W sobotę 15 października 2016 r. będzie miało niezwykłe wydarzenie dla społeczności akademickiej KUL. Po 50 latach od uzyskania stopnia doktora przez ks. prof. Michała Hellera nastąpi uroczyste odnowienie doktoratu.

Uroczystość  będzie miała miejsce o godz. 9.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego. Laudację wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek, a Laureat wygłosi wykład: „Kosmiczny problem wolności”.

 

Ks. prof. Michał Heller to kosmolog, filozof i teolog specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. W roku 1966 uzyskał na KUL doktorat na podstawie rozprawy: „Koncepcja seryjnych modeli wszechświata i jej filozoficzne implikacje”. Habilitował się trzy lata później na podstawie rozprawy: „Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej”.

Uroczyste odnowienie doktoratu jest jedną z najwyższych rangą form uznania dorobku naukowego. Zgodnie ze Statutem KUL może nastąpić  Senat może dokonać uroczystego odnowienia doktoratu uzyskanego w Uniwersytecie wybitnym absolwentom po upływie co najmniej 25 lat od uzyskania stopnia naukowego doktora.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016, godz. 07:44 - Andrzej Zykubek