na swobodne traktowanie materii słownej, w tym zasad poprawnościowych (np. ortograficznych)  ją regulujących.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że pełnej nazwy Mercedes-Benz używa się tylko do nazwy marki (firmy motoryzacyjnej), natomiast konkretne wyroby tej marki to mercedesy (a nie mercedesy-benz) z odpowiednimi dookreśleniami np. mercedes klasy A, mercedes sprinter.

Autor: Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012, godz. 21:43 - Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn