Aktualności

Nowy tom dzieł Josepha Ratzingera/Benedykta XVI "Kapłaństwo" z serii Teksty Wybrane w sześciu wersjach językowych

Ukazał się pierwszy tom dzieł Josepha Ratzingera/Benedykta XVI  "Kapłaństwo" w nowej serii Teksty Wybrane, opublikowany w sześciu językach: włoskim, hiszpańskim, francuskim, angielskim, niemieckim i polskim w następujących wydawnictwach: LEV (Watykan),  Cantagalli (Siena), BAC (Madryt), Parole et Silence (Paryż), Ignatious Press (San Francisco), Herder (Freiburg) i KUL (Lublin).

 

Seria ta zaplanowana jest na 7 tomów: Nauka i wiara, Europa, Kreatywne mniejszości, Polityka i wiara, Uniwersytet, Eucharystia, które będą wręczane światowym osobistościom reprezentującym daną tematykę.

 

Pierwszy z tomów Nauczać i zgłębiać Bożą miłość, wydany z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Josepha Ratzingera, został wręczony emerytowanemu Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI 28 czerwca 2016 roku o godz. 12.00 w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w obecności papieża Franciszka, który napisał Przedmowę  do tego tomu, oraz kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który w swoim Wprowadzeniu ukazał istotę kapłaństwa katolickiego po kryzysie, w kierunku odnowy.

 

Niniejszy tom zawiera 43 homilie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI wygłoszone do kapłanów z różnych okazji. Są to myśli bardzo głębokie, istotne dla rozumienia zarówno kapłaństwa sakramentalnego, jak i wspólnego.

 

Papież Franciszek napisał w swojej Przedmowie: «Zawsze, gdy czytam dzieła Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, coraz wyraźniej widzę, że uprawiał on i uprawia „teologię na kolanach”: na kolanach, ponieważ zanim zobaczy się w nim wielkiego teologa i nauczyciela wiary, widzi się w nim człowieka naprawdę wierzącego, człowieka, który rzeczywiście się modli. [...] ucieleśnia on serce całego kapłańskiego działania: owo głębokie zakorzenienie w Bogu [...] ową stałą relację z Panem Jezusem».

 

Kardynał Gerhard Ludwig Müller stwierdził zaś, że «[…] kryzys kapłaństwa w świecie zachodnim w ostatnich dekadach jest także rezultatem radykalnej dezorientacji tożsamości chrześcijańskiej wobec filozofii, która przekazuje wewnątrz świata najgłębszy sens i ostateczny cel historii i każdej ludzkiej egzystencji, pozbawiając go w ten sposób transcendentnego horyzontu i perspektywy eschatologicznej [...]. W prezentowanym tomie Joseph Ratzinger wskazuje drogę prowadzącą poza drogą kryzysu, w jaki popadło – bez odpowiedniego przygotowania oraz motywacji teologicznych i socjologicznych – kapłaństwo katolickie; kryzysu, który doprowadził wielu kapłanów – wielu z nich rozpoczęło przecież swoją drogę z miłością i gorliwością – do stanu osobistej niepewności i zamieszania w odniesieniu do swojej roli w Kościele. Książkę tę będzie można owocnie wykorzystać nie tylko dla teologiczno-naukowego określenia sakramentu kapłaństwa, ale też dla duchowego pogłębienia powołania kapłańskiego, jak również podczas rekolekcji dla kapłanów i do przepowiadania „chwalebnej posługi Nowego Przymierza, posługi Ducha i życia” (por. 2 Kor 3,6-8)».

 

W obliczu obecnego kryzysu wiary i kapłaństwa niniejszy tom może być istotną pomocą w ich przezwyciężeniu, nie tylko dla kapłanów, lecz także dla wszystkich wiernych.

 

Książkę można nabyć w Fundacji Rozwoju KUL http://www.kul.com.pl/

i w Wydawnictwie Diecezjalnym w Sandomierzu www.wds.pl.

 

 

                                                                                   Redaktorzy edycji polskiej

Opera Omnia Josepha Ratzingera
ks. Krzysztof Góźdź i Marzena Górecka