Kerstin Feltz urodziła się w Jenie. Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierała w wieku lat pięciu. Uczęszczała do Spezialschule für Music w Weimarze będąc uczennicą Lieselotte Pieper, a następnie studiowała na tamtejszej Hochschule für Musik „Franz Liszt”.
Następnie ukończyła dodatkowe studia w moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego u Walentiny Fejgin, u której była asystentką w latach 1985-87. Ważne impulsy dla swojego dalszego rozwoju artystycznego otrzymała wówczas także od Erkki Rautio, Heinricha Schiffa, Borisa Pergamenschikowa i innych.
Od tego czasu podczas tournee koncertowych Kerstin Feltz objechała całą Europę, Stany Zjednoczone, była w Meksyku, na Cyprze, w Chinach, Japonii i Turcji, gdzie podczas cenionych recitali i koncertów z renomowanymi orkiestrami zawsze fascynowała słuchaczy swoim szczególnym oddziaływaniem i oddaniem się muzyce.
O jej pozycji wybitnej wiolonczelistki świadczą liczne wyróżnienia: złoty medal na VI Międzynarodowym konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku w wieku lat 18, nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Markneukirchen w 1979 r. i w Belgradzie 1984 r., na Konkursie im. Pablo Casalsa w Budapeszcie w roku 1985 oraz na Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w roku 1986.
Obok dużej ilości nagrań radiowych i telewizyjnych Kerstin Feltz zaprezentowała kilka płyt kompaktowych, z których na entuzjastyczne przyjęcie ze strony słuchaczy zasłużyły: nagrania solowe Kodalego, Regera i Ysayego, muzyka kameralna z towarzyszeniem fortepianu Schumanna, Francka, Straussa, Mendelssohna, Schuberta i innych oraz nagranie zawierające wszystkie solowe suity na wiolonczelę autorstwa Jana Sebastiana Bacha.
Artystka szczególnie ceni sobie nagranie dokonane z Vogtland Philharmonic Orchestra Greiz/Reichenbach pod dyrekcją Doron Salomon (C. Saint-Saëns, E. Lalo, P. Sarasate).
Od 1994 roku Kerstin Feltz jest profesorem Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Artystka gra obecnie na wiolonczeli Giovanniego Grancino - instrumencie pochodzącym z początku XVIII wieku.

 

Zoltán Füzesséry urodził się w 1979 roku w Budapeszcie. Pierwsze lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat u Enikő Akácsos. Następnie uczył się pod okiem Katalin Halmágyi na Béla-Bartóka-Konserwatorium w Budapeszcie.
Już w 1992, w wieku 13 lat, Füzesséry zapracował na miano nowej gwiazdy młodego pokolenia węgierskich pianistów, wygrywając konkurs pianistyczny. W 1998 roku przyjęto go na Uniwersytet Muzyki i Sztuki w Graz. Został uczniem w klasie Aleksandra Satz, węgierskiego pianisty, znanego przede wszystkim z mistrzowskiej interpretacji dzieł Ferenca Liszta. Po zaledwie dwóch latach zdobył "GET Wings II" na międzynarodowym konkursie fortepianowym organizowanym przez Steinway-Haus w Wiedniu. Ponadto otrzymał dyplom honorowy na Międzynarodowym Konkursie Schuberta - Graz 2000.
W 2001 roku zdobył III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Schuberta w Dortmundzie. Jury konkursu w składzie ze światowej sławy artystami, było głęboko poruszone subtelnym stylem młodego pianisty.
W lecie 2004 roku Zoltán Füzesséry został wybrany spośród 237 kandydatów z całego świata, jako jeden z 36 młodych pianistów do udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney. W tym konkursie dotarł do ćwierćfinału. Na Haskil w Vevey Konkursu Clara udało mu się osiągnąć ten sam sukces.
Jego pierwszy solowy album z utworami na fortepian Franciszka Liszta został wydany w 2004 roku. Od 2006 Zoltán Füzesséry wykłada w Konserwatorium w Ernő Dohnányi Veszprém na Węgrzech. W marcu 2007 roku ukończył studia magisterskie na uniwersytecie w Grazu, a następnie poświęcił się koncertowaniu. Jednocześnie obronił doktorat na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Graz.
Oprócz licznych koncertów solowych na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Włoszech, Turcji, Słowenii, Belgii, Zoltán Füzesséry występował z renomowanymi orkiestrami, takimi jak Wupperthal Filharmonie, Dortmund Symfonicy, Filharmonia Lubelska, Europejska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Styrii, Danubia Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Kameralna Mendelssohna.


Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Zoltán Füzesséry i Kerstin Feltz utrzymują stałą partnerską współpracę.

 

Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015, godz. 16:34 - Liliana Kycia