"Gdy w mój pierwszy piątkowy wieczór w Jerozolimie siedziałam na wypolerowanych przez tysiące stóp schodach przed bramą Damasceńską, patrzyłam, jak miasto się zmienia. Jak z ulic znikają stragany, a każdy idzie czcić swojego Boga. Obserwowałam Żydów pędzących pod Ścianę Płaczu, z unoszącymi się na wietrze pejsami i rozwianymi połami chałatów. Kilka go­dzin wcześniej widziałam muzułmanów, śpiesznie udających się na Wzgórze Świątynne, a wśród nich młodego chłopaka, który z czułością prowadził pod rękę swojego dziadka w kufii. Przypomniałam sobie, jak równo o godzinie piętnastej między ciasno upchanymi straganami Via Dolorosa przeciskali się chrześcijanie, jeszcze raz przeżywając mękę Jezusa.
Już wtedy wiedziałam, że to nie jest zwyczajne miejsce.
Jerozolima to magia i tajemnica. Byłam pewna, że tu wrócę. Nie prze­czuwałam jednak, że będę chciała wracać ciągle."  

Podczas podróży na Bliski Wschód zrodził się pomysł opisywania przeżyć, które towarzyszyły mi podczas kolejnych pobytów w Izraelu i Jordanii. Zauroczona Izraelem, w którym odnalazłam swoje miejsce na Ziemi, napisałam o nim książkę.

Są to kadry z podróży do Izraela i Jordanii. To próba opisu wrażeń, miejsc, spotkań z ludźmi. Spacer po uliczkach miast tych dwóch krajów: po Jerozolimie, Ammanie, po Petrze. Uchwycenie chwili. Kolorów Starej Jerozolimy, magii arabskiego suku, zapachu sziszy i widoku ascetycznego kamienia domu i bruku w części żydowskiej. Ale też kolorów Jordanii. Mieniącego się piasku Pustyni Wadi Rum, którego barwa była o każdej porze dnia i nocy inna. Kolorów Petry, magicznych skał w paski o przeróżnych barwach. Błękitu tafli Morza Martwego wśród jasnych piasków wszechogarniającego pustkowia. Soczystej zieleni północy kraju. Gwaru targów i krzyków sprzedawców. Kolorowych, pysznych i dojrzałych owoców. Błysku szczęścia w oczach ulicznych sprzedawców jedzenia, gdy chwaliłam ich falafle. Zawodzących muezinów, którzy co rano budzili miasto, wzywając muzułmanów do modlitwy. Jest to doświadczenie podróży. Zachwyt inną kulturą, innymi ludźmi. 

Zapraszamy w magiczną podróż z Agatą Błachnio. Pokaz slajdów odbędzie się 19 maja od godziny 17.00 w sali CN-004 (Collegium Norwidianum, wejście od Al. Racławickich, koło pomnika Norwida).