W dniach 2-27 stycznia br. Uniwersytet Otwarty KUL miał przyjemność gościć kolejną już grupę studentów z University of St. Thomas (St. Paul, Minnesota, USA), którzy wzięli udział w programie edukacyjnym John Paul II in His Polish Context

Główną osią całego programu była analiza działalności oraz filozofii i nauczania Karola Wojtyły-Jana Pawła II w szerokim kontekście społeczno-kulturowym. Podczas niemalże miesięcznego pobytu w Polsce, amerykańscy studenci uczestniczyli w szeregu wykładów dotyczących między innymi historii Polski, polskiego Kościoła i społeczeństwa. Uczestnicy mieli okazję brać udział zarówno w wykładach, które poruszały zagadnienia niezwykle ważne w nauczaniu Papieża-Polaka (np. ekumenizm, nauczanie społeczne, teologia ciała), jak i w wyjazdach do miejsc szczególnie związanych z jego osobą, m.in. do Wadowic i Krakowa.

           

Ponadto studenci pojechali do Zamościa, Częstochowy oraz Warszawy, a także odwiedzili szereg ważnych i interesujących muzeów, takich jak: Zamek Królewski na Wawelu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau,  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Bardzo pozytywne emocje wśród amerykańskich studentów wzbudziło spotkanie z Księdzem Arcybiskupem Stanisławem Budzikiem.

    

Nasi goście reprezentowali różne wydziały i kierunki, wszystkich jednak łączyła chęć poszerzania swojej wiedzy dotyczącej Jana Pawła II. W trakcie trwania programu niejednokrotnie byliśmy mile zaskakiwani ich zaangażowaniem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niemal czterotygodniowa edukacja zwieńczona została egzaminami.
Program został oceniony entuzjastycznie zarówno pod kątem zawartości merytorycznej, jak i ogólnych wrażeń dotyczących naszego Uniwersytetu, miasta i kraju. Pozwala to na wypracowanie nowych ścieżek współpracy z University of St. Thomas przy jednoczesnej kontynuacji już istniejących.

Link do galerii zdjęć: "John Paul II in His Polish Context"