O FIRMIE

 

 

PKN ORLEN jest nowoczesną firmą z branży paliwowo-energetycznej, największym przedsiębiorstwem w regionie CEE i jedyną polską firmą notowaną w prestiżowym zestawieniu magazynu Fortune 500 największych firm. Pozostajemy najbardziej pożądanym pracodawcą w Polsce, a standardy polityki personalnej Koncernu potwierdza certyfikat Top Employers Polska 2016. Ponadto, jako jedyna firma w regionie zostaliśmy trzykrotnie w latach 2014-2016 wyróżnieni tytułem The Most Ethical Company przyznawanym przez amerykański Ethisphere Institute. ORLEN jest także najcenniejszą polską marką, której wartość w 2014 roku wyniosła ponad 4,5 mld złotych.

 

Jesteśmy liderem branży energetyczno-paliwowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wiodącym producentem petrochemikaliów. Zarządzamy sześcioma rafineriami i największą siecią stacji paliw w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie.

Zajmujemy się przerobem ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Cząstkę ORLENU można znaleźć praktycznie w każdym produkcie: asfalcie, soli kuchennej, zabawkach, nawozach, kosmetykach, lekach czy materiałach budowlanych.

 

Od momentu utworzenia spółki w 1999 roku, udaje nam się w wyjątkowy sposób łączyć dorobek prawnych poprzedników, osiągnięcia ostatnich lat z ambitną wizją rozwoju, innowacyjnością i nowoczesnym zarządzaniem.

 

Konsekwentnie realizujemy przyjętą strategię na lata 2014-2017, która koncentruje się między innymi na budowie mocnej pozycji na dużych i perspektywicznych rynkach, silnej orientacji na klienta, doskonałości operacyjnej, oraz wzmacnianiu zintegrowanego łańcucha tworzenia wartości. Realizacja projektów rozwojowych w najbardziej dochodowych obszarach będzie możliwa dzięki sile finansowej Koncernu i nowoczesnej kulturze korporacyjnej.

 

Mimo trudnego otoczenia dla branży stawiamy na podstawową działalność w obszarze integracji rafinerii i petrochemii. Dla wzmocnienia ich efektywności konsekwentnie rozwijamy segment wydobycia i obszar wytwarzania energii elektrycznej w kogeneracji. Sztandarowymi projektami z zakresu energetyki jest budowa elektrociepłowni parowo-gazowej we Włocławku, która będzie produkowała energię i ciepło już w 2015 roku oraz bloku o większej mocy w Płocku, który zostanie oddany do eksploatacji pod koniec 2017 roku. W obszarze wydobycia, aktywnie angażujemy się w poszukiwania złóż gazu i ropy w Polsce, a poprzez swoje kanadyjskie spółki TriOil Resources Ltd. i Birchill Exploration LP, prowadzimy wydobycie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w Kanadzie.

 

Zgodnie z naszym credo „ORLEN. Napędzamy przyszłość” chcemy odgrywać aktywną rolę w wyznaczaniu kierunku i tempa zmian w regionie.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.orlen.pl

 

OSIĄGNIĘCIA

 

 

 • Prestiżowy tytuł The World’s Most Ethical Company 2016, przyznawany przez międzynarodowy zespół ekspertów amerykańskiego Ethisphere Institute. Koncern, otrzymując tytuł trzeci raz z rzędu, jest jedyną firmą z naszego regionu, która znalazła się w gronie laureatów.
 • PKN ORLEN po raz piąty został wyróżniony za realizowaną politykę personalną Certyfikatem Top Employers Polska 2016.
 • Lider „Listy 500” największych polskich przedsiębiorstw publikowanej przez tygodnik „Polityka” (PKN ORLEN jest liderem rankingu nieprzerwanie od 1999 roku).
 • Ósmy raz z rzędu tytuł „Najcenniejszej Polskiej Marki”. Według zestawienia Rzeczpospolitej w 2014 r. wartość marki ORLEN sięgnęła prawie 4,4 mld zł, co stanowi wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
 • PKN ORLEN po raz pierwszy znalazł się w prestiżowym zestawieniu Top Marka 2014, podsumowującym najaktywniejsze sektory i najbardziej medialne brandy, plasując się na pozycji lidera w branży stacje paliw.
 • Marka ORLEN została wyróżniona prestiżowym tytułem Gwiazda Jakości Obsługi 2015.
 • PKN ORLEN po raz ósmy wszedł w skład elitarnego RESPECT Index skupiającego firmy odpowiedzialne społecznie, notowane na GPW.
 • PKN ORLEN uznany za przykład najbardziej udanej transformacji ostatniego 25-lecia w plebiscycie czytelników „Pulsu Biznesu”. Czytelnicy docenili odwagę do wprowadzania innowacyjnych zmian i efektywne zarządzanie.
 • PKN ORLEN został laureatem prestiżowej nagrody „Index of Success 2013” w kategorii fuzje i przejęcia w rankingu „CE Top 500 Index of Success” przeprowadzonego pod auspicjami firmy doradczej Deloitte i dziennika Rzeczypospolita.
 • PKN ORLEN otrzymał nagrodę w kategorii „Program filantropii indywidualnej pracowników” w VIII edycji konkursu „Liderzy Filantropii 2014” organizowanego przez Forum Darczyńców w Polsce. Konkurs Liderzy Filantropii służy promocji społecznego zaangażowania biznesu i filantropii korporacyjnej. Jego celem jest ustalenie listy rankingowej firm, które przekazują najwięcej środków na realizację programów i inicjatyw społecznych.
 • PKN ORLEN otrzymał nagrodę specjalną „The Best of The Best” w konkursie The Best Annual Report 2013, organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków. Spółka otrzymała także wyróżnienie za najbardziej przyjazne dla inwestorów sprawozdanie Zarządu oraz za wzorowe zastosowanie MSSF/MSR w sprawozdaniu finansowym.
 • Stacje benzynowe ORLEN zostały uhonorowane „Złotym Godłem Marki Godnej Zaufania” oraz „Godłem Marki Najbardziej Przyjaznej Środowisku” w ogólnoeuropejskim sondażu konsumenckim European Trusted Brands 2014.
 • PKN ORLEN odebrał certyfikat AEO (Autorised Economic Operator), potwierdzający wiarygodność, rzetelność i prawidłowość wywiązywania się przez Spółkę z obowiązków nakładanych przepisami prawa celnego i dotyczących obrotu towarowego z zagranicą.

 

 

MŁODZI W ORLENIE

 

 

 

Od kilku lat PKN ORLEN uczestniczy w ogólnopolskich projektach edukacyjnych skierowanych do środowiska akademickiego jak również realizuje własne inicjatywy. Te spotkania to nie tylko dzielenie się wiedzą przez ekspertów Koncernu, ale również zbieranie opinii od uczestników na temat podejmowanych przez Koncern inicjatyw, których celem jest bieżąca modyfikacja i ulepszanie oferty skierowanej do studentów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego autorskiego projektu - programu stażowego „Kurs na ORLEN”.

 


„KURS NA ORLEN” – to program płatnych staży w strukturach PKN ORLEN, zaprojektowany z myślą o absolwentach szkół średnich technicznych oraz studentach i absolwentach szkół wyższych. Umożliwi on poznanie sposobu działania i kultury organizacyjnej Koncernu oraz pozwoli poszerzyć kompetencje w ramach indywidualnej ścieżki rozwoju każdego z uczestników. Nasze standardy etyczne oraz biznesowe są doceniane przez niezależnych światowych ekspertów, dlatego chcielibyśmy się nimi dzielić z młodymi ludźmi, którzy są na początku swojej kariery zawodowej.  

 

 

Założeniem autorskiego projektu edukacyjnego „Dzień Wiedzy z ORLENEM” jest zbudowanie pomostu pomiędzy teorią, a praktyką gdzie uczniowie i studenci poprzez spotkania z praktykami mają możliwość pogłębienia wiedzy zdobytej w szkole lub na uczelni, poznania rynkowych praktyk i rozwiązań oraz specyfiki działalności Koncernu.

 

Daria Paskuda, Laureatka III edycji. programu „Dzień Wiedzy z ORLENEM” zaznaczyła, że „czas spędzony w PKN ORLEN S.A. nie jest na pewno czasem straconym. Miałam możliwość nauki wielu zagadnień z dziedziny technologii chemicznej od strony teoretycznej, co nie zawsze jest możliwe na uczelni oraz odbycia praktyk w wielu miejscach Kombinatu, jednak praktyka z Zakładzie Elektrociepłowni była dla mnie czymś wyjątkowym i zaskakującym”. Pani Daria podkreśliła, że praktyka „pozwoliła mi na pogłębienie wiedzy z dziedziny energetyki i mechaniki, czego do tej pory nie doświadczyłam. Pomogło mi to w spojrzeniu na kombinat pod innym kątem niż dotychczas”.

 

Marcin Sikorski, który odbył praktykę w Zespole ds. Benchmarków Produkcyjnych i Normalizacji w ramach III. Edycji programu „Dzień Wiedzy z ORLENEM” zapytany o to, co chciałby robić za 5 lat w życiu zawodowym odpowiedział, że „chciałby przede wszystkim być spełnionym inżynierem. Praca w zawodzie, styczność z technologią, kilkuletni staż pracy oraz świadomość, że jestem dobrym i docenianym inżynierem, to są moje cele na przyszłość”. Podsumowując Pan Marcin podkreślił, że „zaproszenie na warsztat odebrałem jako miłą formę zakończenia wakacyjnej przygody z PKN-em. Warsztat był doskonałym uwieńczeniem równie doskonałego projektu „Dzień Wiedzy z ORLENEM”.

 

„Miałam okazję poznać warsztat pracy oraz narzędzia służące do budowania komunikacji korporacyjnej. Realizowane zadania zorientowane były na monitorowanie rynku, przygotowywanie artykułów. Największą wartością jednak była możliwość poznania PKN ORLEN od wewnątrz, ale także praca w atmosferze pełnej zaangażowania, pasji i wysiłku”.

Marta Ganushchak, Laureatka Programu Praktyk „Leopolis for Future”

 

„Zdecydowałem się na praktykę w PKN ORLEN, ponieważ uznałem firmę za bardzo atrakcyjną pod względem tempa jej rozwoju oraz szerokiego portfolio jakim się zajmuje. Ten szeroki wachlarz w sektorze przemysłu gromadzi w kadrze Orlenu specjalistów z wielu dziedzin. Wiem, że jako młody człowiek mogę wykorzystać tę szansę do osobistego rozwoju”.

Patryk Tyszko, Laureat 11.edycji Programu Kariera

 

„Zdecydowałem się na praktykę w Orlenie, gdyż jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej koncernów naftowych. Praktyka otworzyła przede mną szanse na sprawdzenie wiedzy nabytej w trakcie nauki, a równocześnie na rozwój i zdobycie bezcennego doświadczenia, umiejętności oraz współpracy z najlepszymi w kraju specjalistami. Bardzo ważne dla mnie jest także to, że tematyka praktyki była zgodna nie tylko z kierunkiem studiów, który aktualnie studiuję (górnictwo i geologia) i tym, który ukończyłem (finanse i rachunkowość), ale przede wszystkim odpowiada moim zainteresowaniom niekonwencjonalnymi złożami węglowodorów oraz skroplonym gazem ziemnym. Mam świadomość jak istotne są oba zagadnienia dla rozwoju naszego kraju”.

Konrad Śliwka, Laureat 19. edycji „Grasz o staż”

 

„Kończąc praktyki byłam pod ogromnym wrażeniem firmy, technologii, zaangażowania pracowników i atmosfery pracy, postanowiłam więc, że zostanę pracownikiem PKN ORLEN i udało się. Wiedzę zdobytą podczas stażu wykorzystuję w codziennej pracy, współpracuję z biurem, w którym miałam okazję "praktykować”. Myślę też, że wygrana w Konkursie "Grasz o staż" zdecydowanie ułatwiła mi wejście w szeregi pracowników Koncernu. W Dziale Bilansowania pracuję z pomocnymi ludźmi, dzięki którym szybko zdobywam nową wiedzę i umiejętności, a dzięki pracy w takim biurze mogę nauczyć się bardzo dużo o całej firmie”.

Ewa Krajewska, Laureatka 17. edycji „Grasz o staż”

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.orlen.pl zakładka Kariera.

 

 

Autor: Marta Wziątek
Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016, godz. 11:28 - Dorota Maj